Zamknij

Big Ben: ciekawostki i fakty o słynnej atrakcji Londynu

12.07.2021
Aktualizacja: 13.07.2021 14:43
Big Ben w Londynie
fot. Shutterstock

Big Ben to wizytówka Londynu i popularna atrakcja turystyczna. Ta słynna 96-metrowa wieża zegarowa jest częścią Pałacu Westminster. To jednocześnie jeden z najchętniej fotografowanych obiektów w Wielkiej Brytanii. Co warto wiedzieć o Big Benie? Oto najważniejsze informacje i ciekawostki.

Big Ben jest obiektem, który na trwałe wpisał się w krajobraz Londynu. Początkowo jego nazwa odnosiła się wyłącznie do ogromnego dzwonu znajdującego się w środku wieży. Obecnie Big Ben to potoczna i spopularyzowana nazwa dla całej wieży wyróżniającej się ogromnym zegarem. Niewiele osób wie, że oficjalnie tę atrakcję nazwano Elizabeth Tower z okazji 60-lecia panowania królowej Elżbiety II. Co jeszcze warto wiedzieć o Big Benie?

Big Ben: wieża zegarowa Pałacu Westminster

Big Ben to mierząca 96 metrów wieża zegarowa wybudowana w stylu neogotyckim w 1858 roku. Należy do zabudowań Pałacu Westminsterskiego, czyli siedziby brytyjskiego parlamentu.

Budowę wieży rozpoczęto niedługo po pożarze, który w 1834 roku strawił dużą część brytyjskiego pałacu. Prace przy tym obiekcie trwały 24 lata. Wieżę zaprojektowali Charles Barry ze swoim asystentem Augustusem W. Puginem.

Big Ben
fot. Shutterstock

Pierwszy dzwon o wadze 16 ton powstał w 1856 roku. Nie został on jednak zawieszony, ponieważ rozpadł się w czasie testów. Z kawałków tego zniszczonego dzwonu został odlany kolejny. Był to właśnie Big Ben, ważący już nieco mniej, bo 13,5 tony. W 1858 roku zamontowano go na wieży, a 11 lipca 1859 roku został po raz pierwszy uruchomiony.

Big Ben od tamtej pory góruje nad Londynem na wysokości niemal 100 metrów i jest największym tego typu mechanizmem w całej Wielkiej Brytanii. Na szczycie wieży (ma 11 pięter) znajduje się taras widokowy, na który prowadzą 334 stopnie.

Big Ben: ciekawostki o znanej atrakcji Londynu

Big Ben jest jednym z najsłynniejszych zabytków nie tylko w Londynie, ale też w Wielkiej Brytanii. Nic dziwnego, że budzi tak duże zainteresowanie wśród turystów i fotografów.

1. Dlaczego Big Ben?

Istnieją dwie teorie co do pochodzenia nazwy zegara Big Ben. Jedna z nich głosi, że pochodzi od imienia Benjamina Halla, który kierował pracami podczas zawieszania dzwonu w 1858 roku. Według drugiej teorii taka nazwa była uhonorowaniem popularnego w tamtym czasie boksera wagi ciężkiej – Benjamina Caunta (nosił on pseudonim Big Ben).

2. Oficjalna nazwa wieży

Chociaż większość z nas o słynnej wieży zegarowej mówi po prostu Big Ben, atrakcja ta ma inną, oficjalną nazwę. Od 2012 roku to Elizabeth Tower, czyli Wieża Królowej Elżbiety. Nazwa ta została nadana z okazji 60-lecia panowania królowej.

3. Wskazówki i napis na tarczach zegara

Na każdej ścianie zewnętrznej wieży Big Ben znajduje się jedna tarcza zegarowa (każda z nich ma 7 metrów średnicy). Wskazówka pokazująca godzinę ma 2,7 m długości, a dłuższa (pokazująca minuty) – 4,2 m. Na tarczy zegarowej znajdują się też cyfry rzymskie o wysokości 60 cm.

Każda z tarcz ozdobiona jest dodatkowo napisem: "Domine, salvam fac reginam nostram Victoriam primam", co oznacza „Panie, zachowaj naszą królową Wiktorię I”.

4. Pięć dzwonów w wieży

W wieży zawieszono nie jeden, a pięć dzwonów. Ten największy, główny waży ponad 13 ton, ma 2,28 metra wysokości, 2,75 metra szerokości i średnicę 2,9 metra. Oprócz tego znajdują się tam też cztery mniejsze dzwony.

Co ciekawe, dźwięk dzwonów Big Bena jest słyszalny w promieniu do 7 km.

5. „Brytyjska Krzywa Wieża”

Wysoka na 96 metrów wieża zegarowa w wyniku zmiany warunków gruntowych zaczyna się pochylać. Okazuje się, że odchyliła się od pionu w lewo o około 50 cm. Właśnie dlatego niektórzy żartobliwie porównują Big Bena do Krzywej Wieży w Pizie.

6. Dzwon w radiu

Istnieje teoria, że Big Ben zasłynął podczas II wojny światowej. Dzwon był emitowany przez radio BBC World Service na całym świecie. Po atakach ludzie czekali, aby usłyszeć go w radiu – był to sygnał, że Wielka Brytania nie została pokonana.

Remont Big Bena. Kiedy będzie możliwe zwiedzanie?

W 2017 roku rozpoczęto prace remontowe Big Bena. Konieczna była konserwacja mechanizmu zegara, a jednocześnie wzmocnienie jego konstrukcji ze względu na liczne pęknięcia. Przy okazji tych prac postanowiono wyremontować także część oddaną do zwiedzania.

W związku z tym Big Ben został zamknięty i nie jest możliwe zwiedzanie wieży. Początkowo ponowne otwarcie brytyjskiej atrakcji zaplanowano na 2021 rok, ale z powodu pandemii termin ten przesunięto na lato 2022. Przez pięć lat mieszkańcy nie usłyszą charakterystycznego bicia dzwonu.

Obecnie nie można zwiedzać wnętrza Wieży Królowej Elżbiety, ale otwarte są pozostałe wnętrza Pałacu Westminsterskiego. Wycieczki możliwe są wyłącznie w obecności przewodnika - bez niego nie można wejść na teren wieży Big Ben i pałacu. Zwiedzanie trwa około 90 minut. Warto pamiętać, że nie wolno fotografować wnętrza tej budowli.