Zamknij

Bilet wstępu dla turystów odwiedzających Kraków? Jest propozycja radnej miasta

Nina Czochara
15.07.2019 10:46
Kraków
fot. Pixabay

Kraków od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów. W 2018 roku miasto odwiedziło aż 13,5 mln osób. Częste wizyty turystów są jednak uciążliwe dla samym mieszkańców. Właśnie dlatego pojawił się pomysł, aby wprowadzić podatek dla odwiedzających stolicę Małopolski - podaje "Gazeta Wyborcza".

Jedna z krakowskich radnych, Małgorzata Jantos, zaproponowała wprowadzenie podatku dla wszystkich zwiedzających Kraków. Zebrane w ramach biletu wstępu do miasta pieniądze miałyby zostać przeznaczone na bezpłatną komunikację miejską dla mieszkańców. Petycja w tej sprawie skierowana już została do prezydenta miasta.

Bilet wstępu dla turystów w Krakowie?

W petycji skierowanej do prezydenta Małgorzata Jantos tłumaczy, że rosnąca liczba turystów w Krakowie zaczyna niepokoić mieszkańców. Zatłoczona komunikacja miejska, hałas i wysokie czynsze skutecznie prowadzą do wyludnienia centrum Krakowa. 

- Turyści są chlubą, ale też i utrudnieniem – powiedziała „Gazecie Wyborczej” Małgorzata Jantos – Coraz więcej miast na świecie próbuje wyhamować ruch zwiedzających. W Barcelonie mieszkańcy wychodzą na ulicę z banerami „Turyści, wracajcie do domu”. Regulacja turystyki to dziś problem ogólnoświatowy – tłumaczy radna.

 

Radna Krakowa wzywa do dyskusji na temat turystyki i proponuje specjalny podatek od każdego turysty. Takie rozwiązanie wprowadzono np. w Wenecji. Bilet wstępu do Krakowa miałby kosztować 1 euro. Te pieniądze miałyby zostać przeznaczone na bezpłatną komunikację miejską dla mieszkańców.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: krakow.wyborcza.pl

___

RadioZET.pl/NC