Zamknij

Bilety lotnicze tańsze nawet o 60 proc. Wojna cenowa w dobie koronawirusa

06.08.2020 14:44

W dobie pandemii linie lotnicze postawiły na wojnę cenową. Największe obniżki oferują w ostatnim czasie regularne linie - średnie ceny biletów lotniczych spadły aż o 60 procent. Oznacza to ogromną walkę o klienta, który dotychczas korzystał z tanich linii.

Samolot
fot. Shutterstock

Otwarcie polskich granic dla międzynarodowych podróży stało się momentem, w którym Polacy rozpoczęli poszukiwania biletów na tegoroczne wakacje. Analitycy z FRU.PL - platformy rezerwacji biletów lotniczych - przyjrzeli się danym dotyczącym cen lotów na przestrzeni 30 dni (od 21 czerwca do 30 lipca). 

Loty tańsze średnio o 43% niż w 2019

Lato 2020 jest wyjątkowe pod względem cen — polski podróżny może liczyć na ceny niższe średnio aż o 43 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Takich cen nie było już od sześciu lat. Największe obniżki oferują tzw. regularne linie lotnicze, gdzie średnia cena lipca była niższa o 60 proc. w stosunku do lipca 2019 r. Oznacza to ogromną walkę o klienta, który dotychczas korzystał z tanich linii. Fakt ten obrazuje porównanie średnich cen biletów w lipcu dla obu kategorii — 697 zł (regularne) i 441 zł (tanie linie).

Analiza FRU.PL pokazuje, że tego lata linie regularne zaczynają zyskiwać na popularności. Widać znaczną zmianę popytu na bilety linii regularnych w stosunku do roku ubiegłego. 

— Obserwujemy ogromne odbicie w zakupach biletów lotniczych tego lata. Widzimy, że Polacy szukają dobrego i bezpiecznego miejsca na “szybkie” wakacje, które pozwolą im oderwać się od sytuacji, z którą musieli żyć przez ostatnie miesiące. Dominują krótsze, europejskie loty do znanych miejsc. Przeciętny urlop trwa ok. 10 dni. Klienci dokonali zakupu średnio 20 dni przed wylotem — powiedział Adam Borczyński z FRU.PL.

Polacy już jakiś czas temu przestali wierzyć, że linie oferują jeszcze zaskakujące ceny biletów. Dane jednak mówią co innego. Najniższe ceny biletów zakupionych na FRU.PL tego lata to np.: Gdańsk — Londyn za 39 zł, Warszawa — Wiedeń za 40 zł, Oslo — Gdańsk za 42 zł.

Spektakularne ceny są dostępne dla każdego, szczególnie teraz. Bardzo popularne, wakacyjne zapytanie dla Rzymu pokazuje, że bilet jest o 87 proc. tańszy w stosunku do 4 poprzednich lat, z którego zbierane są dane średnich cen biletów w szukanym okresie.  

Połączenia krajowe coraz popularniejsze 

Eksperci z FRU.PL zaobserwowali również swego rodzaju “odrodzenie się” ruchu krajowego zdominowanego przez LOT. Z danych wynika, że w okresie wakacyjnym Polacy podróżowali samolotem po kraju o 25 proc. częściej w porównaniu do tego okresu w 2019 r. Sprzyjały również niższe o śr. 27 proc. ceny biletów. 

Powodów jest kilka — przede wszystkim połączenia krajowe zostały “odblokowane” jako pierwsze; nasz narodowy przewoźnik ustalił dość niskie ceny; ostrożniejsi Polacy zaczęli wybierać samolot zamiast pociągów, w których to reżim sanitarny wydawał się dużo mniej restrykcyjny.

Źródło: Materiały prasowe