Zamknij

Wyjazdy zagraniczne w okresie świątecznym. Gdzie wymagają certyfikat covidowy, a gdzie test? [LISTA]

29.11.2021 12:16
Pasażerowie - lotnisko
fot. Shutterstock

Wielu Polaków chce wybrać się w zagraniczną podróż w okresie świątecznym. W czasie planowania urlopu warto zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami wjazdowymi, co może znacznie ułatwić wybór kierunku. W okresie Bożego Narodzenia bez testów można polecieć do Meksyku, Kostaryki i na Dominikanę. W przypadku UE wszystkie kraje, poza Portugalią, uznają unijny certyfikat covidowy. Test na obecność Covid-19 obowiązuje m.in. przy wjeździe do ZEA, Jordanii czy na Mauritius.

W minionym roku Boże Narodzenie i sylwester upłynęły pod znakiem lockdownu – nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach na świecie. Obecnie coraz więcej państw otworzyło się na zagranicznych turystów. 

Podróże po krajach UE wciąż łączą się z koniecznością przedstawiania zaświadczeń o przyjęciu pełnego cyklu szczepień, przechorowania Covid-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Wprowadzony od 1 lipca 2021 roku unijny certyfikat Covid umożliwia łatwiejsze podróżowanie. A czym warto wiedzieć i pamiętać przed zaplanowaniem urlopu za granicą? 

Portugalia: obowiązkowy test na Covid-19

Portugalia jako pierwszy i jak na razie jedyny kraj UE od 1 grudnia nie będzie honorowała na swoich granicach żadnych certyfikatów, potwierdzających pełne zaszczepienie przeciw COVID-19 oraz zaświadczeń lekarskich o przebyciu tej choroby. W związku z nasilającą się w tym kraju piątą falą koronawirusa rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej. Wjazd do Portugalii będzie więc możliwy tylko po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego wykonanego w okresie 48 godzin przed udaniem się w podróż. Będzie to warunek wjazdu zarówno przez granice lądowe, jak i drogą morską i lotniczą.

Narty w Niemczech, Austrii i we Włoszech

W rozpoczynającym się sezonie narciarskim w Niemczech, Austrii i Włoszech będzie obowiązywać zasada 3G (geimfpt, genesen, getestet, czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy, przebadani) oraz wymóg zakrywania twarzy w kolejkach linowych.

W Szwajcarii i Francji prawdopodobnie wystarczy tylko maseczka, chociaż okazanie "passe sanitaire" będzie konieczne w przypadku barów, niektórych środków transportu publicznego i wydarzeń kulturalnych.

Czechy i Słowacja: ograniczenia dla niezaszczepionych

Turyści udający się w słowackie Tatry powinni sprawdzić, jakie zasady panują w danym ośrodku, bowiem w niektórych korzystanie z kolejek ograniczone jest do osób zaszczepionych, a w innych możliwe jest również dla ozdrowieńców i osób posiadających negatywny test.

W Czechach korzystanie z kolejek i wyciągów nie jest ograniczone w związku z pandemią, jednak zakwaterowanie jest możliwe tylko dla zaszczepionych, ozdrowieńców lub posiadających negatywny wynik testu.

Turcja i Egipt: test lub certyfikat covidowy

Od urlopowiczów z Polski udających się do Turcji wymaga się przedstawienia negatywnego wyniku badania PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.) lub antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godz.). Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 6 lat, a także osoby, które przeszły pełen cykl szczepień (musi minąć 14 dni od ostatniego zastrzyku) lub przeszły infekcję. Przed lotem do Turcji należy także wypełnić cyfrowy formularz podróży (trzeba to uczynić w przeciągu 72 godz. przed wylotem) oraz papierowy formularz lokalizacyjny.

Niezaszczepieni turyści udający się do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przylotem. W największych egipskich kurortach, takich jak Hurghada, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam można też wykonać badanie po przylocie. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 lat. Zwalnia z niego również świadectwo przejścia pełnego cyklu szczepień (od podania ostatniej dawki musi minąć 14 dni).

ZOBACZ TAKŻE: Wybierasz się na urlop? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym!

Malta z certyfikatem covidowym

Na Maltę urlopowicze z Polski mogą polecieć, przedstawiając unijny certyfikat covid potwierdzający przejście pełnego cyklu szczepień przeciwko Covid-19. Osoby bez takiego zaświadczenia, nawet te, które przeszły infekcję lub mają aktualny negatywny test, będą kierowane na 14-dniową, płatną z własnej kieszeni, kwarantannę (ok. 100 euro za noc).

Świadectwo szczepień jest wymagane od podróżnych, którzy skończyli 12 rok życia. Nie muszą go okazywać dzieci poniżej 5 lat. Towarzyszące zaszczepionym rodzicom dzieci w wieku 5-11 lat oraz osoby, które z przyczyn medycznych nie mogą poddać się szczepieniom, unikną kwarantanny pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR sprzed maksymalnie 72 godz.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Przed przylotem do Dubaju w  Zjednoczonych Emiratach Arabskich wszyscy turyści muszą wykonać test PCR (72 godziny przed wylotem). W październiku Polska została usunięta z listy krajów, z których przyjezdni poddawani byli drugiemu testowi PCR po wylądowaniu (i do czasu otrzymania wyniku nie mogli opuszczać hotelu). Chcący odwiedzić stolicę ZEA, Abu Zabi, powinni być zaszczepieni, w przeciwnym wypadku nie zostaną wpuszczeni do wielu miejsc publicznych lub atrakcji turystycznych. W całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w budynkach i na zewnątrz (oprócz plaż). Kara za jego nieprzestrzeganie wynosi 3000 dirhamów (ok. 3260 złotych).

Wykonanie testu na obecność Covid-19 jest również obowiązkowe przy wjeździe do Kenii, Jordanii, na Mauritius oraz na Malediwy. 

Szwecja, Dania i Norwegia. Jakie restrykcje?

Do Szwecji, Danii oraz Norwegii wjazd możliwy jest za okazaniem zaświadczenia o szczepieniu albo ważnego testu. W Norwegii dodatkowo trzeba zarejestrować swój przyjazd na stronie internetowej entrynorway.no. W Danii w restauracjach i przy wejściu do miejsc publicznych należy okazywać certyfikat covidowy, a w Szwecji od 1 grudnia ma on obowiązywać w lokalach, gdzie gromadzi się więcej niż 100 osób.

W Norwegii takie obostrzenia są wprowadzane lokalnie przez gminy. Ani w Norwegii, ani w Szwecji nie ma specjalnych restrykcji na stokach narciarskich.

Kwarantanna po powrocie do Polski. Kogo obejmuje?

Do końca listopada obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski, z której zwolnione są osoby w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19 (min. 14 dni od podania ostatniej dawki), ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatniego półrocza, a także dzieci poniżej 12 roku życia, podróżujące pod opieką zaszczepionych dorosłych lub - w przypadku powrotu z kraju UE - dorosłych posiadających negatywny wynik testu.

W przypadku podróży z krajów należących do UE, Turcji, Szwajcarii, Islandii, Norwegii z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego przed przylotem do Polski (nie starszy niż 48 godz.) lub w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy.

W przypadku podróży z Egiptu, Tunezji, Maroka, Jordanii, ZEA, Albanii, Macedonii, Czarnogóry, Meksyku, Kuby, Dominikany, Gruzji, Kenii, Kostaryki, Malediwów, Wysp Zielonego Przylądka, Zanzibaru (krajów nienależących do strefy Schengen lub niebędących państwem członkowskim EFTA) kwarantanna może zostać skrócona w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR, wykonanego nie wcześniej niż 7 dni po przekroczeniu granicy Polski.

Źródło: PAP, gov.pl