Zamknij

Osuwisko zniszczyło zabytkowy budynek. Do sieci trafiło nagranie

20.01.2022 10:54
Ouro Preto w Brazylii
fot. SHUTTERSTOCK

W brazylijskim mieście Ouro Preto doszło do ogromnego osuwiska ziemi, w wyniku którego zniszczony został zabytkowy budynek z XVIII wieku. Do sieci trafiło nagranie z tego zdarzenia.

W ostatnim czasie środkową i wschodnią część Brazylii nawiedziły powodzie. Wskutek nich zginęło około 45 osób; najwięcej ofiar odnotowano w stanie Minas Gerais. Według śledztwa intensywne opady deszczu prawdopodobnie były również przyczyną przewrócenia się części urwiska na pływające na jeziorze łodzie z turystami, o czym pisaliśmy w pierwszej połowie stycznia. W zeszły czwartek natomiast w ich wyniku w miejscowości Ouro Preto doszło do osunięcia się ziemi.

Brazylia. Osuwisko zniszczyło zabytkowy budynek [WIDEO]

Ogromne osuwisko zniszczyło zabytkową kamienicę z XVIII wieku. Budynek, który został zamknięty w 2012 roku, znajdował się w historycznym centrum miasta. Straż pożarna już wcześniej ewakuowała mieszańców okolicy. Lokalne władze poinformowały, że w wyniku zdarzenia nie odnotowano żadnych ofiar. Ostrzegły jednak, że w najbliższym czasie może dojść do kolejnych osunięć ziemi. 

Do sieci trafiło nagranie z tego zdarzenia.

Ouro Preto to miasto położone w stanie Minas Gerais. Według dostępnym danych zamieszkuje je około 56 tys. osób. Zostało założone w 1698 roku, kiedy w okolicznych rzekach odkryto złoto. Za jego sprawą szybko stało się jednym z bogatszych miast Brazylii. 

Po zakończeniu wydobycia złota Ouro Preto podupadło. W mieście zostało zachowanych jednak wiele cennych zabytków, które w 1980 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, Ouro Preto było pierwszym brazylijskim obiektem na tej liście.

Zobacz także: Wyspy Tonga pod grubą warstwą popiołu. Tak wygląda krajobraz po wybuchu wulkanu [ZDJĘCIA]

Najbardziej kolorowe miasta świata
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock, na zdj. Valparaiso w Chile

RadioZET.pl/PAP(Marcin Zatyka)/tvn24.pl/aa.com.tr