Zamknij

Wybierasz się do Budapesztu? Oto 11 rzeczy, które musisz zrobić w tym mieście

Nina Czochara
11.07.2018 13:11
Budapeszt - Zamek Królewski
fot. Shutterstock/ na zdj. Zamek Królewski

Budapeszt to tak naprawdę wizytówka Węgier i jedna z najwspanialszych stolic świata. Zachwyca XIX-wieczna zabudowa przywodząca na myśl Wiedeń. Oczarowuje Dunaj, który najpiękniej prezentuje się wieczorem. Przyciągają termalne źródła i tętniące życiem bulwary. Nic dziwnego, że Budapeszt tak tłumnie odwiedzają turyści z całej Europy.

Jeszcze w XIX wieku stolica Węgier podzielona była na dwa niezależne miasta – Buda i Peszt – położone po obu stronach Dunaju. Obecnie wspólnie tworzą Budapeszt – jedną z najpiękniej położonych stolic na świecie. Na miejscu czeka tak wiele atrakcji, że nie sposób zwiedzić ich w jeden weekend.

Wybierasz się do Budapesztu? Podpowiadamy, co warto zobaczyć i z jakich atrakcji skorzystać. Oto 11 rzeczy, które musisz zrobić w tym mieście.

1. Wybierz się w rejs po Dunaju

Dunaj to druga najdłuższa rzeka w Europie, która dzieli niejako stolicę na dwie części – pagórkowatą Budę oraz nizinny Peszt. Zabudowa brzegów Dunajów, figurująca na liście UNESCO, prezentuje się imponująco nie tylko z lądu, ale również (a nawet przede wszystkim) z perspektywy rzeki.

Rejs po Dunaju
fot. Shutterstock

Niezwykle ciekawą i popularną atrakcją jest rejs po Dunaju – można skorzystać z tramwaju wodnego lub z usług jednej z firm oferujących wycieczki turystyczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie wieczorne, 1,5-godzinne rejsy statkiem. Można wówczas podziwiać niesamowitą grę świateł (neogotyckiego parlamentu i innych budynków) odbijających się w wodach Dunaju. Oprócz fantastycznych widoków zagwarantowana jest też kolacja z lokalną kuchnią, a nawet muzyka na żywo. Warto!

Zobacz także

2. Odkryj piękno Wzgórza Zamkowego

To bez wątpienia najbardziej okazała część Budy. Wzgórze Zamkowe, którego historia sięga najprawdopodobniej XIII wieku, zostało w całości wpisane na listę UNESCO. Miejsce to zadziwia eleganckimi rezydencjami, basztami oraz ogromnym kompleksem pałacowym królującym nad „wodnym miastem”. To właśnie Zamek Królewski jest najbardziej reprezentacyjną budowlą w Budapeszcie. Ten imponujący obiekt był wielokrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd pochodzi z XVIII wieku. Zwiedzanie dziedzińca zamku jest bezpłatne.

Wzgórze Zamkowe
fot. Shutterstock

Na Wzgórzu Zamkowym znajdziemy także Bibliotekę Narodową, Muzeum Historii Budapesztu, Teatr Zamkowy, Węgierską Galerię Narodową czy Basztę Rybacką z wieżyczkami i tarasami. O tej ostatniej atrakcji będzie nieco więcej.

3. Uwiecznij na zdjęciu Basztę Rybacką

Baszta Rybacka to popularny wśród turystów punkt widokowy oraz ulubiony cel turystycznych „obiektywów”. Swoją nazwę zawdzięcza podobno  średniowiecznym rybakom, którzy w czasie wojny bronili tej części murów.

Baszta Rybacka
fot. Shutterstock

Zbudowana na przełomie XIX i XX wieku baszta składa się z kilku wieżyczek oraz licznych tarasów widokowych, z których można podziwiać panoramę Pesztu z monumentalnym budynkiem neogotyckiego parlamentu. Najpiękniejsza sceneria roztacza się jednak z najwyższych partii Baszty – za te trzeba jednak zapłacić (ok. 10 zł/osobę).

Zobacz także

4. Podziwiaj neogotycki parlament

To największa i najbardziej reprezentacyjna budowla Budapesztu. Powstała na przełomie XIX i XX wieku jako swoisty symbol dla zjednoczonej stolicy. Parlament zachwyca swą wielkością i majestatycznością nie tylko w ciągu dnia, ale również wieczorem, kiedy elewacja całego budynku jest oświetlona.

Parlament w Budapeszcie
fot. Fotolia

Ten neogotycki obiekt zajmuje powierzchnię 17 000 m2 i składa się z niemal 700 pomieszczeń. Wnętrza są niezwykle bogato zdobione – pozłacanymi kolumnami, niezwykłymi freskami, witrażami i herbami panujących dynastii. Zwiedzanie parlamentu możliwe jest tylko z przewodnikiem. Bilety można kupić na oficjalnej stronie internetowej lub na miejscu w kasach.

5. Przespaceruj się Aleją Andrássy

Aleja Andrássy (Andrássy út), biegnąca od Placu Elżbiety nad Dunajem aż po Plac Bohaterów, uznawana jest za jedną z najpiękniejszych ulic w Europie. I trudno się z tym nie zgodzić, bo prezentuje się niezwykle. Ta 2,5-kilometrowa alejka wypełniona jest eleganckimi sklepami, restauracjami, licznymi teatrami oraz neorenesansowymi budynkami ze słynnym gmachem opery węgierskiej na czele. Wybierając się tutaj na spacer, szczególnie wieczorem, można usłyszeć fragmenty występów słynnej operetki i poczuć niesamowity klimat tego miejsca. Aleja Andrássy od 2015 roku widnieje na liście UNESCO.

Zobacz także

6. Zobacz plac Bohaterów

To jeden z największych, a zarazem najważniejszych historycznie placów w Budapeszcie. Znajduje się na końcu Alei Andrássy (w VI dzielnicy), tuż przy Parku Miejskim. W samym sercu placu zadziwia Pomnik Tysiąclecia wybudowany pod koniec XIX wieku z okazji 1000. rocznicy powstania państwa węgierskiego. Pośrodku wznosi się niemal 36-metrowa kolumna z podobizną archanioła Gabriela umieszczoną na samym szczycie. Całość otacza półkolista kolumnada z posągami osób, które zasłynęły w historii Węgier. Można tam zobaczyć m.in. króla Władysława I czy księcia Stefana I.

7. Odwiedź Bazylikę św. Stefana

Z Placu Bohaterów warto przejść się pod bazylikę św. Stefana, czyli największą świątynię w stolicy zbudowaną ku czci ku pierwszego króla Węgier. Budowla jest zwieńczona 96-metrową kopułą, która pełni także funkcję punktu widokowego.

Bazylika św. Stefana
fot. Shutterstock

Dla wielu to właśnie ta część świątyni jest najpiękniejsza, bowiem ze szczytu bazyliki roztaczają się wspaniałe widoki na cały Budapeszt.

Zobacz także

8. Wejdź na górę Gellerta

Góra Gellerta, wznosząca się na wysokość 235 metrów, zachęca przede wszystkim niesamowitą panoramą na Dunaj oraz wschodnią część miasta (Peszt). Wejście na wzgórze jest bezpłatne, ale też wymagające – szczególnie na odcinku ze stopniami. Na samym szczycie wzgórza wznosi się cytadela oraz Statua Wolności upamiętniająca tych, którzy zginęli w walkach o wolność Węgier.

Statua Wolności - wzgórze Gellerta
fot. Shutterstock

Tuż przy Moście Wolności, poniżej wzgórza, znajdują się słynne łaźnie Gellérta, otwarte od 1918 roku. Dla odwiedzających udostępniono łącznie 10 basenów – 8 wewnątrz pięknego, secesyjnego budynku i 2 na zewnątrz. Idealne miejsce na wypoczynek po powrocie z „wymagającej” góry Gellerta.

9. Zobacz imponujące mosty

Brzegi Dunaju łączy dziewięć imponujących mostów. Najstarszy i najsłynniejszy jest Most Łańcuchowy. Zbudowany w połowie XIX wieku stanowił pierwsze stałe połączenie między Budą i Pesztem. Na jego krańcach czuwają ogromne, kamienne lwy.

Most Łańcuchowy
fot. Fotolia

Pięknie prezentuje się również Most Elżbiety, czyli cesarzowej Sissi, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Warty uwagi jest też Most Wolności, najkrótszy nad Dunajem, ale równie imponujący. Na mosty warto popatrzeć nocą – oświetlone wyglądają naprawdę urzekająco.

Zobacz także

10. Skorzystaj z Łaźni Széchenyi'ego

Budapeszt słynie z gorących źródeł – podobno już za czasów rzymskich powstawały tu pierwsze termy. Niezwykle popularne są Łaźnie Széchenyi'ego, czyli największy kompleks term i basenów w Europie. Na miejscu, przez cały rok, można zażywać kąpieli w 21 wewnętrznych i zewnętrznych basenach. Temperatura wody sięga tutaj od 18 do 40 stopni. 

Łaźnie Szechenyiego
fot. Shutterstock

Poza atrakcjami wodnymi Łaźnie Széchenyi'ego zachwycają architekturą. Barokowy hol zdobią mozaiki przedstawiające cztery pory roku.

Zobacz także

11. Odwiedź wyspę Małgorzaty

Wyspa Małgorzaty to niezwykle zielony zakątek z pięknie utrzymanymi parkami, basenami termalnymi oraz największą fontanną na Węgrzech. Ta niewielka wysepka, mająca zaledwie 95 ha powierzchni, została sztucznie utworzona z trzech pobliskich wysp. Na miejscu znajdzie się wszystko, czego potrzeba do wypoczynku i rozrywki – hotele, restauracje, kawiarnie, ogród japoński oraz tereny zielone ze ścieżkami rowerowymi.

Wyspa Małgorzaty
fot. Shutterstock

Na wyspę można dostać się tramwajami (nr 4 i 6, przystanek na środku Mostu Małgorzaty) lub autobusem (nr 26). Samochody mają zakaz wjazdu.

Zobacz także

Zobacz także