Zamknij

Budapeszt: gorące źródła, bogactwa UNESCO i klimat Broadwayu

Nina Czochara
21.02.2018 10:13
Budapeszt - co warto zobaczyć
fot. Fotolia

Jedna z najpiękniej położonych stolic na świecie. Paryż Wschodu. Miasto mostów i gorących źródeł. Tętniąca życiem metropolia podzielona przez Dunaj. Po prostu Budapeszt.

Budapeszt, dzięki swemu wyjątkowemu położeniu geograficznemu, należy do najwspanialszych miast na świecie, a zdaniem UNESCO do najpiękniejszych stolic świata. Szeroko rozlany Dunaj dzieli metropolię na wzgórza Budy i doliny Pesztu. W środku tętniącego życiem miasta znajdziemy jaskinie i termalne źródła, tereny zielone, zabytkowe obiekty oraz muzea.

Miasto ze swoją zwartą, XIX-wieczną zabudową i kolorowymi dachówkami przypomina Wiedeń. Z kolei jego szerokie bulwary przywodzą na myśl… sam Paryż. Budapeszt ma do zaoferowania coś jeszcze – rozrywkę w rozlicznych teatrach, kawiarniach, pubach i klubach jazzowych.

Temat rzeka, czyli poznawanie Dunaju

Budapeszt jest malowniczo położony nad Dunajem – drugą największą rzeką Europy. Dunaj dzieli niejako stolicę Węgier na pagórkowatą Budę na prawym brzegu i płaski Peszt na lewym. Do 1872 roku były to dwa osobne miasta.

Zabudowa brzegów Dunaju została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO i jest idealnym miejscem do spacerów, bez względu na wybraną stronę. W Budzie znajdziemy m.in. słynny Zamek Królewski, a po przeciwległej stronie rzeki – dumnie wznoszący się gmach parlamentu.

Most Łańcuchowy
fot. Fotolia

Most Łańcuchowy był jednym z najbardziej nowoczesnych mostów XIX-wiecznej Europy.

Ciekawą propozycją dla zwiedzających jest rejs po Dunaju – możemy skorzystać z tramwaju wodnego lub z usług jednej z firm oferujących wycieczki turystyczne. Bez względu na wybór to doskonała opcja na poznanie stolicy Węgier z innej perspektywy. Warty polecenia jest wieczorny rejs, kiedy światła neogotyckiego parlamentu i innych budynków odbijają się w wodach Dunaju.

Brzegi Dunaju spina kilka mostów. Jednym z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych jest Most Elżbiety, czyli cesarzowej Sissi. Obecną konstrukcję zbudowano w miejscu mostu zniszczonego w czasie II wojny światowej, z wykorzystaniem jego oryginalnych filarów. Konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Najstarszy w stolicy jest Most Łańcuchowy. Zbudowany w połowie XIX wieku stanowił pierwsze, stałe połączenie między Budą i Pesztem. W ówczesnych czasach był również swoistym symbolem postępu. Charakterystycznymi elementami tego mostu są potężne, kamienne lwy.

Zobacz także

Budapeszt: najpiękniejsze zabytki i perły UNESCO

Najważniejszym historycznym obszarem dzisiejszego Budapesztu jest Wzgórze Zamkowe w całości wpisane na listę UNESCO. Najbardziej charakterystycznym obiektem jest Zamek Królewski nazywany również Zamkiem Buda. Królewski budynek powstał najprawdopodobniej w XIII wieku. Obecny wygląd zamku nie przypomina jednak tego sprzed ośmiu stuleci. Budowla była wielokrotnie przebudowywana z powodu poniesionych zniszczeń (m.in. w trakcie II wojny światowej). Teraz prezentuje się imponująco.

Budapeszt - Zamek Królewski
fot. Fotolia

Zamek Królewski pięknie prezentuje się również wieczorem, kiedy światła kompleksu odbijają się w wodach Dunaju. 

Obowiązkowo trzeba wybrać się na spacer reprezentacyjną aleją Andrássy (Andrássy út), łączącą Plac Elżbiety z Placem Bohaterów (jednym z największych w Budapeszcie). „Peszteński Broadway” – tak mówią o tym miejscu. Alejka wypełniona jest eleganckimi sklepami i restauracjami. Mieszczą się tu też nocne kluby i liczne teatry z najsłynniejszym w stolicy Moulin Rouge oraz Operetką. Andrássy út widnieje na liście UNESCO od 2015 roku.

Parlament w Budapeszcie
fot. Fotolia

Neogotycki gmach parlamentu jest wizytówką Węgier. 

Budapeszt słynie również z okazałego, neogotyckiego parlamentu, jednego z największych na świecie. Monumentalny gmach powstał na przełomie XIX i XX wieku po połączeniu trzech miast (Budy, Pestu i Obudy). Parlament miał być reprezentacyjną siedzibą dla zjednoczonej stolicy. Dziś jest jednym z symboli stolicy Węgier i całego kraju. Budynek zajmuje powierzchnię 17 000 m2 i składa się z niemal 700 pomieszczeń. Wnętrza są ozdobione freskami, malowidłami, witrażami i herbami panujących dynastii. Zwiedzanie parlamentu możliwe jest tylko z przewodnikiem.

Zobacz także

Śladami gorących źródeł, czyli termy w Budapeszcie

W stolicy Węgier źródła termalne zasilają blisko 50 zakładów kąpieliskowych. Podobno każdego dnia z budapesztańskich źródeł wypływa 70 mln litrów gorącej wody. Nie dziwi zatem, że to „gorące” bogactwo jest wykorzystywane przez miejscową ludność od najdawniejszych lat. Już za czasów rzymskich powstawały tutaj pierwsze termy.

Chyba najbardziej znane w Budapeszcie są łaźnie Gellérta, otwarte od 1918 roku. Dla odwiedzających udostępniono łącznie 10 basenów – 8 wewnątrz pięknego, secesyjnego budynku i 2 na zewnątrz. Są także sauny oraz pokoje do masażu. Łaźnie Gellérta znajdują się po stronie Budy, tuż przy Moście Wolności.

Kolejnym, popularnym kąpieliskiem są łaźnie Széchenyi – największy kompleks term i basenów w tej części Europy. Łącznie znajdziemy tutaj aż 21 basenów. Można tu zarówno zażywać ciepłych kąpieli w wodach bogatych w sód, magnez i fluorki, jak i skorzystać z pijalni. Temperatura wody w samych basenach sięga od 18 do 40 stopni. Łaźnie Széchenyi znajdują się w północnej części Parku Miejskiego.

Łaźnie Széchenyiego
fot. Fotolia

Łaźnie Széchenyi zasilane są dwoma źródłami termalnymi. 

Są też nieco mniej znane, łaźnie Rudas, położone u stop Wzgórza Zamkowego. Źródła termalne wykorzystywano tu już w czasach średniowiecznych. Centralną część współczesnych łaźni stanowi wsparta na kolumnach kopuła, będąca sklepieniem nad głównym basenem. Łącznie dostępnych jest tutaj pięć niewielkich basenów z temperaturą sięgająca nawet 42 stopni.

Zobacz także

Z wizytą u Małgorzaty

W poszukiwaniu zieleni warto wybrać się na wyspę Małgorzaty. Jest niewielka, ma 2,5 kilometra długości, niecały kilometr powierzchni i w większości obejmuje piękny park otoczony ścieżkami.

Najbardziej charakterystycznym obiektem na wyspie jest wieża ciśnień zbudowana przed stu laty, która teraz pełni funkcję punktu widokowego. Z wysokości niemal 60 metrów można podziwiać bujną roślinność ogrodów czy aleję z pomnikami upamiętniającymi węgierskich artystów.

Na wyspie Małgorzaty znajdują się też hotele, baseny z wodą termalną, kluby, restauracje, tereny zielone ze ścieżkami rowerowymi oraz największa fontanna Węgier.
Wyspa została sztucznie utworzona z trzech, leżących blisko siebie niewielkich wysp w połowie XX wieku. A jak można na nią dotrzeć? Mostem Małgorzaty od strony południowej lub Mostem Arpada od północy. Warto pamiętać, że poza tramwajami, taksówkami oraz autobusami na wyspę nie mogą wjeżdżać żadne inne pojazdy (wyjątkiem są goście hotelowi).

Powrót do dzieciństwa, czyli „kolejka dziecięca”

Niezwykłą atrakcją, nie tylko dla najmłodszych, będzie „Gyermekvasút", czyli po prostu „Kolejka dziecięca” w Budapeszcie. Jej trasa składa się z 9 stacji, liczy około 11 kilometrów i niemal w całości przebiega przez tereny leśne z pięknymi widokami na stolicę. Z okien wagonów można tez zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku czy basztę na wzgórzu Jana. Stacja początkowa zlokalizowana jest przy Górze Széchenyiego.

A dlaczego „dziecięca”? No właśnie. O wyjątkowości tej atrakcji nie świadczą niesamowite widoki, ale to, że kolejka w dużym stopnia obsługiwana jest przez dzieci. Najmłodsi (w wieku od 10-16 lat) pełnią tutaj funkcje dyżurnych ruchu, konduktorów czy kasjerów. Gyermekvasút to jedyna tego typu kolejka na świecie. Atrakcja dostępna jest przez cały rok.

Zobacz także

Zobacz także

Budapeszt – informacje praktyczne

Jak dotrzeć?
Samolotem. Tak jest najszybciej i najwygodniej. Na przykład lot Kraków-Budapeszt z linią LOT kosztuje (w kwietniu i maju) około 350 zł w obie strony.

Samochód jest dobrą opcją dla osób mieszkających na południu Polski. Trasa z Krakowa do Budapesztu to około 500 km. Pamiętajcie o wykupieniu winet! Koszt winiety 10-dniowej to ok. 50 zł

Komunikacja miejska w Budapeszcie
Większość atrakcji Budapesztu jest usytuowana dosyć blisko siebie, przez co możliwe jest efektywne zwiedzanie stolicy na piechotę. Jeśli mamy niewiele czasu i chcemy zobaczyć tylko największe atrakcje, warto skorzystać z komunikacji miejskiej.

Oprócz autobusów i tramwajów funkcjonują tutaj trolejbusy oraz cztery linie metra. Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej to koszt 350 HUF (około 5 zł), a bilet 24-godzinny to 1 650 HUF (około 25 zł).

Ceny w Budapeszcie
Noclegi Budapeszt – ceny zależą oczywiście od standardu. Na przykład za dobę w hostelu, w pokoju wieloosobowym, zapłacimy już od 40 zł/osobę w samym centrum stolicy. Pokój dwuosobowy w dobrej lokalizacji i o lepszym standardzie to koszt co najmniej 90-100 zł za osobę.

Ceny w restauracjach zależą od typu kuchni oraz lokalizacji. Restauracje w ścisłym centrum Budapesztu będą oczywiście droższe niż te w dalszej okolicy. W dobrej cenie zjemy dania kuchni węgierskiej, ceny dań głównych rozpoczynają się od 2000-3000 HUF (ok. 27,00 - 40,00 zł). Jeśli dobrze poszukamy, możemy zjeść w miejscach podobnych wyglądem do polskich barów mlecznych- tutaj na przykład tradycyjny gulasz lub placek po węgiersku kosztuje ok. 1500 HUF (ok. 20 zł).

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC