Zamknij

Budva – turystyczna stolica Czarnogóry

Nina Czochara
12.04.2018 15:22
Budva - Czarnogóra
fot. Shutterstock

Budva, to najmodniejszy, stale tętniący życiem kurort w Czarnogórze. To właśnie tutaj mieści się najwięcej kompleksów hotelowych i restauracji w kraju. Miasto podziwiane z lotu ptaka, przypomina wyglądem chorwacki Dubrownik.

Budva położona jest w centrum wybrzeża Czarnogóry, nad Morzem Adriatyckim. Obok Kotoru i Herceg Novi to jeden najpopularniejszych, a zarazem najbardziej skomercjalizowanych ośrodków wypoczynkowych w kraju. Budva jest tak naprawdę stolicą turystyczną Czarnogóry pełną barów, restauracji i luksusowych hoteli. Gwarny i wielkomiejski klimat czuć szczególnie wieczorem, kiedy kluby i dyskoteki wypełnione są turystami.

Duża popularność tego kurortu wpływa także na jego cenę – zabawa w mieście oraz nocleg w hotelach czy prywatnych kwaterach, szczególnie w szczycie sezonu, zdecydowanie nie należy do najtańszych. Ale w ciągu dnia, „miniatura Dubrownika”, jak mówi się o Budvie, jest miejscem naprawdę uroczym, klimatycznym. Warto poświęcić kilka godzin na zwiedzanie tego miasta.

Stare Miasto – zwiedzanie zabytków Budvy

Pięknie prezentuje się najstarsza część Budvy, położona na malowniczym skalnym cyplu (niegdyś stanowił osobną wyspę, którą z czasem połączono z lądem). Starówkę otaczają zabytkowe mury obronne wybudowane przez Wenecjan jeszcze w XV wieku.

W południowej części dumnie wznosi się potężna cytadela, z której roztaczają się fantastyczne widoki na miasto oraz Riwierę Budvańską. Jednym z najcenniejszych zabytków w Budvie jest katedra św. Jana – największa świątynia katolicka w regionie (jej początki sięgają VII-VIII wieku). Dobudowana w XIX wieku neogotycka dzwonnica stanowi najbardziej charakterystyczny element w panoramie miasta.

Budva_Czarnogóra
fot. Pixabay

W Budvie warto zobaczyć również Kościół Santa Marija in Punta (najstarszą budowlę w mieście) oraz dwie cerkwie – św. Sawy oraz św. Trójcy. W miesiącach letnich z miejskiego portu wypływają regularnie statki wycieczkowe na pobliską wyspę św. Mikołaja – największą na czarnogórskim wybrzeżu. 

Zobacz także

Mogren Beach: najpiękniejsza plaża Budvy

Ta żwirkowa plaża ukryta w zatoczce, bez wątpienia jedna z najpiękniej położonych w Budvie. Mogren Beach znajduje się po zachodniej stronie miasta i stanowi doskonały punkt widokowy na starówkę - najpiękniejsze pejzaże można podziwiać o zachodzie słońca.

Mogren Beach_Czarnogóra
fot. Shutterstock

To tak naprawdę nie jedna, ale dwie plaże wydzielone skałą, w której został wykuty tunel z przejściem dla turystów. To doskonałe miejsce na odpoczynek od gwarnego, stale tętniącego życiem centrum miasta.

Miłośnicy słonecznego wypoczynku na piasku znajdą w Budvie jeszcze inne, piękne zakątki, tj. Slovenska Plaza, żwirowa plaża Jaz oraz piaszczysta Tresteno.

Zobacz także

Budva – pogoda i najlepsza pora na plażowanie

Budva charakteryzuje się typowym klimatem śródziemnomorskim, z ciepłym, suchym latem oraz łagodną zimą. Na miejscu mamy zagwarantowane aż 230 słonecznych dni w roku. Średnie temperatury w ciągu dnia latem wahają się od 21°C (w maju) oraz do 30 °C (w lipcu i sierpniu). Temperatura wody w morzu w szczycie sezonu dochodzi nawet do 25 °C, a jesienią spada do 18-20 °C.

Ci, którzy nastawiają się głównie na plażowanie podczas wakacji, powinni koniecznie wybrać się do Budvy w miesiącach letnich – lipcu i sierpniu – wtedy nie zabraknie słońca i wysokich temperatur. Wielbiciele zwiedzania powinni nastawić się wyjazd w maju, wrześniu bądź październiku – to czas bez upałów i tłumu turystów.

Zobacz także

Zobacz także

ZOBACZ TAKŻE: Podgorica: atrakcje i zabytki stolicy Czarnogóry

___

RadioZET.pl/NC