Zamknij

Bukovel: narty na Ukrainie. Trasy, termy i ceny karnetów

Nina Czochara
17.12.2019 15:06
Bukovel, Ukraina
fot. Shutterstock

Bukovel to najpopularniejszy na Ukrainie ośrodek narciarski, który przyciąga coraz większą liczbę wielbicieli sportów zimowych. Około 68 km tras narciarskich, 16 wyciągów i nowoczesna infrastruktura tworzą idealne warunki do białego szaleństwa.

Ośrodek Bukovel znajduje się w zachodniej części Ukrainy i jest jednym z najszybciej rozwijających się kurortów narciarskich w Europie.  Poza jazdą na nartach i snowboardzie, Bukovel to świetne miejsce do uprawiania sportów ekstremalnych. Zachęca nie tylko urozmaicona oferta tras i nowoczesna infrastruktura, ale też niższe ceny pobytu niż w innych europejskich ośrodkach narciarskich. Sezon w Bukovelu trwa od początku grudnia do końca kwietnia.

Bukovel: trasy narciarskie

Miejscowość Bukovel otacza siedem stoków ciągnących się na zboczach trzech gór: Bukowel (1127 m), Czarna Klewa (1246 m) oraz Dowga (1372 m). Dzięki swojemu położeniu oferuje 68 km świetnie przygotowanych tras, o wszystkich poziomach trudności. Na miejscu przeważają trasy niebieskie – dla początkujących i rodzin, choć znajdą też coś dla siebie wytrawni narciarze – sześć czarnych ścianek (najdłuższa liczy niemal 800 metrów). Wszystkie trasy są dośnieżane, a trzy z nich oświetlone, dzięki czemu możliwa jest jazda również wieczorem. 

Bukovel
fot. Shutterstock

Na miejscu dostępnych jest też 16 wyciągów  o łącznej przepustowości 34700 osób na godzinę (w tym 13 wyciągów krzesełkowych, 1 talerzykowy, 2 multiwindy). W ośrodku działa też szkoła narciarska i snowboardowa Bukovel Ski School, założona w 2001 roku. Oprócz tego na miejscu działa wiele wypożyczalni sprzętu sportowego.

Dużą zaletą ośrodka Bukovel jest fakt, że samochodem czy autobusem można podjechać pod same wyciągi, przy których znajdują się parkingi. W samym centrum ośrodka dostępny jest duży, wielopoziomowy parking. Dzień parkowania to koszt ok. 50 hrywien.

Zobacz także

Bukovel: sanki, podniebne rowery i spa

A z jakich innych zimowych atrakcji można skorzystać w Bukovelu? Na miejscu dostępne jest 3-kilometrowa trasa saneczkowa (wyciąg nr 14), lodowisko, skutery śnieżne czy snowtubing, czyli jazda po śniegu w specjalnych pontonach. Można też skorzystać z wycieczek psim zaprzęgiem – trasa prowadzi przez lasy ośrodka Bukovel.

Ciekawą atrakcją jest też kolejka górska, czyli coś dla wielbicieli mocniejszych wrażeń.  Całkowita długość "roller coaster zipline" wynosi ponad 500 ponad – lina rozciąga się na wysokości 15 metrów. Nietypową atrakcja jest Bike Zip, czyli jazda rowerem po „drodze linowej” rozciągającej się nad jeziorem. Długość całej trasy wynosi 560 metrów – po drodze czekają fantastyczne widoki.

Bukovel
fot. Shutterstock

Po aktywnie spędzonym czasie na stoku, można wybrać się również do tutejszego spa – VODA club. Kompleks obejmuje całoroczny basen, 4 jacuzzi pod gołym niebem, 2 sauny, łaźnię parową, jaskinię solną oraz restaurację (pobyt w spa kosztuje ok. 100 zł za 3 godzin).

Bukovel: ceny skipassów 2019/2020

W ośrodku Bukovel na Ukrainie sezon trwa od początku grudnia do końca kwietnia. Ceny skipassów dzielą się na dwie kategorie: sezon zima oraz sezon świąteczny (trwa od 2-6 stycznia).

Podane niżej ceny dotyczą sezonu zimowego 19-20 – karnet normalny dla osoby dorosłej.

  • Karnet 3-godzinny kosztuje 585 hr (96 zł), a na połowę dnia 770 hr (ok. 125 zł).
  • Za skipass 1-dniowy trzeba zapłacić 1120 hr, czyli ok. 180 zł.
  • Za skipass 2-dniowy trzeba zapłacić 2015 hr, czyli ok. 330 zł.
  • Za skipass 3-dniowy trzeba zapłacić 2855 hr, czyli ok. 460 zł.

Dostępna jest też opcja jazdy wieczornej (od 15-19.30) w cenie 320 hr (50 zł) lub jazdy nocnej (od 21.00 do 00.00) w cenie 150 hr, ok. 25 zł.

Zobacz także

Bukovel: co warto wiedzieć?

Ceny na miejscu:

Bukovel nie jest miejscem tak tanim jak Lwów czy inne miasta Ukrainy. Ze względu na to, że to miejsce typowo turystyczne, ceny noclegu i wyżywienia są wyższe niż w okolicznych miejscowościach. Mimo wszystko, porównując ogólne koszty pobytu w Bukovelu do np. Zakopanego czy Karpacza, będą one i tak niższe średnio o 20-30 procent. Co więcej, możemy się tu spodziewać mniejszych kolejek do wyciągów niż w polskich kurortach narciarskich.

Jak dojechać do Bukovelu?

Sam ośrodek leży na terenie wsi Polanica, która poza sezonem jest po prostu jedną z góralskich wiosek. Najbliższe duże miasto to Iwano-Frankiwsk, do którego docierają autobusy rejsowe oraz samoloty z Polski (ceny biletów z Warszawy linią Ukraine International kosztują około 500 zł w obie strony w sezonie zimowym). Z miasta do kurortu narciarskiego Bukovel kilkanaście razy dziennie odjeżdżają autobusy(ok. 100 km).

Na miejsce można też dotrzeć autobusem lub własnym samochodem. W czasie podróży trzeba spodziewać się licznych kontroli drogówki i czasem długiego stania w korkach.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC