Zamknij

Bułgaria dla wielbicieli zwiedzania. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Nina Czochara
04.07.2018 10:37
Warna
fot. Shutterstock/ na zdj. Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie

Bułgaria to nie tylko plaże i tętniące życiem kurorty. To również fantastyczne krajobrazy, urokliwe miasteczka i całe wieki historii zapisanej w niezwykłych zabytkach. Bogate dziedzictwo kulturowe i naturalne Bułgarii, wielokrotnie wyróżnione przez UNESCO, zachwyca turystów z całej Europy. 

Bułgaria była niegdyś jednym z najpotężniejszych królestw europejskich. To kraj o 3000-letniej historii, kolebka starożytnej cywilizacji Traków, a także ojczyzna mitycznego Orfeusza. Stanowi swoistą mieszankę kultury bałkańskiej, słowiańskiej i arabskiej, której bogactwa możemy podziwiać do dziś. W Bułgarii zachowało się wiele wspaniałych zabytków kultury starożytnej oraz urokliwych, romantycznych miasteczek. Co warto zobaczyć? Oto 10 najciekawszych atrakcji, które trzeba zobaczyć podczas wizyty w tym kraju.

1. Nessebar

Nessebar to jedno z najpiękniejszych zakątków Bułgarii, położone na skalistej wysepce połączonej ze stałym lądem wąską groblą. Miasto powstało około 3 tys. lat temu, co czyni je jednym z najstarszych w Europie. Największe wrażenie robi niesamowita starówka-muzeum wypełniona antycznymi, średniowiecznymi i renesansowymi budowlami. Najchętniej turyści odwiedzają to miejsce z sąsiedniego Słonecznego Brzegu – to zaledwie 3 km drogi z najpopularniejszego kurortu Bułgarii. 

Nessebar_cerkiew Pantokratora
fot. Fotolia
Cerkiew Chrystusa Pantokratora jest przykładem najlepiej zachowanego obiektu w stylu bizantyjskim na starówce Nessebaru.

Nessebar nazywany jest „miastem 40 cerkwi”, choć w przeszłości było ich ponad 80. Warto zobaczyć m.in. Cerkiew Chrystusa Zbawiciela (zbudowaną w 1609 roku) oraz Cerkiew Chrystusa Pantokratora. Stare Miasto Bułgarii, jako perła architektury, zostało wpisane na listę zabytków UNESCO.

Zobacz także

2. Warna

To trzecie największe miasto w Bułgarii (zaraz po Sofii i Płowdiwie), a zarazem jeden z najpopularniejszych czarnomorskich kurortów. Historia Warny sięga VI wieku p.n.e., dzięki czemu do dziś można tu zobaczyć m.in. ruiny budowli rzymskich, fortyfikacji bizantyjskich czy też zabytki architektury tureckiej. Prawdziwą perełką tego miejsca jest Park Nadmorski rozciągający się na wysokim tarasie, ponad wybrzeżem, utworzony przez lasy, ogrody i winnice. Polscy turyści zwykle odwiedzają Warnę po to, aby zobaczyć słynne pola bitewne i symboliczne mauzoleum Władysława Warneńczyka. Najbardziej charakterystycznym obiektem w mieście jest Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie (na zdj. głównym). 

3. Sozopol

To tak naprawdę letnia stolica Bułgarii. Południowa część Sozopolu to nowoczesny kurort z eleganckimi hotelami, a północna to liczne kluby i atrakcje turystyczne. Największe wrażenie na odwiedzających robi jednak starówka usytuowana na skalistym półwyspie, poprzecinana wąskimi i krętymi uliczkami, przy których stoją tradycyjne domki z XVIII i XIX wieku.

Sozopol
fot. Fotolia

Spacerując po Starym Mieście, można odwiedzić jedną z lokalnych restauracji i spróbować specjałów bułgarskiej kuchni – czorby, sałatki szopskiej czy tradycyjnego wina. Poza licznymi zabytkami i pamiątkami po dawnych czasach Sozopol przyciąga pięknym wybrzeżem. Tutejsza plaża z przejrzystą wodą i skalistymi klifami znana jest w całym kraju.

4. Bełogradczik

To niezwykłe miasteczko położone w północno-zachodniej części Bułgarii zachwyca przede wszystkim krajobrazem. Unikatowe skały o fantazyjnych kształtach (przypominających „zwierzęta, okręty i domy”) tworzą jedno z najpiękniejszych skalnych miast na świecie. Jak głosi legenda, to właśnie tutaj skryli się wygnani z Raju Adam i Ewa i skamieniali na zawsze. Bełogradczik imponuje również odrestaurowaną twierdzą Kaleto z fortyfikacjami na trzech poziomach. Atrakcją turystyczną jest dodatkowo położona niedaleko niemal 2-kilometrowa jaskinia Magura.

Zobacz także

5. Monastyr Rilski

To największy zespół klasztorny w kraju, świętość Bułgarów oraz skarb UNESCO. Monastyr Rilski usytuowany na wysokości 1147 m n.p.m. w kotlinie masywu Riła został zbudowany w X wieku przez pustelnika Iwana z Riły. Przez stulecia kompleks rozrósł się do ogromnych rozmiarów – jego obecny kształt pochodzi z wieku XIX.

Monastyr Rilski
fot. Yoshio Tomii Photo Studio/East News

W Monastyrze znajduje się 300 klasztornych cel, a w samej świątyni zachwycają ścienne malowidła i ikony. Na uwagę zasługują przede wszystkim freski przedstawiające 1200 scen biblijnych.

6. Melnik

To najmniejsze miasto w Bułgarii położone w głębokiej dolinie, w południowej części pasma Pirinu. Miejsce to zachwyca niesamowitym położeniem – Melnik otaczają z dwóch stron wysokie ściany piaskowe, którym erozja nadała niezwykłe kształty (tzw. Piramidy Melnickie). Miasto słynie też z tytoniu i wina, które – jak przed wiekami – dojrzewa w piwnicach wydrążonych w litej skale.

7. Park Narodowy Pirin

To idealny punkt dla miłośników pięknych krajobrazów oraz pieszych wędrówek. Park Narodowy Pirin (obejmujący powierzchnię ok. 40 tys. ha) zachwyca niezwykłym bogactwem fauny i flory – chroni około 1300 gatunków roślin oraz ponad 200 gatunków zwierząt. Atrakcją dla turystów są również piaskowcowe piramidy, którym erozja nadała regularne kształty.

Park Narodowy Pirin
fot. Fotolia

To dobre miejsce dla aktywnych – na miejscu wytyczono szlaki turystyczne, które rozpoczynają się w miastach Bansko oraz Melnik. Najwyższy punkt w parku stanowi szczyt Wichren na wysokości 2915 metrów. Park Narodowy Pirin od 1962 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz także

8. Płowdiw

Płowdiw, położony w środkowej części Bułgarii, nazywany jest „miastem siedmiu wzgórz”. To najstarszy ośrodek w tym regionie – archeolodzy dowiedli, że miasteczko było zamieszkane już przed I tysiącleciem p.n.e. Do dzisiaj zachowały się zabytki z dawnych czasów, m.in. starożytne ruiny czy teatr rzymski. Oprócz tego na miejscu można podziwiać zabytkowe cerkwie, synagogę oraz galerie sztuki.

9. Sofia

Stolica Bułgarii i podobno najtańsza stolica w Europie. Na urozmaicone bogactwo kulturowe Sofii wpłynęła jego burzliwa historia – w ciągu setek lat istnienia miasto przechodziło z rąk do rąk kolejnych władców – od Cesarstwa Rzymskiego przez Bizancjum, Chanat Bułgarski aż do Imperium Osmańskiego. 

Sobór św. Aleksandra Newskiego w Bułgarii
fot. Shutterstock

Na miejscu można znaleźć wiele cennych budowli i zabytków, m.in. Cerkiew Bojańską wpisaną na listę UNESCO, neoklasycystyczny Teatr Narodowy oraz Sobór św. Aleksandra Newskiego – cerkiew stworzoną na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość.

Zobacz także

10. Przylądek Kaliakra

Legendarny przylądek Kaliakra jest wdzierającym się dwa kilometry w głąb morza półwyspem i jednocześnie rezerwatem przyrody (obejmuje ponad 150 gatunków roślin oraz ptaków). Na terenie twierdzy Kalikra zachowały się ruiny grobowców, łaźni i cerkwi. W wysokich skałach, na wysokości 70 m znajdują się liczne jaskinie z częściowo wkomponowanym w nie muzeum.

___

RadioZET.pl/NC