Zamknij

Wakacje w Bułgarii: wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą

Nina Czochara
09.03.2018 18:35
Wybrzeże Bułgarii
fot. Shutterstock

Planujesz wczasy w Bułgarii? Nie wiesz, czy wybrać Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski? Zastanawiasz się, kiedy spodziewać się najlepszej pogody i czego spróbować z lokalnej kuchni? Oto, co warto wiedzieć, by wakacyjna podróż była udana, a cały pobyt niósł ze sobą niezapomniane chwile.

Bułgaria swoją turystyczną sławę zawdzięcza przede wszystkim wybrzeżu Morza Czarnego ciągnącemu się na długości niemal 400 km. Na północy linia brzegowa jest skalista, później pojawiają się fantastyczne plaże Złotych Piasków, wielkie kąpieliska w Warnie i tętniący życiem kurort w Słonecznym Brzegu, a południową część zdobią górskie zbocza.

W tym niezwykłym kraju znajdziemy również unikalne zabytki figurujące na liście UNESCO, zjawiskowe krajobrazy, bogaty folklor i szeroki wybór hoteli, szczególnie dla rodzin. Nie bez powodu Bułgaria jest jednym z najpopularniejszym kierunków wakacyjnych wśród polskich turystów. Oto 8 rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą do tego kraju!

SPIS TREŚCI:

•  Bułgaria: wczasy i hotele w formule all inclusive

•  Który kurort na wakacje: Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski?

•  Atrakcje Bułgarii: Nessebar, Sozopol i Warna

•  Najpopularniejsze kurorty: Albena, Obzor i Primorsko

•  Sofia, czyli w stolicy Bułgarii

•  Kiedy warto jechać do Bułgarii?

•  Specjały bułgarskiej kuchni

•  Ceny i dojazd do Bułgarii

Na jakie gesty uważać?

1. Bułgaria – wakacje w wersji all inclusive

Dużym atutem Bułgarii jest mocno rozwinięta infrastruktura turystyczna i hotelowa. Największą popularnością cieszą się kurorty w Słonecznym Brzegu (ponad 600 hoteli i 400 restauracji do wyboru) oraz Złotych Piaskach. W tych regionach wybrzeże mocno tętni życiem, szczególnie latem, więc na brak atrakcji nie będzie można narzekać.

W Bułgarii warto zwracać uwagę na liczbę gwiazdek w hotelach. Tam punktacja przyznawana jest nieco inaczej niż w Polsce i czasem, niestety, może być zawyżona.

Najchętniej wybieranymi hotelami są te z opcją All inclusive, czyli formułą „wszystko w cenie!”. Dlaczego tak „kochamy” Bułgarię All inclusive? To to bardzo wygodne. Nie musimy się martwić o to, czy trzeba za coś dopłacać – możemy jeść i pić do woli! Co więcej, tamtejsze kompleksy hotelowe często oferują atrakcje dla rodzin z dziećmi – aquaparki, place zabaw, baseny ze zjeżdżalniami i program animacyjny (dostępny również w języku polskim).

Plaża Złote Piaski
fot. Fotolia

Bułgarskie hotele największym zainteresowaniem cieszą się w lipcu i sierpniu. I nie ma się czemu dziwić, bo wtedy mamy zapewnią doskonałą, słoneczną pogodę. Ale trzeba się też przygotować na prawdziwe tłumy – szczególnie na plażach Słonecznego Brzegu.

Do Bułgarii, oprócz głównego sezonu, warto przyjechać również w czerwcu i wrześniu, kiedy jest zdecydowanie taniej, spokojniej, a ceny pokojów w hotelach i prywatnych kwaterach są nawet do 50% niższe niż w sezonie.

Przeczytaj także: Bułgaria: co warto zobaczyć? 10 najlepszych zabytków i atrakcji

2. Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski?

Każdy z tych kultowych kurortów ma swoje zalety i wady. Słoneczny Brzeg, jak sama nazwa wskazuje, jest najbardziej nasłonecznionym regionem na bułgarskim wybrzeżu. To jednocześnie największy i najpopularniejszy kurort wśród polskich turystów. Ten region w Bułgarii zdecydowanie powinny wybrać te osoby, które lubią tętniącą życiem atmosferę, bary, kluby, dyskoteki i nie przeszkadzają im tłumy turystów.

Złote Piaski są spokojniejsze i bardziej zielone. W szczycie sezonu nie zabraknie tu oczywiście turystów, ale jest ich znacznie mniej niż w przypadku Słonecznego Brzegu. To dobre miejsce zarówno dla rodzin, jak i imprezowiczów. Na tych drugich czeka bogata infrastruktura rozrywkowo-rekreacyjna – kluby, dyskoteki, parki wodne, a oprócz tego urozmaicona oferta sportów wodnych.

Jeśli szukamy pięknych plaż, to znajdziemy je nie tylko w Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach. Warto wybrać się na przykład do Albeny (na północnym-wschodzie Bułgarii), gdzie znajduje się 6-kilometrowa, łagodnie opadająca do wód morskich plaża. Na lubiących spokojne zakątki, przy samej granicy z Turcją, rozciąga się wciąż dzika plaża Silistar.

3. Nessebar, Sozopol i Warna – ciekawe miejsca w Bułgarii

Bułgaria była niegdyś jednym z najpotężniejszych królestw europejskich. Właśnie dlatego zachowało się tutaj wiele wspaniałych zabytków kultury starożytnej oraz urokliwych, romantycznych miasteczek. 

Po pierwsze Nessebar, czyli niezwykle urokliwe miejsce położone na skalistej wysepce. Trakowie osiedlili się tutaj około 3 tys. lat temu, co sprawia, że jest to jedno z najstarszych miast w Europie. Szczególnie pięknie prezentuje się starówka wypełniona zabytkami pochodzącymi z różnych epok – starożytności, średniowiecza czy renesansu i widniejąca na liście UNESCO. Obowiązkowym punktem zwiedzania w starym mieście Nessebaru powinna być Cerkiew Chrystusa Zbawiciela (zbudowana na początku XVII wieku) oraz Cerkiew Chrystusa Pantokratora.

Po drugie Sozopol. To miasteczko położone jest częściowo na stałym lądzie (tutaj nowsza część, tzw. Wiatraki) oraz na wąskim, skalistym półwyspie, na którym zachowała się urokliwa starówka. Zabytki Sozopola skupiają się w tej drugiej, starej części miasta z krętymi uliczkami, przy których stoją charakterystyczne kamienne domy. Miasto przyciąga również pięknym wybrzeżem. Tutejsza plaża z przejrzystą wodą i skalistymi klifami znana jest w całym kraju.

Sozopol
fot. Fotolia

Po trzecie Warna. To miejsce należy do grona najpiękniejszych i najbardziej popularnych miast w Bułgarii. Niezwykłą atrakcją jest Park Nadmorski rozciągający się na wysokim tarasie ponad wybrzeżem, tworzony przez lasy, ogrody i winnice. Polscy turyści bardzo chętnie zwiedzają Warnę śladami słynnych pól bitewnych oraz Władysława Warneńczyka.

Przeczytaj także: Chorwacja – wczasy na własną rękę. Jak zaplanować wymarzone wakacje? [PORADNIK]

4. Albena, Obzor i Primorsko – popularne kurorty w Bułgarii

Wybrzeże Bułgarii, szczególnie w sezonie letnim, wypełnione jest turystami. Największą popularnością cieszą się oczywiście Złote Piaski i Słoneczny Brzeg, ale znajdą się też inne, równie piękne i ciekawe miejsca.

Na początek Albena. To najmłodszy i jeden z najpopularniejszym czarnomorskich kurortów położony ok. 17 km od Złotych Piasków. Miejscowość może pochwalić się między innymi wspaniałą, czterokilometrową plażą, która została wyróżnioną Błękitną Flagą. Albena przyciąga też niezwykle bogatą ofertą noclegową, gastronomiczną oraz rozrywkową - znajdziemy tu liczne kasyna, restauracje, bary i dyskoteki.

Popularnym turystycznie miejscem jest też Obzor (ok. 60 km od Warny). Miejscowość charakteryzuje się największą w całej Bułgarii liczbą dni słonecznych w roku oraz dużą zawartością jodu w powietrzu. Ciągnąca się kilometrami szeroka, piaszczysta plaża, która łagodnie opada do morza, przyciąga szczególnie rodziny. 

A czym zachęca Primorsko? To miejscowość wypoczynkowa z łagodnie opadającą plażą, malowniczymi zatokami oraz gęstym liściastym lasem. W ożywionym centrum miejscowości znaleźć można kawiarnie, restauracje, bary, dyskotekę i amfiteatr. Dla aktywnych wakacyjnie dostępne są sporty wodne na plaży. To dobry wybór dla wielbicieli urokliwych widoków. 

5. Sofia, czyli najtańsza stolica w Europie

Wciąż mało znana stolica Bułgarii – Sofia – według portalu turystycznego TripAdvisor jest najtańszą stolicą Europy. Szacuje się, że zapłacimy tu ponad 70 proc. mniej niż w (najdroższym) Oslo.

Co więcej, jest trzecią najwyżej usytuowaną stolicą w Europie (na wysokości 545-625 m n.p.m.), położoną z dala od głównych szlaków. Czy warto zobaczyć to miasto? Zdecydowanie tak. W ciągu setek lat historii Sofia przechodziła z rąk do rąk kolejnych władców – od Cesarstwa Rzymskiego, przez Bizancjum, Chanat Bułgarski aż do Imperium Osmańskiego. Właśnie to wpłynęło na ogromne bogactwo kulturowe stolicy kraju.

Sofia - Sobór św. Aleksandra Newskiego
fot. Shutterstock

Cerkiew (Sobór św. Aleksandra Newskiego) stworzono na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość.

Centralnym punktem miasta jest Cerkiew Świętej Niedzieli (Sweta Nedejla) wybudowana prawdopodobnie w X wieku i słynąca z pięknie rzeźbionego ołtarza. W samej Sofii znajduje się wiele zabytkowych świątyń. Wśród tych najcenniejszych warto wymieć m.in. Sobór św. Aleksandra Newskiego (jeden z największych kościołów prawosławnych w Europie), Cerkiew rosyjską św. Mikołaja, Rotundę św. Jerzego czy średniowieczną Cerkiew Bojańską wpisaną na listę UNESCO. Najpiękniejszym budynkiem w Sofii jest Teatr Narodowy – neoklasycystyczny obiekt (wzniesiony w 1904 roku) z potężnymi, czerwonymi murami oraz majestatycznymi kolumnami.

Zobacz także

6. Pogoda w Bułgarii – kiedy najlepiej zorganizować wakacje?

Bułgaria słynie z bardzo dobrej pogody i przyjemnej temperatury, szczególnie w czasie wakacji. Klimat tego kraju charakteryzuje się chłodnymi i wilgotnymi zimami oraz suchymi miesiącami letnimi. Na wczasy w Bułgarii bez wątpienia najlepiej jest się wybrać w sezonie wakacyjnym. Najgorętszymi miesiącami są lipiec i sierpień. Średnia temperatura powietrza wynosi wówczas ok. 27°C, choć odczuwalnie (z powodu morskiej bryzy) jest ona nieco niższa. W przypadku morza, w miesiącach wakacyjnych (czerwiec, lipiec, sierpień) temperatura sięga ok. 23°C. Wtedy też plaże w Złotych Piaskach i Słonecznym Brzegu zapełniają się najbardziej.

A jak się ma Bułgaria po sezonie? Na przykład jesienią (w październiku) średnia temperatura powietrza w ciągu dnia to ok. 18-20 stopni, zresztą podobnie jak na wiosnę (w maju). Nie jest to może najlepszy czas na plażowanie, ale na zwiedzanie na pewno. Mniejsze tłumy i niższa temperatura powietrza zdecydowanie ułatwi podróżowanie po kraju.

Pogoda Bułgaria (Słoneczny Brzeg) – średnie temperatury w ciągu dnia:
• Maj – 19°C
• Czerwiec – 24°C
• Lipiec – 27°C
• Sierpień – 27°C
• Wrzesień – 23°C
• Październik – 19°C

7. Kuchnia Bułgarii – czego warto spróbować?

Kuchnia bułgarska ma wiele wspólnego z tradycjami kuchni narodów bałkańskich (grecką, macedońską czy turecką). Narodową marką Bułgarów jest tarator, czyli ogórkowy chłodnik (idealny na upalne dni) podawany zwykle jako przystawka. Warto spróbować również szopskiej sałatki przygotowywanej z ogórków, pomidorów, papryki, świeżej pietruszki, cebuli i (obowiązkowo!) owczego sera (sirene).

Sałatka szopska
fot. Shutterstock

Popularnym daniem głównym jest kawarma, czyli gulasz z mięsem i warzywami, podawany w glinianym naczyniu – najlepiej smakuje z chlebem i czerwonym winem. Dużą popularnością cieszy się też kebabczeta, czyli bułgarskie danie z mielonego mięsa (formowanego na kształt podłużnych kiełbasek), które następnie przygotowuje się na grillu.

Bułgaria słynie też z dobrych win. Najbardziej znane z czerwonych to: Merło, Trakija, Małnik, Mawrud i Gymza. Wśród białych win królują: Karłowski Misket, Riesling, Tamianka i Iskra. Warto kupić jedno jako pamiątkę z wakacji.

Zobacz także

8. Bułgaria – ceny, dojazd i informacje praktyczne

Planując wakacje w Bułgarii, warto zapoznać się podstawowymi informacjami dotyczącymi dojazdu, cen czy ubezpieczenia.

Czy Bułgaria jest w UE? Choć dla wielu osób odpowiedź jest oczywista, to bardzo często zadawane pytanie. Bułgaria, od 2007 roku, jest członkiem Unii Europejskiej. Obywatele polscy mogą zatem wjeżdżać na teren kraju na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych. 

Ubezpieczenie: Osoby opłacające składki NFZ mogą w Bułgarii korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Podczas wizyty u lekarza należy jednak okazać dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych. 

Waluta: lew bułgarski (BGL); 1 lew = ok. 2,20 zł, 1 euro = 1,9583 BGL

Ceny: Za obfity obiad w restauracji, np. sałatkę szopską, popularną zupę czorba, mielone kotleciki i oliwki zapłacimy średnio 25 zł. Warto spróbować też jednego z bułgarskich win — ok. 15 zł za butelkę.

Ważne adresy: Ambasada RP w Sofii, 1000 Sofia, ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia, tel. +35 92 987 26 10, www.sofia.polemb.net

Dojazd do Bułgarii:

• Samolotem. W sezonie letnim połączenie do Burgas oferują linie Ryanair — w połowie czerwca bilet w dwie strony kosztuje ok. 430 zł (bez przesiadek). Połączenie z Warną jest nieco droższe — nieco ponad 1000 zł w obie strony. Przelot z Polski do Bułgarii trwa średnio 2 godziny. 

• Samochodem. To zdecydowanie dłuższy i bardziej wymagający sposób podróżowania. Warszawę od Warny dzieli ok. 1 600 km. Najkrótsza droga wiedzie przez Słowację, Węgry, Rumunię. Trzeba się kierować na przejście graniczne na Dunaju (Calafat–Widyń).

9. Uważaj na gesty!

W Bułgarii należy uważać na gesty, które mogą stać się przyczyną nieporozumień. Dla przykładu – kręcenie głową na boki oznacza „tak”, natomiast kiwanie głową w górę i dół – „ nie”. Czyli zupełnie odwrotnie niż w Polsce. Ale to nie koniec różnic w mowie ciała.

Również zwykłe machanie ręką, oznaczające u nas witanie kogoś czy żegnanie, w kraju bułgarskim jest gestem przyzywającym kogoś do siebie. I jeszcze jedno: Da-da („tak-tak”) w ustach Bułgara znaczy „absolutnie nie”.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Podróż samolotem z dzieckiem. Jak się przygotować do lotu z najmłodszymi pasażerami?

•  Czarnogóra. Oto 6 najpiękniejszych miejsc

•  Kreta – co warto zobaczyć i czego spróbować? Odkrywamy atrakcje wyspy

___

RadioZET.pl/NC