Zamknij

Bułgaria: wakacje 2021 a koronawirus. O czym warto wiedzieć przed podróżą?

25.05.2021 16:03
Bułgaria - Złote Piaski - plaża
fot. Shutterstock

Bułgaria cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z Polski. Już teraz wiele osób, z racji zbliżających się wielkimi krokami wakacji, planuje urlop w tym kraju. Przed podróżą warto zapoznać się aktualnymi przepisami wjazdowymi i obowiązującymi obostrzeniami pandemicznymi. O czym warto wiedzieć przed wyjazdem do Bułgarii?

Planujesz wakacje 2021 w Bułgarii? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej, zasad wjazdu do kraju oraz obowiązujących obostrzeń. 

Bułgaria na wakacje. Jakie restrykcje wjazdowe?

Od 1 maja 2021 roku zmieniły się przepisy wjazdowe do Bułgarii. Do kraju można wjechać na podstawie jednego z trzech dokumentów:

  1. Negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa (przeprowadzonego do 72 godzin przed wjazdem do kraju) lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego (wykonanego do 48 godzin przed wjazdem do kraju).
  2. Zaświadczenia o przechorowaniu Covid-19, czyli tzw. statusie ozdrowieńca. Dokument musi być wystawiony od 15 do 180 dni od daty pozytywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego na COVID-19.
  3. Zaświadczenia potwierdzającego przejście pełnego cyklu szczepień przeciwko Covid-19. Przed wjazdem do Bułgarii musi upłynąć 14 dni od daty podania ostatniej dawki.

Jeden z takich dokumentów zwalnia również z 10-dniowej kwarantanny w Bułgarii

Wakacje 2021 w Bułgarii. Jakie obostrzenia?

W Bułgarii noszenie maseczek w otwartych i zamkniętych przestrzeniach publicznych jest obowiązkowe. Wprowadzono również limity osób w supermarketach i mniejszych sklepach.

Hotele mogą funkcjonować według ściśle określonych zasad:

  • Przed wejściem do hotelu gościom mierzona jest temperatura.
  • Obsługa hotelowa jest zobowiązana do noszenia maseczek.
  • W miejscach ogólnodostępnych muszą być środki dezynfekujące i należy zachowywać odpowiedni dystans od innych.
  • W restauracjach stoliki muszą być rozstawione w odległości minimum 2 metrów.
  • Posiłki mogą być podawane wyłącznie przez obsługę.
  • Baseny są otwarte, jednak leżaki muszą być rozstawione z zachowaniem bezpiecznej odległości – od 1,5 do 3 metrów.

RadioZET.pl/gov.pl