Zamknij

Wakacje 2022 w Bułgarii. Jakie restrykcje i o czym warto wiedzieć przed podróżą?

22.04.2022 15:30

Bułgaria cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z Polski. Już teraz wiele osób, z racji zbliżających się wielkimi krokami wakacji, planuje urlop w tym kraju. Przed podróżą warto zapoznać się aktualnymi przepisami wjazdowymi i obowiązującymi obostrzeniami pandemicznymi. O czym warto wiedzieć przed wyjazdem na wakacje 2022 do Bułgarii?

Bułgaria - Złote Piaski - plaża
fot. Shutterstock

Planujesz wakacje 2022 w Bułgarii? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej, zasad wjazdu do kraju oraz obowiązujących obostrzeń. 

Bułgaria na wakacje 2022. Jakie restrykcje wjazdowe?

Od 13 kwietnia 2022 roku Bułgaria złagodziła zasady wjazdu dla turystów z 10 krajów - w tym także z Polski. Jak poinformowało Bułgarskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, przybywający z Macedonii Północnej, Turcji, Rumunii, Serbii, Węgier, Czech, Słowacji, Izraela, Egiptu oraz Polski są zwolnieni z wszelkich obostrzeń przy wjeździe, a więc nie muszą okazywać już zaświadczenia o szczepieniu, przechorowaniu Covid-19 czy negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. 

Nowe zasady mają obowiązywać na razie do 15 maja, ale prawdopodobnie tego dnia Bułgaria złagodzi przepisy wjazdowe również dla innych podróżnych. 

Podróżujący do Bułgarii z innych niż wymienione wyżej 10 krajów muszą okazać przy wjeździe jeden z dokumentów:

  • Negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa (przeprowadzony do 72 godzin przed wjazdem do kraju) lub negatywny wynik szybkiego testu antygenowego (wykonanego do 48 godzin przed wjazdem do kraju).
  • Zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19, czyli tzw. statusie ozdrowieńca. Dokument musi być wystawiony od 15 do 180 dni od daty pozytywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego na COVID-19.
  • Zaświadczenie potwierdzające przejście pełnego cyklu szczepień przeciwko Covid-19. Przed wjazdem do Bułgarii musi upłynąć 14 dni od daty podania ostatniej dawki.

Wakacje 2022 w Bułgarii. Jakie obostrzenia?

Od marca 2022 r. nie trzeba okazywać ważnego certyfikatu covidowego przy wejściu do wielu miejsc publicznych.

Hotele mogą jednak funkcjonować według ściśle określonych zasad:

  • Obsługa hotelowa jest zobowiązana do noszenia maseczek.
  • W miejscach ogólnodostępnych muszą być środki dezynfekujące i należy zachowywać odpowiedni dystans od innych.
  • W restauracjach stoliki muszą być rozstawione w odległości minimum 2 metrów.
  • Baseny są otwarte, jednak leżaki muszą być rozstawione z zachowaniem bezpiecznej odległości.
loader

RadioZET.pl/gov.pl