Zamknij

Bursztynowa Komnata - jak powstała i jak wyglądała? Poznajcie tajemnicę miejsca owianego legendą

21.07.2021
Aktualizacja: 21.07.2021 20:02
Bursztynowa Komnata
fot. Eastnews

Bursztynowa Komnata uchodzi dzisiaj za symbol zaginionego skarbu, a kiedy powstała traktowano ją jako cud świata. O pomieszczeniu wykonanym w całości z bursztynu na zamówienie Fryderyka I do dziś krążą legendy i owiane jest ono licznymi tajemnicami. Jak powstała Bursztynowa Komnata, jak wyglądała i co się z nią stało?

Bursztynowa Komnata to nic innego, jak pomieszczenie, które miało służyć jako gabinet Fryderyka I Hohenzollerna w jego Pałacu Charlottenburg zlokalizowanym pod Berlinem. Jej nazwa wzięła się od materiału, z którego była wykonana. Otóż władca Prus wpadł na pomysł, że pokój ten będzie w całości wykonany z bursztynu. I taki projekt zamówił u gdańskich mistrzów.

Obiekt przetrwał stulecia aż do 1941 roku, kiedy rozgrabili go Niemcy. Przetransportowali komnatę w częściach do zamku w Królewcu i tu jej oficjalna historia się kończy. Do dzisiaj uznawana jest za zaginioną, a jej poszukiwania rozpoczynano już wiele razy. Poznajcie tajemnice Bursztynowej Komnaty i dowiedzcie się, jak wyglądała.

Bursztynowa Komnata - historia

Bursztynowa Komnata została zamówiona przez Fryderyka I Hohenzollerna w 1701 roku. Wymyślił on sobie w Pałacu Charlottenburg gabinet, którego wystrój miał być w całości wykonany z bursztynu, czyli z żywicy drzew iglastych. I zlecił jego realizację Andreasowi Schlüterowi, mistrzowi bursztyniarskiemu z Gdańska.

Prace nad komnatą trwały aż 11 lat i prowadziło ją kilku mistrzów specjalizujących się w tworzeniu z bursztynu. Był to nie tylko Schlüter, ale też Gottfried Wolfram, Gottfried Turau i Ernest Schacht, również z gdańskiej szkoły.

Efekty były zachwycające - rozpływał się nad nimi m.in. car Piotr I Wielki. Tak bardzo spodobało mu się pomieszczenie, że otrzymał je w prezencie od Fryderyka Wilhelma I. Był to również dowód przyjaźni między mężczyznami, a także potwierdzenie zawartego przez nich sojuszu. Przepięknie zdobiona komnata trafiła do Pałacu Letniego, a następnie Pałacu Zimowego w Petersburgu. Z kolei w 1755 roku carowa Elżbieta przeniosła go do pałacu w Carskim Siole. W tym momencie komnata była już nieco rozbudowana w stosunku do pierwotnej wersji.  

Niestety w 1941 roku Bursztynowa Komnata dostała się w ręce Niemców. Ograbili oni doszczętnie to miejsce, zapakowali je w skrzynie i przewieźli do Zamku królewieckiego. To ostatnie miejsce, w którym się znajdowała. Trzy lata później - w 1944 roku - słuch o niej zaginął.

W 1945 roku zamek w Królewcu został zdobyty przez Armię Czerwoną, która próbowała dowiedzieć się, co stało się z bogato zdobioną komnatą. Niestety nie udało się jej odnaleźć.

Bursztynowa Komnata - wygląd

Bursztynowa Komnata wyglądała imponująco. Ściany tego pokoju miały wymiary 10,5 na 11,5 m i były w całości pokryte kawałkami odpowiednio obrobionego bursztynu. Fragmenty surowca tworzyły m.in. płaskorzeźby czy herby. Do zrealizowania projektu Fryderyka I Hohenzollerna wykorzystano aż 6 ton bursztynu.

Zobacz także: Karpacz i okolice: co warto zobaczyć? Oto 6 największych atrakcji

Bursztynowa Komnata - poszukiwania

Wartość pomieszczenia szacuje się dzisiaj na 0,5 mld dolarów. Od czasu zaginięcia Bursztynowej Komnaty szukały tysiące osób. W prace nad tym zaangażowane były całe ministerstwa różnych państw - w tym Polski, Niemiec czy ZSRR. Różne źródła mówią, że o pomoc poproszono nie tylko służby specjalne, ale i… jasnowidzów.

Wśród punktów, które typowano jako miejsca przechowywania komnaty, znalazły się m.in. Zamek w Bolkowie, Zamek w Człuchowie, podziemia Zamku Książ, ale też Kraków, Pasłęk czy Szklarska Poręba. Nie brakowało sympatyków teorii, że obiekt znajduje się w skrzyniach gdzieś na terenie Kaliningradu.

Poszukiwania do dzisiaj nie przyniosły efektu, a wśród zrezygnowanych poszukiwaczy zaczęła dominować wersja, że Bursztynowa Komnata spłonęła w Zamku królewieckim lub też została zniszczona przez Armię Czerwoną podczas oblężenia.

Bursztynowa Komnata - kopia

Niestety nie wiadomo, gdzie znajduje się Bursztynowa Komnata, choć jej poszukiwania wciąż raz na jakiś czas są organizowane.

Jednak mamy okazję obejrzeć dzisiaj jej wierną kopię. Mowa o Bursztynowej Komnacie odtworzonej w pałacu Katarzyny w Carskim Siole. Prace nad tą rekonstrukcją trwały od 1979 roku aż do 2003 i prowadzone były głównie na podstawie archiwalnych zdjęć. Niestety były to fotografie czarno-białe, więc nie można było odtworzyć koloru bursztynu, jakim rzeczywiście wyłożone było pomieszczenie. Metodą prób i błędów udało się pozyskać zarówno sam surowiec o konkretnej barwie, jak i wygląd komnaty, a za całość projektu odpowiadał Aleksandr Żurawlow.

Szacuje się, że przedsięwzięcie kosztowało ponad 11 mln dolarów, a w jego otwarciu brał udział sam Władimir Putin. Dzisiaj mogą je oglądać turyści z całego świata.

Zobacz także: Skalne Miasto w Czechach: zwiedzanie krajobrazowej perły kraju