Zamknij

Burza śnieżna na Ukrainie. Miasta pod śniegiem, tysiąc osób usuwa skutki złej pogody

28.01.2021 09:03
Miasto pod śniegiem
fot. Shutterstock

W południowej części Ukrainy nastąpiło w ostatnich dniach załamanie pogody. Nad region nadciągnęła burza śnieżna, która sprawiła, że miasta znalazły się pod śniegiem. Mieszkańcy walczą teraz ze skutkami takiej pogody.

Na północnej półkuli Ziemi trwa prawdziwa zima, która daje się we znaki mieszkańcom wielu miast. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że w Hiszpanii zanotowano rekordowo niskie temperatury i obfite opady śniegu. Czegoś takiego obywatele tego kraju jeszcze nie doświadczyli.

Tym razem pogoda popsuła się znacznie u naszego wschodniego sąsiada - na Ukrainie. Nad południową część państwa nadciągnęła burza śnieżna, która chwilowo sparaliżowała życie w kilku miastach. Aż tysiąc osób walczyło z jej konsekwencjami.

Burza śnieżna na Ukrainie. Miasta pod grubą warstwą białego puchu

Z wtorku na środę w regionie Morza Czarnego na Ukrainie rozpętała się burza śnieżna. Jej dotkliwe konsekwencje ponieśli przede wszystkim mieszkańcy bajkowej Odessy. Miasto liczy ponad 990 tys. ludzi, a na kilkanaście godzin zostało sparaliżowane.

Meteorolodzy alarmowali, że załamanie pogody w nocy to dopiero początek. W środę miało być jeszcze gorzej. Ostatecznie region przykryło miejscami nawet 40 cm śniegu, a niektóre ulice stały się całkowicie nieprzejezdne.

Opadom towarzyszył silny wiatr, który skutecznie utrudniał służbom pracę nad przywróceniem normalności w mieście. Ponad tysiąc osób zostało zaangażowanych w odśnieżanie dróg i chodników. Borykali się też z większym problemem - śnieg oblepił również przewody elektryczne, co groziło przerwą w dostawie prądu.

Sytuacja została względnie opanowana w środę późnym popołudniem, ale lokalni wciąż musieli liczyć się z opóźnieniami w przemieszczaniu się po mieście autem bądź komunikacją miejską.