Zamknij

Burza śnieżna nadciąga nad Moskwę. Przewidywane są potężne opady śniegu i bardzo niska temperatura

11.02.2021 09:59
Moskwa zimą
fot. Valeriy Melnikov/SPUTNIK Russia/East News

Specjaliści przewidują, że mieszkańcy stolicy Rosji w najbliższych godzinach będą musieli zmierzyć się z nawet 50-centymetrowymi zaspami i z wyjątkowym mrozem. Zła aura będzie towarzyszyła im przynajmniej do końca weekendu.

Potężna burza śnieżna zbliża się do Moskwy. Meteorolodzy od kilku dniu alarmują, żeby przygotować się na atak surowej zimy. Już w czwartek nad stolicą Rosji zacznie obficie padać śnieg, a ostrzeżenia dotyczą też wyjątkowo niskiej temperatury.

Specjaliści apelują, aby w miarę możliwości nie wychodzić z domu. Sytuacja ma się zacząć poprawiać dopiero pod koniec weekendu.

Burza śnieżna nadciąga nad Moskwę

Śnieżny armagedon zbliża się do stolicy Rosji. Miasto liczące aż 12,6 mln mieszkańców już od czwartkowego popołudnia będzie zmagało się z prawdziwą zimą. Przewidywane są obfite opady, których konsekwencją mogą być nawet półmetrowe zaspy. W dodatku słupki rtęci mają pokazywać bardzo niską temperaturę.

To prawdziwa burza śnieżna, śnieżna apokalipsa. To nie tylko zwykłe ostrzeżenia, ale widmo realnej walki - powiedział Yevgeny Tishkovets, czołowy meteorolog w centrum pogody Fobos.

Moskwa szykuje się na nawałnicę, a eksperci przewidują, że temperatury sięgną nawet -20 stopni Celsjusza. To jedne z najniższych odczytów ostatniej dekady, które jednocześnie pokazują, jak tak naprawdę powinna wyglądać zima w rosyjskim mieście.

W rzeczywistości ta zima jest bardzo zbliżona do tego, jak powinna wyglądać prawdziwa zima w Moskwie - dodał Yevgeny Tishkovets.

W ostatnich latach chłodne miesiące wyglądały tutaj zupełnie inaczej, co związane jest z globalnym ociepleniem i zmianami klimatu. Zima w stolicy Rosji była łagodna, a śnieg padał w pojedyncze dni. Nic dziwnego, że tegoroczna aura daje mieszkańcom w kość.

Źródło: The Moscow Times