Zamknij

Bloger podróżniczy zrobił sobie zdjęcie przy pomniku. Został skazany na 7 miesięcy więzienia

16.11.2021 11:10
Dolina Galawan w Chinach
fot. Shutterstock/ zdj. ilustracyjne, dolina Galawan

Chiński bloger podróżniczy został skazany na 7 miesięcy więzienia. Wszystko z powodu zdjęcia, które zrobił sobie przy pomniku upamiętniającym chińskich żołnierzy poległych w 2020 roku w starciu z Indiami. Sąd uznał to jako "szarganie pamięci męczenników" – podały lokalne media.

Pomnik znajduje się na cmentarzu męczenników Kangwaxi w Sinciangu (w Chinach) i upamiętnia poległych w bitwie, która rozegrała się w dolinie rzeki Galwan 15 czerwca 2020 r. Był to jeden z najpoważniejszych incydentów na spornej granicy chińsko-indyjskiej od około 50 lat. Choć nie padły żadne strzały, to w walce na pięści, kamienie i metalowe pręty zginęło dwudziestu żołnierzy indyjskich oraz czterech chińskich. To właśnie za zdjęcie w tym miejscu bloger został surowo ukarany. 

Chiny. Kara więzienia za zdjęcie

Bloger podróżniczy Li Qixian wybrał się w lipcu na cmentarzu męczenników Kangwaxi. Tam stanął na kamieniu z nazwą cmentarza i oparł się o jeden z pomników. Później pozował do zdjęć przy grobowcu Chen Xiangronga, jednego z chińskich żołnierzy zabitych w czerwcu 2020 roku w starciu z siłami indyjskimi i odznaczonych pośmiertnie za "bohaterską obronę granicy".

Według "Global Timesa" mężczyzna pozował do zdjęć "z uśmiechem na twarzy, wykonując gest imitujący pistolet skierowany w stronę kamienia grobowego". Fotografie opublikował później w mediach społecznościowych, a jego "nieodpowiednie zachowanie przykuło uwagę społeczeństwa".

Bloger został skazany z artykułu dopisanego w 2018 roku do kodeksu karnego, zakazującego "obrażania, oczerniania i szargania reputacji oraz honoru bohaterów i męczenników". Grozi za to do trzech lat pozbawienia wolności.

Oprócz kary więzienia Li Qixian musi również publicznie przeprosić za swoje zachowanie za pośrednictwem mediów – przekazał dziennik "Global Times".

To nie pierwszy tego typu przypadek związany z karą więzienia za zdjęcie. W czerwcu inny chiński bloger Qiu Ziming usłyszał wyrok ośmiu miesięcy więzienia za "znieważanie męczenników" poległych w dolinie Galwanu. Qiu kwestionował oficjalny bilans ofiar po stronie chińskiej i porównał starcie do gry wideo. Sąd orzekł, że "złośliwie zniekształcił prawdę" na temat potyczki.

Źródło: PAP