Zamknij

Powstaje wielka replika Titanica. Będzie nową atrakcją turystyczną

24.05.2021 11:47
Chiny, replika Titanica
fot. Noel Celis/AFP/East News

Ponad 100 lat od zatonięcia Titanica w chińskiej prowincji Syczuan powstaje kopia legendarnego statku. Ma stać się atrakcją parku rozrywki i przyciągać każego roku od dwóch do pięciu milionów turystów. 

Główny pomysłodawca i inwestor projektu, Su Shaojun, został zainspirowany do odtworzenia słynnego liniowca przez hollywoodzki hit Jamesa Camerona. "Titanic", po premierze w 1997 roku, cieszył się w Chinach ogromną popularnością.

– Chciałem zbudować ośrodek turystyczny, ale nie chciałem kopiować innych (...). Chciałem stworzyć ośrodek posiadający kulturową głębię – tłumaczył Su w rozmowie z amerykańską rozgłośnią NPR.

Kopia Titanica w Chinach

Chiński Titanic powstaje niedaleko miasta Daying. Ma mieć 269 metrów długości, 28 metrów szerokości i pochłonie 3 tys. ton stali.  Statek nie będzie jednak w stanie pływać. Pozostanie na lądzie, stanowiąc centralny punkt i główną atrakcję turystyczną parku rozrywki w prowincji Syczuan.

Replika ma być dokładnym odwzorowaniem Titanica – od urządzonych z przepychem wnętrz aż po menu obiadowe. 

Kopia Titanica, Chiny
fot. NOEL CELIS/AFP/East News

Początkowo firma Su zapowiadała, że na "nowym" Titanicu będzie można przeżyć symulowane „uderzenie w górę lodową” i doświadczyć uczucia towarzyszącego przebywaniu na tonącym statku. Po krytyce ze strony krewnych osób ocalałych z tragedii ostatecznie wycofano się z tego pomysłu. 

Projekt dotyczący tworzenia kopii legendarnego statku prowadzony jest już od kilku lat i według początkowych zapowiedzi miał być ukończony w 2017 roku. Prace były przez jakiś czas wstrzymane w związku ze sporami finansowymi, ale w kwietniu na stronie facebookowej projektu napisano, że trwa budowa dziewiątego piętra konstrukcji.

Kopia Titanica
fot. NOEL CELIS/AFP/East News

Budowa chińskiego Titanica nie będzie jednak tania. Media szacowały wartość projektu na 1,1 mld juanów, czyli równowartość około 160 mln dolarów. Według Su koszty te zwrócą się jednak dzięki sprzedaży biletów.

– To przyciągnie turystów ze świata. Szacujemy liczbę odwiedzających na dwa do pięciu milionów rocznie. Taki ruch turystyczny powinien zagwarantować zwrot naszej inwestycji – powiedział na nagraniu udostępnionym przez agencję AFP. Dodał, iż osoba, która zaprojektowała chiński Disneyland, "przyjechała na miejsce budowy i powiedziała," że będziemy mieli więcej odwiedzających niż oni”.

Prawdziwy Titanic zatonął w 1912 roku, w czasie swojego pierwszego rejsu z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych. Wyprawa największym wówczas statkiem pasażerskim, który wówczas okrzyknięto mianem "niezatapialnego" kosztowała życie ponad 1500 osób.

ZOBACZ TAKŻE: Wielki Mur Chiński: kiedy powstał i czy jest widoczny z kosmosu? 8 faktów i mitów

Źródło: PAP