Zamknij

Dwa kraje zmieniły zasady wjazdu dla zaszczepionych turystów. Unijny Certyfikat COVID ważny krócej

20.08.2021 12:00
Chorwacja i Austria zmieniły zasady wjazdu dla zaszczepionych. Unijny Certyfikat COVID ważny krócej
fot. SHUTTERSTOCK

Dwa kraje Unii Europejskiej, Chorwacja i Austria, zmieniły przepisy wjazdowe dla zaszczepionych turystów. Władze tych państw ogłosiły, że Unijny Certyfikat COVID będzie ważny krócej niż rok.

Szczepionki przeciw COVID-19 zostały opracowane w czasie pandemii koronawirusa, a ludziom zaczęto je podawać pod koniec 2020 roku. Od tego czasu nie minął nawet rok, dlatego jak na razie naukowcom trudno przewidzieć, na jak długo zapewniają odporność. I prawdopodobnie jeszcze jakiś czas nie będziemy tego wiedzieć. W związku z tym postanowiono, że Unijny Certyfikat COVID będzie wydawany na rok.

Teraz jednak dwa kraje, Chorwacja i Austria, ustaliły inną "datę ważności" Unijnego Certyfikatu COVID, jednocześnie zmieniając przepisy wjazdowe dla osób, które przyjęły szczepionkę przeciw koronawirusowi.

Chorwacja i Austria zmieniły zasady wjazdu dla zaszczepionych

Jak podaje portal Fly4free.pl, w środę (18 sierpnia) Austria ogłosiła wprowadzenie nowej "daty ważności" dla paszportu koronawirusowego - ustaliła ją na 270 dni, czyli około 9 miesięcy.

Oznacza to, że turyści, którzy będą chcieli wjechać do tego kraju na podstawie Unijnego Certyfikatu COVID, mogą to zrobić do 270 dni od momentu podania drugiej dawki preparatu. Z kolei szczepionki jednodawkowe uprawniają do wjazdu od 21. dnia do 270 dni od podania preparatu.

Wcześniej podobne zasady wjazdowe wprowadziła Chorwacja. Jeszcze w lipcu ogłosiła, że osoby, które chcą przekroczyć granicę kraju na podstawie paszportu koronawirusowego, mogą to zrobić:

  • okazując nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (Pfizer, Moderna AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm),
  • lub okazując nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu jednej dawki szczepionki Janssen (Johnson&Johnson) – pod warunkiem, że od przyjęcia tej dawki upłynęło 14 dni.

Nadal w większości krajów Unii Europejskiej certyfikat covidowy ważny jest przez rok. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy za jakiś czas kolejne państwa nie pójdą w ślady Austrii i Chorwacji.

RadioZET.pl/gov.pl/Fly4free.pl