Zamknij

Najpiękniejsze wyspy Chorwacji. 10 miejsc, które warto zobaczyć

24.06.2021 12:56

Chorwacja, mimo że niewielka, szczyci się niezwykle zróżnicowanym krajobrazem i cudownym wybrzeżem o długości prawie dwóch tysięcy kilometrów. Oprócz tego, zdecydowanie słusznie, chlubi się imponującym bogactwem ponad 1200 wysp i wysepek, w większości niezamieszkanych, dziewiczych, prawdziwie bajkowych. Są wśród nich wyspy większe, jak chociażby Krk czy Cres, oraz niewielkie, rozproszone jak Kornati i Lastovo. Każdy z tych z chorwackich zakątków jest inny i na swój sposób wyjątkowy. Odkrywamy najpiękniejsze wyspy Chorwacji. 

Wyspa Korcula - Chorwacja
fot. Shutterstock

Chorwackie wybrzeże Adriatyku jest bez wątpienia największą atrakcją turystyczną kraju. Chociaż oblegane przez turystów w miesiącach letnich, pozostaje zaskakująco piękne i dziewicze – pełne uroczych wysepek i krystalicznie czystej wody. Zastanawiacie się, którą z wysp Chorwacji zobaczyć? Najlepiej wszystkie po kolei. Przedstawiamy 10 najpiękniejszych. 

Wyspa Krk

To największa wyspa chorwackiej części Adriatyku. Na powierzchni 410 km2 znajdziemy przepiękne krajobrazy, wakacyjne kurorty, klimatyczne miasteczka i zabytki. Wyspa Krk połączona jest mostem ze stałym lądem i posiada międzynarodowe lotnisko Rijeka, co czyni ją najłatwiej dostępną z chorwackich wysp.

Wyspa Krk - Chorwacja
fot. Shutterstock

Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie. W samym centrum znajduje się główny plac miasta Krk – Vela Placa – wypełniony kawiarniami, barami i restauracjami. Spacerując po uliczkach miasteczka, możemy zobaczyć romańską katedrę z XII wieku, kościół św. Kwiryna, fortecę z 1191 roku oraz rzymskie termy.

Najpopularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym na wyspie jest miasto Baška (na południowym krańcu). Na miejscu dostępna jest niezwykle szeroka oferta noclegowa z hotelami, kempingami i prywatnymi kwaterami. Główną atrakcją tego miejsca jest prawie 2-kilometrowa, żwirowa plaża – Vela Plaza. Wielbiciele zwiedzania muszą udać się do starej części Baški.

Wyspa Korcula

To górzysty zakątek porośnięty gęstymi lasami i cyprysami. Korcula bywa nazywana „wyspą podróżników” – właśnie tutaj urodził się słynny wenecki odkrywca, Marco Polo. Na północno-wschodnim krańcu znajduje się średniowieczne miasteczko Korcula, otoczone murami. Cudowne kościoły, kaplice i gotyckie pałace przypominają czasy wenecjańskie. Zobaczymy tu katedrę św. Marka, pałac biskupi, kościół i klasztor dominikanów oraz dom Marco Polo. Miasto — jedno z najładniejszych na adriatyckim wybrzeżu — jest zdecydowanie mniej zatłoczone niż Dubrownik czy Hvar.

Korcula_Chorwacja
fot. Pixabay

Warto zobaczyć też Vela Luka, miasteczko położone w zachodnim krańcu wyspy, nad zatoką o tej samej nazwie. Miejsce to słynie ze zbiorów archeologicznych oraz uzdrowiska Kalos leczącego choroby reumatyczne. W Korculi nie można zapomnieć też o idyllicznych zatoczkach z plażami — jednymi z najpopularniejszych są plaże Lumbardy we wschodniej części. Korcula jest bardzo dobrze skomunikowana ze wszystkimi okolicznymi portami — między wyspą a Dubrownikiem, Splitem i Pelješac regularnie kursują promy. 

Wyspa Mljet

To najbardziej zielona wyspa na Adriatyku. Spokojna, dziewicza, górzysta, porośnięta w dużej części gęstym lasem śródziemnomorskim. Największą atrakcją Mljet jest park narodowy o tej samej nazwie rozciągający się wokół dwóch zbiorników: Malo jezero oraz Veliko jezero. Na tym drugim, większym jeziorze, znajduje się urokliwa wysepka Sveta Marija z XII-wiecznym klasztorem benedyktyńskim (na wyspę kursują łodzie).

Mljet w Chorwacji
fot. Fotolia

Na Mljet nie znajdziemy wielkich kompleksów turystycznych, deptaków czy knajpek. To miejsce stworzone dla tych, którzy lubią wypoczywać w otoczeniu nietkniętej przez cywilizację przyrody, z dala od zgiełku. Na wyspie wytyczono kilka uroczych, łatwych szlaków pieszych, które spodobają się wielbicielom wędrówek. Najpopularniejszy jest nowy szlak Mljet biegnący przez ponad połowę wyspy. Na ten bajkowy, zielony zakątek Chorwacji można się dostać wynajętą łodzią lub stateczkiem pływającym kilka razy dziennie z miejscowości Mali Most. Warto!

Wyspa Brac

To trzecia pod względem wielkości wyspa Chorwacji. Życie na Brac koncentruje się tak naprawdę w północnej części (z bogatą ofertą noclegową i gastronomiczną), południe zaś jest górzyste i surowe. Największą atrakcją wyspy (w miejscowości Bol) jest bez wątpienia Zlatni rat („Złoty Róg”) — piaszczysta, drobnożwirowa plaża na cyplu. To idealne miejsce do kąpieli i uprawiania różnorodnych sportów wodnych — windsurfingu czy nurkowania. W szczycie sezonu trzeba się przygotować na prawdziwe tłumy turystów.

Zlatni Rat_Brac
fot. Shutterstock

Ci, którzy będą potrzebować odrobiny spokoju, powinni wybrać się brzegiem plaży do jednej ze skalnych zatoczek, często ocienionych sosnami. Nad plażą Zlatni rat roztacza się Vidova gora (780 m n.p.m.) — można tam dotrzeć samochodem lub wejść z miejscowości Bol dobrze oznakowaną ścieżką (wędrówka w obie strony zajmie ok. 4 godzin).

Wyspa Hvar

To jedna z najchętniej odwiedzanych wysp w Chorwacji. Górzysty teren Hvaru porastają pola lawendy, gajów oliwnych i winnic. Miejsce to określane jest jako zakątek pięknych krajobrazów oraz… niebezpiecznych dróg. To drugie określenie nie powstało bez powodu – tutejsze drogi są wąskie, kręte, nierzadko ciągnące się nad przepaściami. 

Hvar
fot. Fotolia

Hvar słynie też jako najbardziej nasłoneczniony region w całej Chorwacji, dzięki czemu zyskało przydomek „chorwackiej Madery”. Co warto zobaczy na miejscu? Chociażby stolicę o tej samej nazwie z urokliwą starówką, gwarne i najstarsze w całej Chorwacji miasto Stari Grad (wpisane na listę UNESCO), a oprócz tego plaże i winnice. To tutaj można spróbować jednego z najlepszych chorwackich win. Wyspa należy do południowo-wschodniej części Dalmacji i najłatwiej dostać się tutaj ze Splitu.

Wyspy Kornati

To jeden z najpiękniejszych archipelagów na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Tworzy go skupisko 150 wysp i wysepek rozrzuconych na powierzchni ok. 320 km2. Kornati są wymarzonym miejscem dla wielbicieli nurkowania, żeglarzy oraz miłośników spokojnego wypoczynku – wyspy są niemal bezludne, a turystów znacznie mniej w porównaniu z innymi zakątkami Chorwacji.

Wyspy Kornati_Chorwacja
fot. Shutterstock

W 1980 roku wyspy Kornati objęto ochroną jako park narodowy. I słusznie. Wiele z wysepek archipelagu ma urozmaicone wybrzeża, z licznymi urwiskami krasowymi, jaskiniami i grotami tworzącymi niesamowite kształty, zamieszkiwanymi przez liczne gatunki ptaków. Co więcej, wody wokół wysp są najbogatszym w faunę i florę regionem na Adriatyku. „Miejsce nie z tej Ziemi” – tak niektórzy mówią o wyspach Kornati. Warto przekonać się o tym na własne oczy.

Wyspy Elafickie

Archipelag Elaficki obejmuje trzynaście wysp położonych pomiędzy Dubrownikiem a półwyspem Peljesac. Największe i najbardziej popularne to Sipan, Lopud oraz Koločep. Wyspy są celem całodziennych wypadów głównie w upalnych miesiącach letnich – promem z Dubrownika można tutaj dotrzeć w 50 minut.

Na Sipan – największej spośród wysp – znajdują się dwie osady – Suđurađ i Sipanska Luka – połączone 7-kilometrowym szlakiem. W obu miejscowościach znajduje się kilkadziesiąt kościołów oraz wiele pałacowych rezydencji datowanych na XV-XVI wiek.

Wyspa Sipan - Wyspy Elafickie
fot. Shutterstock

Lopud przyciąga przede wszystkim piaszczystą plażą Sunj, do której prowadzi ścieżka przez gęsty las. Jedyną miejscowością na wyspie jest miasto o tej samej nazwie, położone nad urokliwą zatoką. Kolocep jest najmniejszą wysepką archipelagu Elafickiego, a zarazem położoną najbliżej Dubrownika.

Wyspa Rab

Zielona wyspa Chorwacji, położona w zatoce Kvarner, w północnej części wybrzeża Adriatyku. Znajdziemy tu piaszczyste plaże dla wielbicieli słonecznego wypoczynku oraz liczne szlaki piesze i rowerowe dla aktywnych urlopowiczów. Jednak główną atrakcją tej wyspy Chorwacji jest zabytkowe miasto o tej samej nazwie.

Wyspa Rab - Chorwacja
fot. Shutterstock

Stara część miasta Rab zajmuje wąski półwysep, nad którym górują cztery dzwonnice. Na miejscu można pospacerować po wąskich uliczkach i zaułkach i zwiedzić zabytki najstarszej części, Kaldenac, m.in. gotycką budowlę palac Dominis, katedrę Marii Panny, franciszkański klasztor św. Antoniego. Na wyspę kursują przez cały rok promy z miejscowości Jablanac, a w sezonie letnim także z miejscowości Baška na wyspie Krk.

Wyspa Cres

To druga co do wielkości wyspa na Adriatyku (zaraz po Krk). Niemal styka się z sąsiednią wyspą Losinj, z którą łączy ją most drogowy. Cres to dobre miejsce dla miłośników przyrody i historii. Na miejscu wytyczono siedem szlaków ekologicznych ciągnących się przez opuszczone wioski, wąwozy, lasy i plaże. Wielbiciele zwiedzania powinni odwiedzić usytuowane w naturalnym porcie miasto Cres. 

Spacerując po miasteczku, możemy zobaczyć Kościół Matki Boskiej Śnieżnej, muzeum miejskie czy XIV-wieczny klasztor franciszkanów. Na wyspę można dostać się wyłącznie promem z miejscowości Brestova do Porozina.

Wyspa Pag

Wśród najpiękniejszych wysp Chorwacji warto wymienić Pag. Leży w północnej części Morza Adriatyckiego i posiada najdłuższą linię brzegową w całym kraju (ponad 300 km). Powierzchnię wyspy tworzą rozległe pola białych kamieni, które z oddali przypominają księżycowy krajobraz. Pag jest jednocześnie wyspą gajów oliwnych i winnic, które rozciągają się wokół zatoki Paški Zaljev. 

Pag - Chorwacja
fot. Shutterstock

Wyspa jest chętnie odwiedzana z powodu cichych, urokliwych plaż w zatokach pomiędzy skałami. To także raj dla wielbicieli nurkowania - widoczność wynosi tutaj ponad 40 metrów.