Zamknij

Urlop w Chorwacji jesienią. Które miejsca warto zobaczyć?

15.11.2021 16:15
Dalmacja, Chorwacja
fot. Shutterstock

Chorwacja od lat jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków urlopowych wśród Polaków. Piękne plaże ciągnące się wzdłuż urozmaiconego wybrzeża, niesamowite parki narodowe, słoneczna pogoda i możliwość dojazdu samochodem z Polski sprawiają, że to niezwykle atrakcyjny cel dla turystów z naszego kraju. Chociaż Chorwacja kojarzy się głównie z latem, ma też wiele do zaoferowania poza sezonem. Co warto zobaczyć w czasie jesiennego wypoczynku w Chorwacji?

Chorwacja w tym roku przeżywała prawdziwe turystyczne oblężenie. Okazuje się, że popularność tego kraju była jest jeszcze większa niż przed pandemią. 5 listopada padł historyczny rekord - aż milion Polaków odwiedziło ten bałkański kierunek. To tylko kolejny dowód na potwierdzenie wielokrotnie powtarzanych słów, że Chorwacja to ulubiony kraj polskich turystów.

Co Chorwacja oferuje poza głównym, wakacyjnym sezonem? Jakie miejsca warto zobaczyć w listopadzie?

Dalmacja jesienią

Wśród miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Chorwacji jesienią, nie może zabraknąć Dalmacji. Jednym z najchętniej odwiedzanych miast jest Split - w dużej mierze ze względu na położone w pobliżu lotnisko. Jednak zarówno przelot samolotem, jak i dojazd własnym samochodem stanowią wygodne opcje dojazdu do tego miejsca.

Warto zdecydować się na wycieczkę do Splitu jesienią z dwóch powodów. Po pierwsze, o tej porze roku jest tam znacznie mniej turystów, a to oznacza mniejsze kolejki do wielu atrakcji. Po drugie, jesienią nie doskwierają upały, które bywają dla niektórych osób zbyt uciążliwe i czasami wręcz uniemożliwiają zwiedzanie. 

Split w Chorwacji
fot. Shuttestock

Co warto zobaczyć w Splicie? Obowiązkowo ruiny Pałacu Dioklecjana, wraz z jego dziedzińcem i podziemiami. Korzystając ze słonecznej pogody, warto przejść się promenadą Riva i zatrzymać w jednej ze znajdujących się tam klimatycznych kawiarni i restauracji. Ci, którzy preferują odpoczynek z dala od miasta, mogą wybrać się na wycieczkę na wzgórze Marjan, majestatycznie górujące nad miastem.

Wizyta w Dalmacji to również "must have" dla miłośników "Gry o Tron" – to tutaj bowiem miał swoją siedzibę legendarny ród Lannisterów. Chorwaci szczycą się zresztą, że to właśnie ten region wybrano na scenerię kultowej produkcji i chętnie organizują tzw. movie-tours szlakiem miejsc z serialu.

Međimurje. Urlop na zdrowie

Jednym z nieco zapomnianych przez turystów regionów w Chorwacji jest Međimurje. Położone w najbardziej wysuniętym na północ punkcie kraju jest świetną bazą
wypadową dla turystów z Polski. Podróż z Krakowa do jednej z najbardziej urokliwych miejscowości w regionie – Sveti Martin – zajmuje zaledwie 8 godzin. Dlatego zamiast nad polskie morze, warto rozważyć wyjazd na północ Chorwacji. Jesienią pogoda jest tam bardziej przyjazna niż w Polsce – listopad nie obfituje w opady, a temperatura utrzymuje się na poziomie ok. 15-17 stopni.

Ci, którzy zdecydują się na Sveti Martin, koniecznie muszą wybrać pobyt w jednym z hoteli uzdrowiskowych. Miejscowość ta znana jest bowiem z odkrytych tam w 1911 roku złóż wody termalnej. Dziś co roku do Sveti Martin przyjeżdżają turyści w poszukiwaniu odprężenia i podreperowania zdrowia w termach.

Čakovec, Chorwacja
fot. Shutterstock, na zdj. Čakovec w Chorwacji

W słoneczny dzień warto wybrać się na spacer po wzgórzach okalających Sveti Martin, z których rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Amatorzy pieszych wycieczek powinni wybrać się także na wzgórze Madjerka - położone na tym terenie przepiękne winnice każdego roku są celem wypraw zarówno amatorów śródziemnomorskich win, jak i fotografów, którzy starają się uchwycić słońce zachodzące za wciąż zielonymi wzgórzami. Podróżując do południowej części regionu, warto też odwiedzić miasto Čakovec, by wejść do imponującego, średniowiecznego zamku oraz tutejszego muzeum Međimurje.

Istria. Polowanie na trufle

Nie wszyscy wiedzą, że trufle są produktem regionalnym na Istrii, czyli północnym półwyspie Chorwacji i jednym z popularniejszych miejsc wśród turystów. Trufle można tutaj zbierać przez cały rok, znajdują się również w ofercie restauracji w większości miast i miasteczek na Istrii. Samo “polowanie na trufle” jest popularnym zajęciem – ponieważ rosną one pod ziemią, do poszukiwań angażuje się psy. 

Pula, Chorwacja
fot. Shutterstock

Wybierając w czasie urlopu Istrię, koniecznie trzeba odwiedzić Pulę. Miasto to pokochają amatorzy starożytności - można zobaczyć tam m.in. rzymski amfiteatr, Łuk Sergiusza oraz położoną na placu świątynię Augusta. Z kolei podróżując na zachodnią stronę Istrii, warto zatrzymać się w Rovinj – to miasto uznawane za najpiękniejsze w całym regionie. 

Źródło: Materiały prasowe Travelist