Zamknij

Polacy szturmują Chorwację. To może być rekordowy rok pod względem liczby polskich turystów

18.07.2022 12:39

Chorwacja od lat jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Okazuje się, że w tym roku popularność tego kraju jest ogromna i wiele wskazuje na to, że padnie nowy rekord, jeśli chodzi o liczbę turystów. Jak podaje Chorwacka Wspólnota Turystyczna, wypoczywających z Polski jest obecnie o 1/4 więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. 

Chorwacja - turyści
fot. Sutterstock

Chorwacja po okresie ograniczeń wynikających z pandemii przeżywa turystyczne oblężenie. W minionym  roku ten bałkański kraj odwiedziło 13,8 miliona turystów (w tym milion Polaków). Ten rok zapowiada się jeszcze lepiej. Już w pierwszej połowie 2022 roku polskich gości było o 85 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Dane z początku wakacji wskazują, że może paść nowy rekord pod względem liczby turystów. Dużą rolę odgrywają Polacy, którzy tłumnie ruszyli na Chorwację. 

Chorwacja Będzie nowy rekord turystów z Polski

Już w ubiegłym roku Polacy pobili rekord – po raz pierwszy w historii na pobyt w tym kraju zdecydowało się ponad milion podróżnych (dane z 12 miesięcy 2021 roku). Wiele wskazuje na to, że w tym roku wynik będzie jeszcze wyższy.

Jak informuje portal Fly4free.pl, powołując się na dane Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, że od 1 stycznia do 14 lipca Chorwację odwiedziło już ponad 393 tys. Polaków, czyli o 24 procent więcej niż w analogicznym okresie przed rokiemW tym czasie turyści z Polski skorzystali z 2,322 mln noclegów (wzrost o 22 procent w skali roku).

Warto podkreślić, że Polacy zajmują 4. miejsce pod względem liczby odwiedzających Chorwację narodowości. Najwięcej rezerwacji dokonują w tym bałkańskim kraju Niemcy, na drugiej pozycji są Słoweńcy, a na trzeciej – Austriacy. W minionym roku największą popularnością wśród chorwackich miast cieszyły się Zagrzeb (638 000 przylotów), Rovinj (549 000), Dubrownik (543 000), Split (529 000) i Poreč (431 000 przylotów).

Minister turystyki Chorwacji Nikolina Brnjac przyznała, że jest bardzo zadowolona z wyników w tym roku. "To doskonały wskaźnik dobrego popytu, zainteresowania wysokiej jakości ofertami i produktami w Chorwacji oraz pozytywny wskaźnik kontynuacji tego turystycznego roku" - przyznała.

Chorwacja. Rosną ceny, brakuje pracowników

Branża turystyczna cieszy się z powodu tłumnego przyjazdu zagranicznych gości, chociaż ma problem z brakami kadrowymi. Według szacunków brakuje około 10 tysięcy pracowników w Chorwacji, a w szczególnie trudnej sytuacji są mniejsze firmy. Jest to oczywiście efekt pandemii - część pracowników w obliczu licznych restrykcji wyjechała, albo straciła pracę. 

– Pod względem liczby zarezerwowanych noclegów i przyjazdów turystów rzeczywiście zbliżamy się do poziomu z 2019 roku – przyznał pod koniec maja Veljko Ostojić, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej. – Nie chcemy jednak, żeby nasi goście odczuli spadek jakości czy brak niektórych produktów lub usług – dodał.

Chorwacja, podobnie jak wiele innych europejskich krajów, zmaga się też obecnie z szybko rosnącymi cenami. Chodzi przede wszystkim o podwyżki kosztów energii i artykułów spożywczych. Według wyliczeń ceny żywności wzrosły nawet o 40 procent.

Źródło: Fly4free, croatiaweek.com

Makarska, Chorwacja
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock