Zamknij

Co warto zobaczyć na Sri Lance? Oto 11 najpiękniejszych miejsc

Nina Czochara
23.10.2018 15:22
Pociąg Sri Lanka
fot. Shutterstock

Sri Lanka to wyspa różnorodności. Na miejscu czekają wysokie góry i ocean, zielone plantacje pachnącej herbaty, parki pełne egzotycznych zwierząt, starożytne miasta oraz niezwykłe skalne świątynie. Do tego niesamowity klimat, którego na próżno szukać w innych miejscach na świecie. Słynna wyspa Cejlon to miejsce dla każdego.

Sri Lanka, nazywana czasem „Indiami w miniaturze”, położona jest na terenie Azji Południowej. Ze względu na swą niezwykłą urodę określana jest też Perłą Oceanu Indyjskiego. Zdecydowanie słusznie, bo każdy, kto chociaż raz odwiedził to miejsce, jest nim zauroczony. Co kryje Sri Lanka? Oto 10 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wyprawy na wyspę Cejlon.

1. Plantacje herbaty – zielone złoto Sri Lanki

Charakterystycznym elementem krajobrazu Sri Lanki są plantacje herbaty. Podobno najlepsze jej odmiany rosną na zboczach powyżej 1–2 tys. m n.p.m. Herbata z Cejlonu szczyci się wysoką jakością nie tylko za sprawą dogodnych warunków klimatycznych, ale również tradycyjnych, często ręcznych sposobów jej zbioru. Wielbiciele herbacianych pejzaży powinni wybrać się do Haputale – urokliwego miasteczka położonego na wysokości 1500 metrów, w centrum górzystego regionu Hill Country. Okolice Haputale słyną z rozległych, zielonych pół – to właśnie tutaj pod koniec XIX wieku Sir Thomas Lipton budował swoje herbaciane imperium. 

Plantacje herbaty - podróż pociągiem
fot. Pixabay

Obowiązkową atrakcją podczas pobytu na Sri Lance powinna być również podróż pociągiem z Kandy do Elli. Trasa ciągnie się przez wzgórza pokryte zielonymi plantacjami i zaliczana jest do 10 najpiękniejszych na świecie. Widoki są naprawdę urzekające! Najbardziej interesujące punkty w „Krainie Herbaty” to Nuwara Elija (najwyżej położona dolina na Sri Lance, 1889 m n.p.m.), dolina Ella, szczyt Adama (stacja Hatton), Ella Rock (samotna skała najlepiej widoczna z pobliskiego szczytu Adama) oraz wspominane wcześniej Haputale. W okolicy działa również kilka fabryk zielonej i czarnej herbaty, m.in. Newburgh oraz Halpewatte.

Zobacz także

2. Adam’s Peak, czyli szczyt Adama

Miejsce to owiane jest wieloma legendami. Według jednej z nich właśnie tutaj Adam po wygnaniu z raju postawił swój pierwszy krok, pozostawiając odcisk swojej stopy. Inne podania mówią, że to ślad po samym Buddzie. Szczyt Adama jest piątym co do wielkości szczytem Sri Lanki (2243 m n.p.m.), położonym w południowej części wyspy. Zbocza góry pokryte są wiecznie zielonym lasem podzwrotnikowym, co tylko dodaje uroku temu miejscu.

Szczyt Adama
fot. Shutterstock

Adam’s Peak to znaczące miejsce kultu religijnego i cel wielu pielgrzymek wyznawców buddyzmu, hinduizmu czy islamu. Wejście na sam szczyt zajmuje około 3-4 godziny. Podczas wschodu słońca góra o nieregularnym kształcie rzuca cień przypominający regularny trójkąt.

3. Anuradhapura – miasto ruin

Ruiny Anuradhapury, wpisane na listę UNESO, są idealnym pomysłem na całodzienne zwiedzanie. To starożytne miasto, założone w III wieku p.n.e., pełne jest zabytków sakralnych. W cenie jednego biletu można zwiedzać wszystkie atrakcje w jego obrębie, m.in. kompleks świątynny Mahavihara ze świętym drzewem Sri Maha Bodhi, pozostałości cytadeli czy klasztory Ruwanweli, Abajagiri oraz Dźetawanarama. Warto pamiętać, że nawet jeśli podróżujemy tuk-tukami, mogą nas zatrzymać przed wejściem do określonego miejsca i poprosić o bilet. 

Anuradhapura
fot. Shutterstock

Miasto jest częścią tzw. Trójkąta Kulturalnego. Skąd taka nazwa? Gdyby połączyć na mapie linią Anuradhapurę, Polonnaruwę oraz Kandy, powstałby właśnie trójkąt obejmujący ogromną liczbę zabytków i świątyń. W środku tego kulturalnego bogactwa znajduje się również miasto Dambulla oraz Sigirija.

ZOBACZ TAKŻE: Malediwy: 6 rzeczy, które warto tutaj zrobić i zobaczyć

4. Polonnaruwa – „święty kwadrat” Sri Lanki

Polonnaruwa, kolejny punkt „Trójkąta Kulturalnego”, jest mniejsza od Anuradhapury i dużo młodsza, przez co lepiej zachowana. Co więcej, znajduje się w pobliżu Parku Narodowego Minnerija oraz słynnej twierdzy na skale – Sigirija. Właśnie dlatego wielu turystów na całodzienne zwiedzanie wybiera właśnie ruiny Polonnaruwy. To niezwykłe miasto, również figurujące na liście UNESCO, swoją świetność przeżywało 800 lat temu.

Polonnaruwa
fot. Shutterstock

Największe wrażenie robi tzw. Święty Kwadrat, czyli wzniesienie, na którym znajdują się ruiny kilku ważnych świątyń, m.in. Thuparamy, Vatadage, Hatadage, Latha Mandapaya. Niecałe 2 km od tego miejsca znajdują się słynny kompleks Gal Vihara, czyli grupa czterech rzeźb wykutych w skale i przedstawiających Buddę. Bilety na zwiedzanie kompleksu ruin Polonnaruwy można kupić w znajdującym się na początku muzeum archeologicznym.

Zobacz także

5. Świątynia Zęba – skarb Kandy

Słynna już świątynia z zębem Buddy znajduje się w Kandy, dawnej stolicy Sri Lanki. Do tutejszej relikwii, czyli zęba Buddy znalezionego w popiołach po spaleniu ciała twórcy buddyzmu i w IV wieku przemyconego na Cejlon, przyjeżdżają pielgrzymi z całej Azji. Podczas najważniejszego święta religijnego wyspy – Kandy Esala Perahera – święty ząb pokazuje się publicznie w czasie ulicznej procesji.

Park Narodowy Równin Hortona
fot. Shutterstock

Warto wiedzieć, że samo Kandy jest miejscem mocno turystycznym – przyjeżdżają tutaj tłumy podróżnych, więc na próżno szukać tu dziewiczych terenów. Bez problemu można jednak znaleźć nocleg czy knajpę z lokalną kuchnią. 

6. Złota świątynia Dambulla

To jedna z najpopularniejszych świątyń na Sri Lance, położona w jej centralnej części, w miasteczku Dambulla. To tak naprawdę kompleks pięciu grot, które powstawały w ciągu wielu stuleci (od I wieku p.n.e. do XVIII wieku). Najstarsza z nich, Świątynia Króla-Boga, szczyci się wykutym w skale przed ponad 2000 laty posągiem leżącego Buddy. Największa jest Maharadża Wihara (świątynia Wielkiego Króla), z najpiękniejszymi malowidłami ściennymi, które przedstawiają historię wyspy oraz sceny z życia Buddy. 

Świątynia Dambulla
fot. Pixabay

Łącznie na miejscu znajduje się 157 posągów Buddy i 153 malowidła. Złota świątynia Dambulla od 1991 roku widnieje na liście UNESCO. Warto pamiętać, że wchodząc do świątyń, trzeba mieć zakryte ramiona i kolana (kobiety i mężczyźni). W jaskiniach nie wolno robić sobie zdjęć, pozując tyłem do wizerunku Buddy.

7. Sigirija – słynne skały Cejlonu

Miłośnicy zapierających dech w piersiach widoków powinni koniecznie wybrać się do położonej w centralnej części Sri Lanki miejscowości Sigirija. Tak właśnie tam dumnie wznoszą się dwie skały, z których roztacza się urzekająca wprost sceneria na Cejlon. Pierwsza z nich, Sigirija, nazywana też „Lwią Skałą” jest zdecydowanie chętniej odwiedzana przez turystów. To tu znajdują się ruiny wybudowanej w V w. n.e. fortecy, w której według legendy król Kassap skrywał się przed swoim starszym bratem Mogallanem. Przed dotarciem do tego miejsca trzeba się przygotować na niemały wysiłek, bo ruiny znajdują się na wysokości ok. 180 metrów – to ponad 700 stopni do przejścia. Dziś Sigirija, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, popada w ruinę. Warto odwiedzić to miejsce również ze względu na rozległy widok ze szczytu skały.

Sigirija
fot. Pixabay

Niedaleko znajduje się również inna skała, Pidurangala Rock. Nie ma tutaj ruin fortecy jak na pobliskiej Sigriji, ale roztaczająca się stąd sceneria Sri Lanki jest bardzo podobna, choć wzbogacona o „Lwią Skałę” w tle. Argumentem przemawiającym za wyborem właśnie tego miejsca jest również… cena, niemal sześciokrotnie niższa. Koszt biletu za wejście na Lwią Skałę to 30 dolarów od osoby, a w przypadku Pidurangala Rock to ok. 5 dolarów. Wybór należy do nas.

8. Park Narodowy Równin Hortona: „gdzie kończy się świat”

To idealne miejsce dla miłośników wędrówek – właśnie tutaj znajdują się najlepsze szlaki piesze, wytyczone na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Teren Parku Narodowego Równin Hortona (Horton Plains National Park) jest niezwykle piękny i urozmaicony krajobrazowo – znajdują się tu góry, jeziora, płaskowyże i wodospady. Wędrówkę po parku lepiej rozpocząć rano, gdyż ok. 10.00 na niebie pojawiają się gęste mgły, które często przysłaniają krajobrazy. Cały szlak pieszy liczy 9 kilometrów i zajmuje około 3 godzin (wejście do parku znajduje się od strony wioski Ohiya).

Park Narodowy Równin Hortona
fot. Shutterstock

Obowiązkowym punktem odwiedzin powinien być słynny klif nad ogromną, 1200-metrową przepaścią – Greater World’s End, nazywany też „Końcem Świata”. Ta atrakcja z pewnością nie spodoba się osobom z lękiem wysokości! Na miejscu warto zobaczyć też 20-metrowe wodospady Baker’s Falls.

Zobacz także

9. Park Narodowy Udawalawe – królestwo słoni

Park Narodowy Udawalawe obejmuje obszar 30 tys. ha i skupiony jest wokół jeziora Uda Walawe. To jedno z najlepszych miejsc do obserwacji słoni – na obszarze żyje około 800 osobników. Są to zarówno dzikie zwierzęta, jak i te, które wciąż potrzebują pomocy człowieka. 

Park Narodowy Udawalawe
fot. Shutterstock

Choć słonie to największa atrakcja parku, na jego terenie można zobaczyć również lamparty, szakale, bawoły indyjskie, małpy, krokodyle i różne gatunki ptaków. Na miejsce najlepiej dostać się podczas zorganizowanego safari – mamy wówczas okazję zwiedzić park z przewodnikiem, w samochodzie z napędem na cztery koła.

10. Galle – miasteczko na cyplu

Położone w południowo-zachodniej części kraju Gale podzielone jest niejako na dwie części – nowszą dzielnicę znajdującą się na stałym lądzie oraz zabytkową – z urokliwą starówką, którą tworzy tak naprawdę imponujący XII-wieczny fort Galle położony na wysuniętym w morze cyplu. Choć pierwsze zabudowania zostały tutaj wzniesione przez Portugalczyków w XVI wieku, obecny kształt zawdzięczają rozbudowie przeprowadzonej przez Holendrów w kolejnym wieku.

Gale na Sri Lance
fot. Shutterstock

Obecnie fort Gale, widniejący na liście UNESCO, uznawany jest za najlepszy przykład ufortyfikowanego miasta w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Warto przespacerować się po wąskich uliczkach wypełnionych kolonialnymi willami i kilkusetletnimi kościołami. Tutejsza architektura i europejski klimat kawiarni, połączony z tropikalną, lankijską przyrodą, tworzą swoistą oazę spokoju pośród gwaru azjatyckiego miasta.

Zobacz także

11. Dżafna – indyjski klimat i nieodkryte bogactwa

Położone w północnej części Sri Lanki miasteczko jest wciąż mało doceniane wśród turystów. W przeszłości miejsce to było centrum kulturalnym i religijnym Tamilów pełnym wspaniałych świątyń. Dżafna, zniszczona w dużym stopniu przez Portugalczyków, a następnie odbudowana przez Holendrów i Brytyjczyków, jest miejscem znacznie różniącym się od innych lankijskich miast. Czuć tutaj indyjski klimat, infrastruktura turystyczna jest słabo rozwinięta, co jednak dodaje uroku temu miejscu.

Dżafna - Valipur Alvar Vishnu Kovil
fot. Shutterstock

W okolicach miasta znajduje się jeden z największych skarbów dla wyznawców hinduizmu – imponująca złota świątynia Nallur Kandaswamy Kovil. Najokazalszymi częściami tej budowli są dwie złote bramy prowadzące do świątyni.

Źródło: Sri Lanka. Pascal 360 stopni, Hanna Sobczuk, 2017; Sri Lanka. Travelbook, Paweł Szozda, 2016

___

RadioZET.pl/NC