Zamknij

Co warto zobaczyć w Warnie? Oto 6 najciekawszych miejsc

Nina Czochara
28.12.2018 12:36
Warna
fot. Shutterstock

Warna jest jednym z najpiękniejszych miast w Bułgarii, a zarazem popularnym czarnomorskim kurortem. To nie tylko centrum kultury i rozrywki z ogromną liczbą barów, ale też miejsce wypełnione zabytkami rzymskimi czy bizantyjskimi. Niskie ceny wakacji oraz krótki czas lotu sprawiają, że to popularny cel urlopowy wśród Polaków.

Warna to trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii (zaraz po Sofii i Płowdiwie) położone nad Morzem Czarnym. Historia tego miejsca sięga VI wieku p.n.e., dzięki czemu do dziś można tu zobaczyć m.in. ruiny budowli rzymskich, fortyfikacji bizantyjskich czy też zabytki architektury tureckiej. Polscy turyści zwykle odwiedzają Warnę po to, aby zobaczyć słynne pola bitewne i symboliczne mauzoleum Władysława Warneńczyka. Ale to nie koniec atrakcji czekających na miejscu. Co jeszcze warto zobaczyć w Warnie? Podpowiadamy.

1. Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie

To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Warnie. Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie (lub też Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy) to druga co do wielkości świątynia w Bułgarii. Została wzniesiona w II połowie XIX wieku jako akt podziękowania za wyzwolenie z okupacji tureckiej. 

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej
fot. Shutterstock

Architektem tej neobizantyjskiej budowli jest Gencza Kunewa. Świątynia robi ogromne wrażenie – jej charakterystyczne złote kopuły w ciągu dnia odbijają promienie słońca, a wieczorem lśnią w światłach latarni. We wnętrzu cerkwi uwagę zwracają niezwykłe freski oraz przepiękny ikonostas, wykonany przez mistrzów ze szkoły debyrskiej. Wstęp do świątyni jest darmowy.

Zobacz także

2. Park Nadmorski w Warnie

To jeden z największych parków krajobrazowych na Bałkanach, założony w 1878 roku. Odwiedzając to miejsce, trzeba koniecznie przespacerować się alejkami, podziwiając z jednej strony przepiękne wybrzeże Morza Czarnego, z drugiej pas zielonego ogrodu oddzielającego ten teren od reszty miasta.

Park Nadmorsi Warna
fot. Shutterstock

W Parku Nadmorskim w Warnie znajdują się również Muzeum Przyrodnicze, Obserwatorium i Planetarium im. Mikołaja Kopernika, zoo czy Muzeum Marynarki Wojennej. Latem na scenie pod gołym niebem odbywają się liczne festiwale muzyczne.

3. Mauzoleum króla Władysława Warneńczyka

Krypta Władysława III Warneńczyka została zbudowana na pamiątkę bitwy, która rozegrała się tu 10 listopada 1444 roku i w której miał rzekomo zginąć ówczesny król Polski oraz przywódca całej antytureckiej krucjaty. Mauzoleum ma charakter symboliczny, ciała króla nigdy bowiem nie odnaleziono. Jedna z legend głosi, iż młody król przeżył bitwę, by następnie osiąść na portugalskiej Maderze.

Na miejscu można zobaczyć makietę pola bitwy, broń, działa, chorągwie i pancerze rycerskie oraz cenotaf – symboliczny grób polskiego władcy. Pomnik-mauzoleum Władysława III Warneńczyka został otwarty przez cara Borysa III 4 sierpnia 1935 roku.

4. Kamienny Las

Wielbiciele zwiedzania powinni wybrać się również poza Warnę i odwiedzić słynny Kamienny Las oddalony od miasta o około 18 km. Pobiti kamyni to rezerwat przyrodniczy z ciekawymi formacjami skalnymi przez tysiące lat rzeźbionymi przez naturę. Najwyższe wapienne kolumny wznoszą się na wysokość nawet 12 metrów.

Kamienny Las
fot. Shutterstock

Zdaniem geologów Kamienny Las powstał ok. 50 mln lat temu w rejonie Warny, która w ówczesnych czasach znajdowała się pod wodą. W starożytności miejsce to uważane było za święte. Wierzono, że ma nadprzyrodzone moce i wyjątkową aurę z pozytywną energią. Wejście do lasu jest bezpłatne, za niewielką opłatą można wynająć przewodnika. Ze względu na swój pustynny klimat Kamienny Las najlepiej zwiedzać w nocy, kiedy zamienia się w bajkową krainę.

Zobacz także

5. Termy rzymskie i Muzeum Archeologiczne w Warnie

Osoby interesujące się historią i archeologią powinni zobaczyć rozległe ruiny kompleksu łaźni rzymskich. Zbudowane naprzemiennie z kamienia i cegły, na polecenie cesarza Antoninusa Piusa, należą do największych w dawnym imperium rzymskim. Od początku swego istnienia (II wieku n.e.) przez trzy tysiąclecia łaźnie rzymskie były ważnym ośrodkiem życia towarzyskiego. 

Do dziś zachowały się jedynie ruiny, choć wciąż można zwiedzić m.in. fragmenty palestry – sali do spotkań i uprawiania gimnastyki, caldarium, czyli basenów oraz apoditerium – swoistej szatni. Termy stanowią oddział Muzeum Archeologicznego, w którym znajduje się wspaniała kolekcja ikon, złotych ozdób oraz biżuterii pochodzącej nawet z IV w. p.n.e.

6. Monaster Ałdża

W okolicy Warny można zobaczyć wykuty w piaskowcu, średniowieczny monaster (klasztor) pod wezwaniem św. Trójcy.  Nazwa aladża, czyli „kolorowy”, pochodzi od mieniącego się różnymi barwami masywu skalnego. Właśnie tutaj od XIII do XVIII wieku mieszkali mnisi oraz pustelnicy. Monaster składa się z wielu wykutych w ścianie cel, położonych na dwóch poziomach.

Monaster Ałdża
fot. Shutterstock

Niegdyś barwny i pełen malowideł obiekt, na skutek erozji zmienił się w ascetyczny zabytek. Schodząc w dół ścieżką, można dotrzeć do zabytkowych katakumb. Obok wejścia do klasztoru znajduje się również muzeum gromadzące ikony i dokumenty.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC