Zamknij

Costa Brava: wybrzeże słońca i artystów. 8 najpiękniejszych miejsc

Nina Czochara
21.09.2018 16:04

Hiszpański pas wybrzeża pełen piaszczystych plaż. Imponujące miasteczka z zabytkowym Tossa de Mar i barwną Gironą na czele. Tętniące życiem, wiecznie głośne kurorty ze sławnymi już Lloret de Mar czy Blanes. Do tego przepiękne krajobrazy, które stały się natchnieniem dla Picassa, Chagalla oraz Salvadora Dalego. Costa Brava jest mekką turystów z całego świata.

Tossa de Mar
fot. Fotolia

Costa Brava jest jednym z najpopularniejszych regionów wypoczynkowych w basenie Morza Śródziemnego. To ponad 200-kilometrowy pas wybrzeża rozciągający się w północno-wschodniej części Hiszpanii – od miejscowości Portbou przy granicy z Francją po Blanes i ujście rzeki La Tordera.  

Costa Brava charakteryzuje się prawdziwą mieszanką krajobrazową – urwiste klify oraz zaciszne zatoczki prowadzące do wiosek rybackich występują tu na przemian z głośnymi i wiecznie przepełnionymi kurortami turystycznymi, w których dominują wysokie hotele. Pomimo intensywnych zmian i zabudowy Costa Bravy na przełomie lat 60. i 70. wiele zakątków tej części wybrzeża zachowało swój niezwykły urok i klimat. Co warto zobaczyć? Oto najpiękniejsze miejsca i najciekawsze atrakcje Costa Bravy.

 1. Tossa de Mar

To jedno z najbardziej romantycznych miejsc na wybrzeżu. Znany, „pocztówkowy” widok ze złocistą plażą ciągnącą się u stóp imponującego zamku to właśnie Tossa de Mar. W przeszłości ta część Costa Bravy przyciągała artystów z całego świata, którzy doceniali niezwykłą urodę i klimat tego miejsca. Francuski malarz, M. Chagall, określił je nawet „błękitnym rajem”. Niesamowicie prezentuje się średniowieczna starówka Vila Vella z XII-wiecznymi fortyfikacjami obronnymi i labiryntem brukowanych uliczek.

Tossa de Mar

Średniowieczny zamek dominujący nad złocistą plaża Playa Gran zachwyca zarówno w dzień, jak i nocą.

‧ fot. Shutterstock
W Tossa de Mar znajduje się najlepszy odcinek wybrzeża z piaszczystymi, zadbanymi plażami – najbardziej znane i wyróżnione Błękitną Flagą to Playa Gran i Mar Menuda. W sezonie może być naprawdę tłoczno, dlatego warto poszukać bardziej kameralnych, np. ukrytych w zatoczkach plaż – z Cala Bona czy Cala Giberola.

Zobacz także

2. Girona

To barwne i pełne cennych zabytków miasto, założone przez rzymskiego wodza w 79 roku p.n.e., powinno być obowiązkowym punktem zwiedzania na wybrzeżu Costa Brava. Położoną w dolinie Gironę przecinają cztery rzeki: Ter, Onyar, Güell i Galligans. Imponująco prezentuje się otoczona murami obronnymi średniowieczna starówka. W najwyższym punkcie wznoszą się ruiny charakterystycznej wieży – Torre Gironella. W mieście znajduje się również odnowiona dzielnica żydowska – El Call.

Girona
fot. Pixabay

Symbolem Girony, a zarazem inspiracją dla wielu artystów, są kolorowe domy wybudowane w miejscu dawnych murów i położone nad rzeką Onyar. Barwne fasady budowli są jednym z ulubionych kadrów miasta.

3. Lloret de Mar

To jedno z najgłośniejszych i tętniących życiem miejscowości na Costa Bravie. Lloret de Mar jest znanym centrum rozrywki – mnóstwo tu klubów, barów i dyskotek, które przyciągają sporą rzeszę młodych turystów z różnych stron świata. Serce miasta tworzą wąskie uliczki z katalońskimi i gotyckimi budowlami. Do wypoczynku bez wątpienia zachęcają tutejsze plaże – długie i piaszczyste. Najbardziej znana jest niemal 1,5-kilometrowa plaża Sa Caleta stwarzająca doskonałe warunki do snorkelingu i nurkowania głębinowego. W sezonie trzeba się jednak przygotować na prawdziwe tłumy turystów.

Zobacz także

Zobacz także

4. Figueres

Zwiedzanie Figueres jest wyprawą śladami Salvadora Dalego. To właśnie w tym miasteczku urodził się, tworzył i zmarł słynny kataloński artysta. Dali nie tylko pozostawił po sobie spory dorobek, ale też odcisnął znaczące piętno na obecnym wyglądzie miasta.

Figueres
fot. Shutterstock

Największą atrakcją jest Teatr-Muzeum Salvadora Dali z charakterystyczną fasadą ozdobioną ogromnymi jajkami. Obiekt gromadzi obecnie niemal 360 prac Dalego, za sprawą których stał się on jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku.

5. Ogrody św. Klotyldy

„Zaczarowany ogród” – tak czasem określane jest to miejsce. I sporo w tym prawdy, ponieważ na rozległym, zielonym terenie ogrodu można zobaczyć urokliwe, kręte alejki porośnięte bujnymi krzewami, tarasy, fontanny, stawy oraz posągi w stylu romańskim. Wyjątkowe jest też samo położenie – na klifie, na skraju Lloret de Mar, z przepięknymi widokami na morze.

Ogród św. Klotyldy
fot. Shutterstock

Powstanie tego miejsca to zasługa Marqiusa Roviralty. Jako właściciel wzgórza zlecił stworzenie rozległego ogrodu, który miał być niejako hołdem dla jego zmarłej żony Klotyldy – stąd też wzięła się nazwa. Ogrody, zaprojektowane w stylu włoskiego renesansu przez Nicolau Maria Rubió i Tudurí, powstały na początku XX wieku.

6. Wzgórze i zamek San Juan

To idealne miejsce dla tych, którzy poszukują spektakularnych wręcz widoków. Na wzgórzu San Juan dumnie wznosi się zamek o tej samej nazwie – Castillo de San Juan. Zbudowana w XIII wieku twierdza była w ciągu kilkuset lat wielokrotnie przebudowywana. Sama wieża pochodzi z XVI wieku. Krajobrazy roztaczające się z góry są zachwycające, dlatego warto wspiąć się na sam szczyt, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia. W pogodne dni można nawet zobaczyć wzgórze Montjuic w Barcelonie i plaże w pobliskim kurorcie Lloret de Mar.

Zobacz także

Zobacz także

7. Tamariu

Ta kameralna i urokliwa miejscowość znajduje się w zatoce (w prowincji Girona), pośród piniowych gajów. Tamariu pokochali miłośnicy kajakarstwa i nurkowania – pobliskie rafy należą do jednych z najpiękniejszych miejsc nurkowych na wybrzeżu Costa Brava.

Tamariu - plaże
fot. Shutterstock

Świetnie odnajdą się tu też wielbiciele wędrówek – w pobliżu wytyczono piesze szlaki Camins de Ronda prowadzące do ukrytych, skalistych zatoczek. W centrum miasta oraz jego okolicy można znaleźć kilka niewielkich plaż słynących z krystalicznie czystej wody.

8. Zamek Gali (Castell Gala-Dali)

To kolejne świadectwo obecności Salvadora Dali na wybrzeżu Costa Bravy. Ten trzypiętrowy zamek, utrzymany w stylu gotycko-renesansowym, był prezentem urodzinowym, który kataloński artysta podarował swojej żonie Gali w 1970 roku. Zgodnie z umową Dali mógł odwiedzać to miejsce wyłącznie na specjalne zaproszenie żony. Po jej  śmierci, w 1982 roku Salvador Dalí przeniósł się do zamku na dwa lata. Castell Gala-Dali jednych zachwyca, innych szokuje. We wnętrzach znajdują się ogromne rzeźby słoni, tajemnicze postacie, wypchany koń, bogata kolekcja sukien Gali oraz jej surrealistyczna kaplica w podziemiach rezydencji.

Przeczytaj także:

• Planujesz wakacje na Costa Blance? Oto 8 najpiękniejszych miejsc 

• Andaluzja: 8 najciekawszych miejsc 

• Ibiza – wakacje na wyspie słońca i zabawy

Minorka: 8 najpiękniejszych miejsc na wyspie 

___

RadioZET.pl/NC