Zamknij

Cypr: co warto zobaczyć? 10 najciekawszych atrakcji i zabytków

22.02.2022 14:26

Cypr stwarza doskonałe warunki do spędzenia urozmaiconych wakacji. Znajdziemy tu cudowne plaże, spokojne wioski otoczone winnicami, imponujące góry Troodos, a oprócz tego antyczne ruiny oraz górskie klasztory. I to, co najważniejsze, słońce świeci tutaj niemal przez cały rok, więc o dobrą pogodę nie musimy się martwić. A co warto zobaczyć na wyspie? Zwiedzamy najciekawsze atrakcje Cypru.

Cypr
fot. Shutterstock

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. To doskonałe miejsce na wakacje o każdej porze roku. Sprzyja temu śródziemnomorski klimat z gorącym, suchym latem oraz łagodnymi zimami. Przyciągają nie tylko plaże, wśród których aż 59 jest wyróżnionych "Błękitną Flagą", ale także wspaniałe krajobrazy i bogactwo zabytków. Co warto zwiedzić na Cyprze? Podpowiadamy. 

Ayia Napa, czyli najpiękniejsze plaże Cypru

Ayia Napa nazywana jest też „cypryjską Ibizą”. Dlaczego? Bo znajdziemy tutaj liczne kompleksy hotelowe, szeroką ofertę rozrywkową, park wodny i oczywiście tłumy turystów. To, co najbardziej przyciąga do Ayia Napa, to fantastyczne plaże. Numerem jeden jest Nissi Beach ze złocistym piaskiem, krystalicznie czystą wodą i bogatą ofertą rekreacyjną. Przy plaży dostępnych jest wiele barów, restauracji i dyskotek – w sezonie głównym może tu być naprawdę tłoczno i głośno. Pobliska, 300-metrowa Makronissos Beach pokryta jest jasnym piaskiem i przyciąga głównie rodziny.

plaża Cypr
fot. Shutterstock

Pomiędzy jedną a drugą plażą rozciąga się złocista Landa Beach – jest nieco spokojniejsza, ale równie piękna. Nie można zapomnieć też o piaszczystej zatoce Knossos. To niewielkie, raczej kameralne miejsce na Cyprze z krystalicznie czystą wodą i przepięknymi widokami.

Pafos – perełka na liście UNESCO

Niewątpliwą atrakcją Cypru jest Pafos. Bogactwo tego miejsca tworzą przede wszystkim zabytki, dzięki którym miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród najcenniejszych warto wymienić Grobowce Królewskie, XIII-wieczny zamek bizantyjski czy kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa.

Pafos - Cypr
fot. Shutterstock

Pafos chętnie odwiedzają też… zakochani. I bez wątpienia ma na to wpływ fakt, że podobno u wybrzeży Pafos wynurzyła się z piany morskiej bogini miłości, Afrodyta. Młode pary chętnie przybywają do miasteczka po to, aby ślubować sobie miłość na całe życie. Sceneria, nad malowniczą zatoką Agios Georgios, zdecydowanie sprzyja romantycznemu klimatowi.

Skała Afrodyty – Cypr dla zakochanych

Niemal każdy kojarzy Cypr właśnie z tym miejscem. To tutaj, według mitologii greckiej, Afrodyta wyłoniła się z morskich fal. To miejsce przynosi szczęście w miłości. Mówi się, że opłynięcie skały o blasku księżyca z ukochaną osobą zapewni wieczną miłość. Jest też inny sposób – wystarczy znaleźć na plaży kamień w kształcie serca i podarować swojej wybrance czy wybrankowi. 

skała Afrodyty
fot. Shutterstock

Skała Afrodyty, zwana także Skałą Rzymianina, to jedno z najchętniej odwiedzanych i fotografowanych miejsc na wyspie. I nie dziwi ten fakt, bowiem ten cypryjski zakątek może pochwalić się wyjątkową „urodą” – turkusowa woda pięknie łączy się z jasnymi formacjami skalnymi. Do tego ten romantyczny klimat…

Słone jezioro w Larnace

Co jeszcze warto zobaczyć na Cyprze? Słone jeziora w Larnace. To miejsce wyjątkowe, bo widoczne tylko zimą. Jak to możliwe? Latem, kiedy temperatury na Cyprze sięgają ok. 40 st. Celsjusza, akwen po prostu wysycha. W miesiącach zimowych, kiedy temperatura znacznie spada, jezioro wypełnia się wodą, i tak w kółko.

Słone Jezioro - Cypr

Flamingi spacerujące po słonym jeziorze w Larnace tworzą niemal pocztówkowy widok

‧ fot. Shutterstock

Warto odwiedzić to miejsce właśnie poza sezonem, bowiem wtedy staje się niezwykłym rezerwatem przyrody. Jezioro przyciąga wówczas liczne gatunki ptaków, wśród których najpiękniej prezentują się flamingi. 

Góry Troodos – Cypr dla wielbicieli wędrówek

To miejsce warto odwiedzić szczególnie wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, a upały nie doskwierają. Pasmo górskie Troodos rozciąga się w środkowo-zachodniej części Cypru. Najwyższym punktem jest góra Olimbos wznosząca się na wysokości 1952 m n.p.m. W Troodos wyznaczono łącznie ok. 50 km tras. Popularne są piesze wycieczki w okolicach Platres, gdzie wytyczono trzy szlaki krajobrazowe – jeden z nich prowadzi do 10-metrowego wodospadu. Warto wybrać się też na wędrówkę 9-kilometrowym szlakiem Atalante – trasa prowadzi przez wiele punktów widokowych, z których można podziwiać Nikozję, Pafos czy Limassol. Widoki są niesamowite!

Cypr - góry Troodos
fot. Pixabay

W górach Troodos znajduje się również aż 10 bizantyjskich kościołów wpisanych na listę UNESCO. Jest także najsłynniejszy i najbogatszy klasztor na Cyprze – klasztor Kykkos – najpotężniejszy i najbardziej okazały na Cyprze – dumnie wznoszący się nad całą wyspą.

Zatoka Figowa w Protaras (Fig Tree Bay)

Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż wschodniego wybrzeża Cypru. Znajduje się w odległości krótkiego spaceru z miasta Protaras. Dlaczego „Figowa”? Bo do dziś znajduje się tutaj drzewo figowe zasadzone tu jeszcze w XVII wieku. Fig Tree Bay znalazła się też na liście najpiękniejszych plaż świata w 2018 roku wg rankingu portalu TripAdvisor.

Zatoka Figowa na Cyprze
fot. Fotolia

Zatoka Figowa podzielona jest na niewielkie, płytkie laguny, które są bezpiecznym miejscem zabaw dla dzieci.  Plaża ma również bogate zaplecze rekreacyjne – można tu uprawiać różnorodne sporty wodne, m.in. nurkowanie, jazdę na nartach i skuterach wodnych, surfing czy kanoe. W pobliżu znajdują się liczne bary i nadmorskie kafejki. Miejsce zostało wyróżnione tzw. Błękitną flagą m.in. za wysoką jakość wody. 

Antyczne miasto Kurion na Cyprze

Wśród atrakcji Cypru trzeba wymienić też Kurion. W tym antycznym miasteczku z XII w. p.n.e. rozpoczyna się tak naprawdę historia Cypru. Ruiny starożytnego Kurion wznoszą się na klifowym wzgórzu – miasto to stanowiło niegdyś miejsce kultu Apollina, a następnie siedzibę chrześcijańskiego biskupa.

Kurion - Cypr
fot. Shutterstock

Miasto jest cennym stanowiskiem archeologicznym. Znajdziemy tu ruiny teatru w stylu hellenistycznym, starożytne łaźnie oraz pozostałości Domu Gladiatorów oraz Domu Achillesa. Zwiedzając, możemy poczuć niepowtarzalny klimat odległych czasów.

Przylądek Greco

To najbardziej wysunięta na południowy wschód część Cypru, nazywana też Capo Greco. Ten niesamowity krajobrazowo i popularny wśród turystów teren objęty jest ochroną jako park narodowy. Co przyciąga do tego miejsca? Urokliwe zatoczki idealne do nurkowania i podziwiania ukrytych na dnie morza wraków statków. Liczne punkty widokowe, z których można podziwiać krajobraz półwyspu. Skalne urwiska z jaskiniami na brzegu morza. Do tego aż 16 km dobrze oznakowanych szlaków turystycznych oraz tras rowerowych.

Przylądek Greco - Cypr
fot. Pixabay

Ciekawym miejscem na przylądku Greco jest kaplica Agioi Anargyroi, przy której poprowadzone są schody do morza. Capo Greco znajduje się pomiędzy miejscowościami Ayia Napa i Protaras.

Stolica Cypru – Nikozja

To ostatnia na świecie podzielona stolica. Nikozja znajduje się w niemal samym centrum Cypru. Miejsce to stale tętni życiem, nie brakuje lokalnych knajpek i restauracji, a wieczorem na wąskich i często zatłoczonych uliczkach, spacerują mieszkańcy i turyści. Wokół starej części miasta rozciąga się mur obronny zbudowany przez Wenecjan w XV wieku.

Nikozja
fot. Shutterstock

W północnej części Nikozji najpopularniejszym, turystycznym punktem jest Buyuk Han. Budowla, przypominająca z zewnątrz fortecę, służyła niegdyś jako miejsce zakwaterowania dla podróżnych przybywających z innych części Cypru. Na południu Nikozji warto zobaczyć Pałac Arcybiskupi, a następnie wybrać się  na pobliskie targowisko. W stolicy znajduje się też Meczet Selimiye – najstarszy gotycki obiekt na Cyprze.

Famagusta, czyli Cypr Północny

Famagusta znajduje się we wschodniej części Cypru, nad zatoką o tej samej nazwie.  Miasto zawdzięcza swą popularność przepięknym plażom w okolicy, historycznym budowlom oraz niezwykłej, dziewiczej przyrodzie. Wokół starego części miasta Famagusty rozciągają się fragmenty murów obronnych wzniesionych w XVI w. przez weneckich władców dla obrony przed Turkami.

Famagusta
fot. Shutterstock

Warto odwiedzić  dawną katedrę św. Mikołaja (dziś Meczet Lala Mustafa). Budowla została wzniesiona na przełomie XIII i XIV, a pierwowzorem była podobno gotycka Katedra Notre Dame we Francji. W pobliżu Famagusty (ok. 5 km na północ) znajduje się starożytne miasto i port Salamina. To miejsce idealne dla wielbicieli historii. W Salaminie zachowały się ruiny amfiteatru, rzymskiej agory, łaźni i świątyni Zeusa.