Zamknij

Cypr znów zmienia przepisy wjazdowe. Złagodzone restrykcje dla zaszczepionych i ozdrowieńców

24.01.2022 09:36
Cypr, plaża
fot. Shutterstock

Cypr po raz kolejny w ostatnim czasie ogłasza zmiany w przepisach wjazdowych. Tym razem jest to jednak pozytywna informacja dla turystów. Od 1 marca władze kraju znoszą obowiązek wykonania testu na Covid-19 przed podróżą oraz po przylocie dla osób w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców. Złagodzone restrykcje dotyczą podróżujących ze wszystkich krajów (bez względu na sytuację epidemiczną), a więc również Polaków. Niezaszczepieni wciąż jednak muszą liczyć się z ograniczeniami. 

Na Cyprze obowiązują obecnie jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów wjazdowych spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Podróżni, również w pełni zaszczepieni, od początku stycznia muszą wykonać test na koronawirusa przed podróżą, następnie zrobić kolejny test PCR na lotnisku na Cyprze, a na koniec – po upływie 72 godzin od przylotu – wykonać trzeci test antygenowy (ten wymóg nie dotyczy osób, które są po dawce przypominającej). 

Okazuje się, że cypryjskie władze w końcu złagodzą te surowe restrykcje wjazdowe. Zmiany czekają zaszczepionych oraz ozdrowieńców.

Cypr zwalnia z testowania zaszczepionych i ozdrowieńców

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 marca. Zgodnie z ogłoszonymi przez cypryjskie ministerstwo turystyki zmianami osoby w pełni zaszczepione zostaną zwolnione z obowiązku wykonywania testów na obecność Covid-19. Dotyczy to osób, które przyjęły dawkę przypominającą, ale również tych, które mają za sobą tylko dwie dawki szczepienia (lub jedną w przypadku Johnson&Johnson) – w takim przypadku uznawane będą certyfikaty covidowe, potwierdzające przyjęcie pełnego cyklu szczepień w ciągu ostatnich 9 miesięcy.

Z informacji podanych na stronie cypryjskiego rządu wynika też, że z obowiązku testowania w czasie podróży na Cypr zwolnieni będą także ozdrowieńcy, którzy przejście Covid-19 potwierdzą odpowiednim certyfikatem. W tym przypadku okres ważności takiego dokumentu nie może wynosić więcej niż 180 dni od momentu otrzymania pozytywnego wyniku testu.

Cypr. Zmiany w oznaczeniach "ryzyka krajów"

W tym samym rozporządzeniu zmieniono także system kategoryzacji państw pod względem aktualnej sytuacji epidemicznej. Od 1 marca pozostanie tylko zielona i czerwona "lista ryzyka", a także lista szara (w tym przypadku konieczne będzie specjalne zezwolenie na wjazd na teren Cypru). 

Te zmiany są istotne dla osób niezaszczepionych. Co to oznacza w praktyce? Niezaszczepieni podróżujący z krajów na zielonej liście (bezpiecznej) będą musiały od marca wykonać test PCR (do 72 godzin przed podróżą) lub antygenowy (z 24-godzinnym wyprzedzeniem). Z kolei osoby z listy czerwonej (wysokiego ryzyka) oprócz testu przed podróżą będą też musiały wykonać dodatkowy test PCR na lotnisku na Cyprze (na własny koszt).

Źródło: schengenvisainfo.com, Fly4free