Zamknij

Cypr wciąż wydaje bezpłatne wizy Rosjanom. Turyści mogą bez problemu dotrzeć na wyspę

31.03.2022 11:43
Cypr, turyści
fot. Shutterstock

Cypr nadal pozostaje otwarty dla turystów z Rosji. Od 1 marca 2022 r. zasady wjazdu do tego kraju zostały przywrócone w niemal takiej samej formie jak w sezonie letnim 2021. Oznacza to, że zaszczepieni Rosjanie nie są objęci dodatkowymi restrykcjami podczas wjazdu na wyspę. Rosyjscy turyści mogą także nadal ubiegać się bezpłatnie o wizę krajową Republiki Cypryjskiej. 

Z powodu trwającej wojny na Ukrainie większość krajów Europy nałożyła dotkliwe sankcje na Rosję. Unia Europejska pod koniec lutego ogłosiła zakaz korzystania z przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych. W odpowiedzi na tę blokadę Rosja także zamknęła swoje niebo dla linii lotniczych z kilkudziesięciu krajów, głównie europejskich.

Okazuje się, że takie zmiany nie przeszkadzają rosyjskim turystom dotrzeć m.in. na Cypr. Oprócz złagodzonych restrykcji wjazdowych obowiązują też uproszczone procedury związane z wydawaniem wiz dla Rosjan.

Cypr nadal bezpłatnie wydaje wizy Rosjanom

Rosjanie nadal potrzebują wizy, aby podróżować na Cypr. W związku z zawieszeniem bezpośrednich lotów między Rosją a Cyprem konsulaty Republiki Cypryjskiej czasowo nie wydają wiz. Jak jednak podaje portal Russian Travel Digest, rosyjscy turyści mają możliwość ubiegania się o wizę krajową Republiki Cypryjskiej.

Zgodnie z informacją przekazaną przez rosyjskie przedstawicielstwo Ministerstwa Turystyki Cypru, aby ubiegać się o wizę krajową, turyści potrzebują standardowego pakietu dokumentów (paszportu, zaświadczenia o zatrudnieniu lub wyciągu z konta bankowego), a także kopii vouchera na zakwaterowanie w hotelu na Cyprze.

Co istotne, dla obywateli Rosji wizy wszystkich kategorii są nadal bezpłatne. 

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Jak powiedział Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl, w rozmowie z Onet Podróże Rosjanie mogą obecnie bez problemu wjechać na teren Cypru. Podkreślił, że "procedury wjazdowe są bardzo uproszczone, a wizę można pobrać na lotnisku lub za pośrednictwem agenta turystycznego".

Zawieszenie bezpośrednich lotów z Rosji na Cypr również nie stanowi większego problemu. Od połowy kwietnia podróżujący będą mogli dostać się z Moskwy do Larnaki z jedną przesiadką w Belgradzie (cena za lot w jedną stronę 559 euro), Dubaju (997 euro) czy przesiadką w Doha (3060 euro). Jest też możliwość stworzenia rejsów łączonych np. w Tel Awiwie (od 1041 euro).

Przypomnijmy, że na początku marca ambasador Rosji na Cyprze Stanislav Osadchiy nie krył swojego niezadowolenia z powodu wprowadzonych sankcji. Ostrzegł Cypr, że z powodu zamknięcia nieba rosyjscy turyści "nie pojawią się na Cyprze latem i zamiast tego pojadą do Turcji". 

"Rosyjscy turyści nie przyjdą. Gdzie pojadą? Pojadą do Turcji, tego chcecie? To w Turcji wydadzą pieniądze. Lato nadchodzi, a wy zamykacie cypryjską przestrzeń powietrzną? Strzeliliście sobie w stopę" – mówił rosyjski ambasador.

Źródło: Russian Travel Digest, Onet, Fly4free