Zamknij

Do wybrzeży Cypru płynie ogromna plama ropy. Jest wielkości Nowego Jorku

01.09.2021 14:00
Wyciek ropy na Morzu Śródziemnym
fot. PAP/EPA/Maxar Technologies Handout

Ogromna plama ropy naftowej – o wielkości 1000 km2 – przemieszcza się Morzem Śródziemnym w kierunku wybrzeży Cypru. Jest to efekt awarii zbiornika elektrowni w rafinerii w syryjskim Baniyas. W sieci pojawiły się zdjęcia satelitarne pokazujące zasięg tej ekologicznej katastrofy.

Jak przekazały syryjskie władze, ropa wyciekła ze zbiorników wypełnionych 15 tysiącami ton paliwa z terenu elektrowni w miejscowości Baniyas. Sprawę wycieku ropy zgłoszono po raz pierwszy w ubiegłym tygodniu. Rząd Syrii nie podaje dokładnego terminu, w którym do tego doszło, ale zapewnia, że był to wypadek spowodowany uszkodzeniem jednego ze zbiorników. 

Wyciek ropy na Morzu Śródziemnym. Plama zanieczyszczeń blisko Cypru

Władze Cypru poinformowały, że ogromny wyciek ropy zbliżył się do wyspy. Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych stwierdzono, że płynąca w stronę wybrzeża plama zanieczyszczeń ma prawie 1000 km2, czyli wielkość zbliżoną do powierzchni Nowego Jorku. 

– Do morza dostało się od dwóch do czterech ton paliwa – przekazał minister energii Syrii prorządowej gazecie "Al-Watan". Dodał, że powołano specjalną komisję w celu zbadania sprawy.

Zanieczyszczenie przemieszcza się w kierunku przylądka Apostolos Andreas, czyli kontrolowanej przez Turcję części Cypru. 

– Podejmujemy niezbędne środki, aby zapobiec katastrofie ekologicznej – powiedział wiceprezydent Turcji Fuat Oktay.

Wyciek ropy cały czas rozprzestrzenia się też wzdłuż wybrzeża Syrii i dotarł już do nadmorskiego miasta Jableh. Syryjskie służby zostały postawione w stan gotowości. Trwają już prace nad oczyszczeniem wybrzeża na skalistych obszarach.

Przypomnijmy, że to już drugi duży wyciek ropy we wschodniej części Morza Śródziemnego w tym roku. W lutym doszło do wycieku u wybrzeży Izraela. Władze tego kraju musiały czasowo zamknąć zdewastowane zanieczyszczaniami plaże. 

Źródło: The Times of Israel, Polsat News, WP