Zamknij

Silne trzęsienie ziemi na Cyprze. "To było przerażające. Cały budynek drżał"

Nina Czochara
11.01.2022 10:24
Cypr
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Silne trzęsienie ziemi wystąpiło we wtorek rano (11 stycznia) na Morzu Śródziemnym u zachodniego wybrzeża Cypru. Magnituda wstrząsów wynosiła 6,6 – poinformował amerykański Instytut Sejsmologiczny (USGS). Trzęsienie było też odczuwalne w kilku pobliskich krajach.

Jak podał Instytut Sejsmologiczny (USGS), trzęsienie miało miejsce na głębokości 19,6 km, 48 km od miasta Polis. Cypr (podobnie jak sąsiadująca Grecja) znajduje się na terenie intensywnej aktywności sejsmicznej, co oznacza regularnie występujące trzęsienia ziemi. Większość z nich nie powoduje jednak znacznych szkód.

Cypr. Trzęsienie ziemi na zachodnim wybrzeżu

Według wstępnych ustaleń prawdopodobieństwo, że ostatni wstrząs na zachodnim wybrzeżu Cypru spowodował ofiary lub szkody, jest niskie. Wtorkowe trzęsienie ziemi było odczuwalne również w Izraelu, Libanie i Turcji. 

Sami mieszkańcy tego regionu Cypru byli zaskoczeni i przestraszni nagłymi wstrząsami. – To było przerażające. Cały budynek drżał – przyznał jeden z mieszkańców Nikozji, stolicy kraju. – Myślałem, że to się nigdy nie skończy – dodał.

W sieci pojawiły się krótkie nagrania ukazujące trzęsącą się wewnątrz domu lampę.

Cypr. Rejon częstych wstrząsów sejsmicznych

Cypr (podobnie jak sąsiadująca Grecja) znajdują się na terenie intensywnej aktywności sejsmicznej. To obszar, gdzie euroazjatycka płyta tektoniczna graniczy z płytą afrykańską. 

Do najsilniejszego trzęsienia ziemi na Cyprze doszło 10 września 1953 roku i miało magnitudę 6,3. Zginęło wówczas 40 osób i zniszczone zostały setki domów, zwłaszcza w regionie Pafos.

W październiku 2020 r. trzęsienie ziemi, które nawiedziło wschodnią grecką wyspę Samos na Morzu Egejskim i pobliskie tureckie wybrzeże, zabiło łącznie kilkadziesiąt osób.

Źródło: PAP, TVN Meteo