Zamknij

Pierwszy kraj UE przywraca maseczki w pomieszczeniach. Ważne zmiany dla turystów w wakacje

07.07.2022 08:22

Cypr podjął decyzję o przywróceniu od piątku (8 lipca) obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Władze tego kraju podają, że powodem ponownego zaostrzenia restrykcji jest duży wzrost nowych zachorowań na Covid-19. Za brak maseczki grozi nawet 300 euro mandatu. 

Obowiązkowe maseczki ochronne na Cyprze
fot. Shutterstock

Przypomnijmy, że Cypr 1 czerwca zniósł obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Po ponad miesiącu złagodzonych restrykcji rząd zadecydował, że wraca do tego przepisu. Wszystko z powodu niepokojących danych dotyczących nowych zakażeń na Wyspie Afrodyty w ostatnich dniach. Turyści planujący podróż do tego kraju, muszą pamiętać o zmianach i zabraniu maseczki ochronnej.

Cypr przywraca obowiązkowe maseczki w pomieszczeniach

Zgodnie z ogłoszonymi zmianami obowiązek noszenia maseczek wraca już w najbliższy piątek (8 lipca) i ma dotyczyć wszystkich publicznych pomieszczeń zamkniętych, w tym także sklepów, pubów czy restauracji.

Wymóg noszenia maseczek wraca również na cypryjskie lotniska. Jak podaje portal Fly4free, obowiązek ten już wkrótce będzie dotyczył także linii lotniczych – Wizz Air planuje od piątku zaostrzyć restrykcje dotyczące maseczek w czasie lotów na Cypr.  

Cypryjskie ministerstwo zdrowia zaznaczyło, że za brak maseczki będzie można zapłacić mandat w wysokości nawet 300 euro, czyli równowartość ponad 1400 zł. Z uwagi na wysokie kary turyści przebywający na Cyprze lub planujący tam podróż, powinni koniecznie pamiętać o wprowadzanych zmianach. Nowe przepisy nie dotyczą dzieci poniżej 12 roku życia oraz osób z przeciwskazaniami zdrowotnymi. 

Agencja Reutera wskazała, że eksperci ds. zdrowia na Cyprze zalecili wprowadzenie obowiązkowych maseczek "po serii infekcji rozprzestrzeniającej się od osób, które nie podjęły odpowiednich środków ostrożności". Obecnie na Cyprze nie są publikowane codzienne statystyki dotyczące Covid-19. Ostatnio takie dane zostały podane w miniony piątek, 1 lipca i mówiły o 10 879 zakażenia w ciągu tygodnia. Dla porównania siedem dni wcześniej informowano o 7263 nowych przypadkach.

Cypr zniósł wszystkie restrykcje wjazdowe

Przypomnijmy, że władze Cypru od 1 czerwca zniosły wszystkie restrykcje wjazdowe. To oznacza, że podróżujący nie muszą już okazywać przy wjeździe certyfikatu covidowego, który świadczyłby o ich zaszczepieniu, przechorowaniu Covid-19 czy wykonaniu testu na obecność koronawirusa.

Takie zmiany miały oczywiście na celu przyciągnięcie jeszcze większej liczby zagranicznych gości w sezonie wakacyjnym i odrobienie gigantycznych strat w turystyce wywołanych pandemią. 

Według danych cypryjskiego urzędu statystycznego, od stycznia do kwietnia br. liczba turystów odwiedzających Wyspę Afrodyty przekroczyła pół miliona - 534 040 osób. To prawie dziesięć razy więcej osób niż w analogicznym okresie przed rokiem. Tylko w kwietniu tego roku Cypr odwiedziło 289 335 turystów, podczas gdy rok temu było to 38 226 osób. Dane za miesiące letnie będą z pewnością o wiele wyższe, co z pewnością pomoże branży turystycznej. 

Źródło: RadioZET.pl/PAP, Fly4free

loader