Zamknij

Czarnogóra. Oto 6 najpiękniejszych miejsc

Nina Czochara
15.02.2018 16:05

Krajobraz Zatoki Kotorskiej przypominający skandynawskie fiordy. Budva nazywana „Dubrownikiem w miniaturze". Wyspa gwiazd z ekskluzywnym kompleksem wypoczynkowym. Dolina z „żabią muzyką”. A to wszystko w jednym kraju położonym u wybrzeży Morza Adriatyckiego. Czarnogóra zadziwia i czaruje.

Czarnogóra
fot. Fotolia

„Kiedy powstawała nasza planeta, najpiękniejsze połączenie ziemi z morzem przypadło temu wybrzeżu” – tak powiedział angielski poeta George Byrona podczas jednej ze swoich podróży. I trudno nie zgodzić się z tymi słowami. Czarnogóra  to kraj naprawdę wyjątkowy. Tych 6 miejsc nie można przegapić podczas swojej podróży!

1. Budva – mniejsza siostra Dubrownika

Miasto Budva nazywane jest często „Dubrownikiem w miniaturze”. Wszystko za sprawą słynnej, średniowiecznej starówki przypominającej architekturą tę z Chorwacji. Budva jest tak naprawdę stolicą turystyczną Czarnogóry, pełną barów, restauracji, klubów i hoteli. Wieczorem tętni życiem, w ciągu dnia napełnia spokojem i zachwyca swą urodą.

Mogren Beach_Czarnogóra
fot. Shutterstock

Warto zobaczyć cytadelę, położoną w południowej części starówki, Kościół Santa Marija in Punta (najstarszą budowlę w mieście) oraz dwie cerkwie – św. Sawy oraz św. Trójcy. Budva ma również do zaoferowania plaże, czyli coś dla miłośników słonecznego wypoczynku. Na miejscu czekają Slovenska plaża, żwirowa plaża Jaz oraz piaszczysta Tresteno.

Zobacz także

2. Durmitor – perełka na liście UNESCO

Obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Czarnogóry. Durmitor to najwyższy i najbardziej znany masyw w północnej części kraju. W 1952 r. na terenie gór utworzono park narodowy, który obejmuje najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary (sięga nawet 1300 m głębokości)!

Durmitor
fot. Fotolia

Turystyczne centrum Durmitoru stanowi Žabljak. To niewielkie miasteczko swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowo głośno kumkającym żabom, które upodobały sobie pobliski strumień. Wieczorami całą dolinę wypełnia „żabia muzyka”. Warto odwiedzić też Jezioro Czarne w Durmitorze, a tam wybrać się na spacer. Akwen można obejść dookoła, ponad 3-kilometrową ścieżką. Roztaczają się stąd piękne widoki na okoliczne szczyty. Cały teren już w latach 80. wpisano na listę UNESCO.

3. Zatoka Kotorska, czyli usta Czarnogóry

Krajobraz Zatoki Kotorskiej przypomina skandynawskie fiordy. Miejsce to często nazywa się Boką Kotorską. Określenie "boka" pochodzi od włoskiego słowa ,,bocca”, co oznacza ,,usta”. Iwszystko się zgadza, bo zatoka, z lotu ptaka, przypomina właśnie usta.

Kotor
fot. Fotolia

Nad Zatoką Kotorską położone są urokliwe, średniowieczne miasteczka Kotor, Perast oraz antyczny Risan uznawane za architektoniczne perełki Czarnogóry. Niesamowity krajobraz zatoki, wraz z przylegającymi do niej miejscowościami, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Zobacz także

4. Jezioro Szkoderskie – skarb Bałkanów

Największe jezioro na Bałkanach. To tak naprawdę atrakcja dwóch krajów – akwen należy 62 proc. do Czarnogóry, a do Albanii pozostałe 32 proc. Ten urokliwy zbiornik składa się z około 50 wysepek, na których znajdują się pozostałości po średniowiecznych twierdzach i klasztorach.

5.	Jezioro Szkoderskie
fot. Fotolia

Wzdłuż południowego brzegu jeziora ciągnie się trasa uznana za jedną z najbardziej malowniczych w Czarnogórze. Wizytę w tym regionie warto połączyć z krótkim wypadem do miasta Szkoder, znajdującego się na terenie Albanii.

5. Sveti Stefan – "wyspa gwiazd"

Niegdyś wioska rybacka, obecnie ekskluzywny kompleks wypoczynkowy położony na niewielkim półwyspie. Sveti Stefan (lub też wyspę św. Stefana) uznaje się za jeden z najpiękniejszych zakątków na Bałkanach. I słusznie. Wyspa zachwyca krętymi uliczkami, tarasami, placykami oraz charakterystycznymi, kamiennymi domkami z czerwonymi dachami. Średniowieczna zabudowa oraz turkusowe morze otaczające obronne mury tworzą najbardziej pocztówkowy krajobraz w całej Czarnogórze.

Wyspa św. Stefana
fot. Fotolia

Sveti Stefan nazywane jest też „wyspą gwiazd”. Nie bez powodu, bo wypoczywały tu największe sławy ze świata kina, estrady i sportu, m.in. Marilyn Monroe, Claudia Schiffer, Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Sylvester Stallone, Bobby Fischer czy Ingemar Stenmark.

Zobacz także

6. Ulcinj – gdzie Zachód łączy się ze Wschodem

Urcinj liczy co najmniej dwa tysiące lat i uznawane jest za jedno z najstarszych miast na wybrzeżu Adriatyku. Od wieków spotykały się tu kultury Zachodu i Orientu, co da się odczuć w panującej tu atmosferze oraz kulturze. Duże wrażenie robi zabytkowa starówka wysunięta w głąb morza. Według lokalnych legend Urcinj był niegdyś stolicą piratów, rabujących statki pływające po Adriatyku.

Ulcinj
fot. Shutterstock

Największą atrakcją miasteczka są plaże – Velika plaža, czyli piaszczysta, 13-kilometrowa „wielka plaża”, Mala plaža niedaleko starówki oraz Valdanos – plaża żwirowa położona wśród gajów oliwnych.

Zobacz także

Przeczytaj także:

•  Albania: 8 miejsc, których nie można przegapić

•  Co warto zobaczyć w Chorwacji? Oto 10 najpiękniejszych miejsc

•  Podgorica: atrakcje i zabytki stolicy Czarnogóry

 ___

RadioZET.pl/NC