Zamknij

Nowe zasady wjazdu do Czech i Słowacji już obowiązują. O czym pamiętać przed podróżą?

09.07.2021 13:59
Słowacja - kontrola na przejściach granicznych
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Nasi sąsiedzi, Czechy i Słowacja, od 9 lipca zmieniają przepisy wjazdowe dla Polaków. Zaostrzone regulacje mają ograniczyć rozprzestrzenianie się nowych mutacji koronawirusa. O czym warto pamiętać i jakie dokumenty zabrać przed podróżą? 

Władze kolejnych krajów decydują się na zaostrzenie restrykcji wjazdowych. Podróżujący z Polski do Czech i na Słowację muszą przygotować się na kontrole i dodatkowe ograniczenia. Oto najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć przed wyjazdem do naszych południowych sąsiadów. 

Czechy: jakie zasady wjazdu?

Od 9 lipca osoby podróżujące z Polski do Czech mają obowiązek okazania zaświadczenia o przyjęciu pełnego cyklu szczepień, przechorowaniu Covid-19 lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Do udokumentowania szczepienia, statusu ozdrowieńca czy testu wystarczy unijny certyfikat Covid, zwany paszportem covidowym. 

Przypomnijmy, że wcześniej po upływie 22 dni po zaszczepieniu pierwszą dawką można było przekraczać granicę Czech. Teraz przepisy te ulegają zmianie. Za osobę zaszczepioną jest uznawana ta, która przyjęła drugą dawkę lub szczepionkę jednodawkową minimum 14 dni przed podróżą.  

Rząd ujednolicił reguły wjazdu do Czech osób przyjeżdżających z zielonych, czyli bezpiecznych krajów. Na tej liście znajduje się m.in. Polska i obecnie przyjazdy nie podlegają żadnym ograniczeniom, ale od 9 lipca osoby niezaszczepione muszą przedstawić test antygenowy lub PCR. Możliwe jest wykonanie testu w Czechach, ale nie później niż piątego dnia po przyjeździe. Przed przekroczeniem granicy trzeba też wypełnić formularz lokalizacyjny –  plf.uzis.cz/.

Z obowiązku testowania i wypełnienia formularza zwolnieni są m.in. pracownicy transgraniczni, dzieci do lat 6 oraz osoby podróżujące tranzytem do 12 godzin. 

Słowacja. Nowe zasady wjazdu

Na Słowacji do odwołania obowiązuje sytuacja nadzwyczajna wprowadzona w celu przeciwdziałania rozprzestrzenieniu się koronawirusa. 

Każda osoba, która ukończyła 12 lat, przed wjazdem na terytorium Słowacji musi zarejestrować się poprzez internetowy formularz –  korona.gov.sk/en/ehranica/ Obowiązek ten nie dotyczy przejeżdżających tranzytem, dla których wytyczono określone trasy. Podróż nie może trwać dłużej niż osiem godzin.

Zgodnie z obowiązującymi od 9 lipca zasadami wszyscy niezaszczepieni będą musieli udać się na kwarantannę po przybyciu na Słowację. Nie zwolni ich z tego obowiązku nawet okazanie negatywnego testu na COVID-19. Co więcej, pierwszy test, który mógłby skrócić izolację na Słowacji, będzie można wykonać dopiero po 5 dniach.

W trakcie miesięcznego okresu przejściowego, czyli do 9 sierpnia, Słowacy będą uznawać szczepienie jedną dawką (dotyczy to również ozdrowieńców). Po tym terminie do kraju wjadą bez kwarantanny tylko osoby w pełni zaszczepione. 

Słowacja zdecydowała się zmienić wprowadzone w poniedziałek obostrzenia. Ponownie otworzono wszystkie mniejsze przejścia graniczne z Polską, które zostały zamknięte w obawie przed rozprzestrzenianiem się nowego wariantu Delta.