Zamknij

Rekordowy wzrost zakażeń u sąsiada Polski. Będą kolejne restrykcje?

17.11.2021 11:58
Czechy. Rekordowy wzrost zakażeń u sąsiada Polski. Będą kolejne restrykcje?
fot. SHUTTERSTOCK

Sytuacja epidemiczna w Czechach cały czas się pogarsza. W środę 17 listopada zanotowano tam najwyższy dzienny wzrost zakażeń koronawirusem od początku pandemii. Na czwartek zapowiedziano obrady rządu, który być może zdecyduje się ponownie zaostrzyć restrykcje.

Pandemia koronawirusa w Europie nie zwalnia tempa. Wiele krajów obecnie zmaga się z gwałtownym wzrostem zakażeń COVID-19. Jednym z takich państw są Czechy. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną na początku miesiąca tamtejsze władze zadecydowały o wprowadzeniu nowych restrykcji.

Od 1 listopada pracownicy lokali gastronomicznych muszą sprawdzać paszporty covidowe swoich klientów. Ponadto rząd tego kraju zapowiedział również obowiązek kontroli certyfikatów szczepień na wyciągach narciarskich. Niewykluczone, że za kilka dni, w związku z odnotowaniem rekordowego wzrostu zakażeń, Czechy zdecydują się na wprowadzenie kolejnych obostrzeń.

Czechy. Rekordowy wzrost zakażeń u sąsiada Polski

Jak poinformowało ministerstwo zdrowia, we wtorek (16 listopada) czeskie laboratoria potwierdziły 22 479 zakażeń COVID-19. W szpitalach natomiast przebywa 4425 pacjentów, najwięcej od połowy kwietnia br. Z kolei 661 osób jest na oddziałach intensywnej terapii i musi korzystać z aparatury wspomagającej oddychanie. Eksperci zwracają uwagę, że liczby te mogą się jeszcze zmienić w ciągu dnia, kiedy napłyną kolejne dane.

Zobacz także:  Europa z nową falą obostrzeń. Kolejne kraje zaostrzają restrykcje i wprowadzają certyfikaty covidowe

Warto w tym miejscu wspomnieć, że do tej pory rekordowy wzrost zanotowano na początku stycznia br. - było to 17 778 zakażeń, czyli prawie 5 000 mniej niż teraz. Łącznie od początku pandemii w Czechach SARS-CoV-2 stwierdzono u 1 930 214 osób. Zmarło 31 709 pacjentów. Kolejnych 27 zgonów przybyło we wtorek. 

Z uwagi na gwałtowny wzrost liczby zakażeń, czeskie szpitale ograniczają planowe zabiegi i organizują dodatkowe oddziały dla chorych na COVID-19.

W poniedziałek wieczorem odbyło się specjalne posiedzenie rządu, którego tematem była pogarszająca się sytuacja epidemiczna w Czechach. Wówczas członkowie ustępującego gabinetu Andreja Babisza nie podjęli decyzji o zaostrzeniu obowiązujących restrykcji.

Kolejne obrady rządu zapowiedziano na czwartek. Jak podaje PAP, można spodziewać się, że władze będą chciały odejść od testów antygenowych, które dotąd potwierdzają brak zakażenia COVID-19, na rzecz droższych testów PCR. Ponadto Babisz w poniedziałek nie wykluczył także wprowadzenia ograniczeń dla osób niezaszczepionych przeciw koronawirusowi.

Zobacz także:  Dania zaostrza restrykcje. Przywraca obowiązek posiadania certyfikatu COVID-19

RadioZET.pl/PAP(Piotr Górecki)