Zamknij

U sąsiada Polski pogarsza się sytuacja epidemiczna. Będzie lockdown?

07.09.2021 14:12
Czechy. U sąsiada Polski pogarsza się sytuacja epidemiczna. Będzie lockdown?
fot. SHUTTERSTOCK

W poniedziałek (6 września) w Czechach zanotowano najwyższą od początku czerwca liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Pozytywnych wyników testów w kierunku COVID-19 było 391, a więc o 150 więcej niż tydzień temu. Liczba zainfekowanych pacjentów wzrosła z 64 do 82.

Czwarta fala pandemii koronawirusa dotyka coraz więcej europejskich krajów. Najwięcej przypadków COVID-19 występuje w Zachodniej Europie oraz na wyspach leżących na Morzu Śródziemnym. Choć jak na razie dzienna liczba przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce utrzymuje się na dość stabilnym poziomie, to inaczej sytuacja przedstawia się u naszego sąsiada. W Czechach właśnie zanotowano najwyższą od początku czerwca liczbę zakażeń.

W Czechach pogarsza się sytuacja epidemiczna. Będzie lockdown?

Tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia wzrosła z 16 do 18. Ponadto z 1,26 do 1,36 zwiększył się wskaźnik R, pokazujący, ile osób zakaża jeden człowiek z koronawirusem - to najwyższy poziom od połowy lipca. Ponadto od 13 dni wskaźnik ten utrzymuje się na poziomie ponad 1, co świadczy o przyspieszeniu rozprzestrzeniania się COVID-19.

Sytuacja epidemiczna jest najmniej korzystna w regionie Karlowych Warów, gdzie wykryto 33 nowe przypadki na 100 tys. mieszkańców. Kolejna jest Praga z 29 przypadkami. Z kolei najlepsza sytuacja panuje w regionie Hradec Kralove. W ostatnim tygodniu odnotowywano tam średnio osiem nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców.

W związku ze znacznym wzrostem zakażeń wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy w Czechach wprowadzony zostanie lockdown. Jak na razie nic nie wiadomo o takich planach.

Przypominamy, że od początku marca 2020 roku, kiedy to w Republice Czeskiej pojawiły się pierwsze zakażenia koronawirusem, w kraju potwierdzono ponad 1,68 mln infekcji. Dotychczas zmarło z ich powodu 30 408 osób.

W poniedziałek w Czechach podano 15 819 dawek szczepionki przeciw COVID-19, czyli około 12 tys. mniej niż przed tygodniem. W sumie od początku akcji szczepień podano 11,56 mln dawek różnych preparatów. W kraju jest 5,79 mln osób w pełni zaszczepionych, co stanowi około 54 proc. całej populacji.

Minister zdrowia Adam Vojtiech uważa, że zniesienie obowiązku noszenia maseczek i rezygnacja z innych ograniczeń będzie możliwe, gdy zaszczepione będzie 75 proc. populacji.

RadioZET.pl/PAP(Piotr Górecki)/medonet.pl