Zamknij

Czechy planują kolejne obostrzenia. Kontrole certyfikatów na stokach i imprezy masowe z testem PCR

05.11.2021 12:39
Czechy - narty
fot. Shutterstock

Czechy planują wprowadzenie kolejnych restrykcji przeciwepidemicznych. Rząd tego kraju zapowiedział obowiązek kontroli certyfikatów szczepień na wyciągach narciarskich. Oprócz tego czeskie ministerstwo zdrowia chce, aby na imprezach masowych powyżej 1000 uczestników akceptowane były tylko wyniki testów PCR.

Czechy niedawno wprowadziły nowe obostrzenia. Zgodnie z obowiązującymi od 1 listopada przepisami  pracownicy restauracji muszą m.in. sprawdzać swoim klientom zaświadczenia o szczepieniach lub testach. Okazuje się, że to nie koniec zmian w europejskim kraju. Władze zapowiedziały kolejne zaostrzenie restrykcji – tym razem na stokach i imprezach masowych. 

Czechy. Zaostrzone restrykcje na stokach i imprezach masowych

Wniosek resortu zdrowia dotyczący obowiązkowych testów PCR podczas imprez masowych musi jeszcze zaakceptować gabinet Andreja Babisza. Tamtejszy minister zdrowia, Adam Vojtiech, poinformował, że grupa ekspertów z rządowej rady do spraw zagrożeń zdrowotnych skontaktowała się ekspertami koalicji SPOLU, która wraz z inną wyborczą koalicją PirSTAN ma tworzyć nowy gabinet. Zgodzono się, że jedynym sposobem rozwiązania trudnej sytuacji epidemicznej są szczepienia. Potwierdzono także, że do ustalania kontaktów osób zakażonych nadal będzie wykorzystywane wojsko.

Szefowa służb sanitarno-higienicznych Pavla Svrczinova poinformowała z kolei o nowych zasadach dotyczących korzystania z wyciągów narciarskich, które mają obowiązywać od 1 grudnia. Jak podano, do korzystania z infrastruktury narciarskiej, poza zaświadczeniem o szczepieniach, wystarczy także test lub dokument poświadczający przejście koronawirusa (tzw. status ozdrowieńca). 

Svrczinova dodała też, że jeżeli na wyciągach lub w kolejkach narciarze nie będą utrzymywać bezpiecznych odstępów, zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek ochronnych FFP2.

Czechy. Zasady wjazdu z Polski do Czech

Podróżując z Polski do Czech, konieczne jest okazanie jednego z trzech dokumentów - zaświadczenia o przyjęciu pełnego cyklu szczepień, zaświadczenia o przechorowaniu Covid-19 lub negatywnego wyniku testu PCR (ważny 72 h) przed wjazdem do Czech. 

Przypomnijmy, że  Czechy wpisały Polskę na "czerwoną listę" krajów o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego. W związku z tym od 25 października obowiązują zaostrzone przepisy wjazdowe dla osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19. 

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami osoby, które nie mają certyfikatu szczepienia lub zaświadczenia o przechorowaniu Covid-19, muszą najwcześniej w piątym i najpóźniej w siódmym dniu po przyjeździe wykonać kolejny test PCR na obecność koronawirusa (obowiązuje osoby powyżej 5 lat). Co istotne, do czasu wykonania takiego badania podróżujący muszą przebywać w samoizolacji. 

Przed przekroczeniem granicy należy również pamiętać o wypełnieniu formularza lokalizacyjnego, dostępnego na stronie https://plf.uzis.cz/. Tranzyt przez Czechy do 12 godzin odbywa się bez ograniczeń. 

Źródło: gov.pl, PAP (Piotr Górecki)