Zamknij

Zmiany dla podróżujących do Czech. Nie wszyscy muszą już wypełniać formularz przyjazdowy

08.12.2021 13:08
Czechy wprowadzają zmiany dla podróżujących. Kto nie musi wypełniać formularza przyjazdowego?
fot. SHUTTERSTOCK

We wtorek rząd Czech wprowadził zmiany dla wszystkich, którzy przekraczają granicę transportem indywidualnym. Od 7 grudnia turyści, którzy podróżują w ten sposób, nie muszą już wypełniać specjalnego formularza epidemicznego.

Formularz przyjazdowy wprowadzony został przez resort zdrowia Czech. Ministerstwo chciało w ten sposób uzyskać informacje o osobach przekraczających granicę dla ewentualnego ustalania ich kontaktów w przypadku zakażenia COVID-19.

Czechy. Nie wszyscy muszą wypełniać formularz przyjazdowy

Od wtorku 7 grudnia przy przekraczaniu czeskiej granicy przez osoby podróżujące transportem indywidualnym nie jest już konieczne wypełnienie specjalnego formularza związanego z pandemią COVID-19. Obowiązek ten nadal jednak dotyczy korzystających z transportu zbiorowego, niezależnie od kraju wcześniejszego pobytu. Oznacza to, że formularz muszą wypełnić także osoby, które przyjeżdżają z państw określanych przez czeskie władze jako te o niskim ryzyku epidemicznym.

Zobacz także:  USA zmieniają zasady wjazdu. Wszystko przez nowy wariant koronawirusa

Resort zdrowia uznał, że wypełnianie formularza wjazdowego przez osoby korzystające z transportu publicznego jest niezbędne z uwagi na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa. W Czechach potwierdzono jeden przypadek zakażenia Omikronem u kobiety wracającej z Namibii. Jak twierdzi ministerstwo, formularze pozwoliły szybko ustalić jej kontakty z innymi podróżnymi.

Przypomnijmy, że pod koniec października Czechy wpisały Polskę na "czerwoną listę" państw o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego. Zgodnie z przepisami, wszyscy niezaszczepieni przyjeżdżający z naszego kraju mają obowiązek poddania się testowi na obecność koronawirusa między piątym a siódmym dniem pobytu. Do czasu otrzymania wyników muszą nosić maski ochronne klasy FFP2.

Z testów na terenie Czech zwolnione są osoby, które przyjeżdżają transportem zbiorowym na czas krótszy niż 24 godziny. Turyści muszą jednak posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność COVID-19.

Wszystkie osoby przekraczające granice Republiki Czeskiej są zobowiązane do przestrzegania obowiązujących ograniczeń związanych z pandemią. W hotelach, restauracjach i barach trzeba okazywać certyfikaty covidowe, a testy PCR uznawane są tylko w niektórych sytuacjach. To samo dotyczy wejścia na część imprez kulturalnych.

Zobacz także:  Planujesz podróż za granicę? W tych krajach Europy zaostrzono restrykcje [LISTA]

RadioZET.pl/PAP(Piotr Górecki)