Zamknij

Czechy: 10 miejsc, które warto zobaczyć

Nina Czochara
27.02.2019 10:23
Praga
fot. Shutterstock

Czechy to kraj niezwykłych krajobrazów, wyjątkowej architektury i licznych atrakcji. Praga, przepiękne Skalne Miasto, Morawski Kras, Czeski Krumlow oraz „Ścieżka w obłokach” przyciągają turystów z różnych części Europy. Odkrywamy Czechy – niewielkie państwo pełne wielkich skarbów.

Czechy, kraj cztery razy mniejszy od Polski, oferuje prawdziwe bogactwo krajobrazów i zabytków, z których aż 12 widnieje na liście UNESCO. W jeden weekend można zobaczyć u naszego południowego sąsiada to, co najcenniejsze. Odkrywamy najpiękniejsze miejsca i atrakcje Czech.

1. Praga: niezwykła stolica Czech

Praga to największe miasto w Czechach oraz niekwestionowana królowa europejskich stolic. Miejsce to zachwyca przede wszystkim urokliwą starówką, która przypomina muzeum pod gołym niebem. Najbardziej charakterystyczną częścią Starego Miasta jest Plac Staromiejski (Staromestske Namesti). Warto zgubić się pośród poplątanych, wąskich ulic, wyznaczonych przez zdobione fasady kamienic.

Stare Miasto w Pradze
fot. Shutterstock

Będąc w Pradze, warto odwiedzić też Hradczany nazywane „królewską” dzielnicą. Właśnie tam znajduje się słynny Zamek na Hradczanach – dawna siedziba królów czeskich. Koniecznie trzeba przespacerować się również Mostem Karola zawieszonym nad Wełtawą, łączącym dzielnice Stare Mesto i Mala Strana. Zwiedzanie Pragi nie może obyć się bez odwiedzin jednej z praskich piwiarni – najbardziej znana jest ta U Zlatého Tygra. Miejsce to podobno odwiedzał sam Bill Clinton.

Zobacz także

2. Skalne Miasto: unikatowe formacje kamienne

Skalne Miasto (Adršpašskoteplické skály) to kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury i będący fragmentem Gór Stołowych w Czechach. Na niesamowity krajobraz tego miejsca składają się unikatowe formacje i rzeźby skalne podzielone licznymi kanionami i szczelinami. Między labiryntami form skalnych przebiegają szlaki turystyczne, które przyciągają coraz większą liczbę odwiedzających.

Skalne Miasto w Czechach
fot. Shutterstock

Masyw Adršpašskoteplické skály tworzą tak naprawdę dwa kompleksy skalne – Adršpašske skály (Adrszpaskie Skały) oraz Teplicke skály (Teplickie Skały) – połączone trasą turystyczną. Cały teren jest uznany za narodowy rezerwat przyrody – największy w Czechach. W ostatnich latach Skalne Miasto cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z Polski – nic dziwnego, bo to miejsce naprawdę wyjątkowe. To właśnie krajobraz tego miejsca posłużył filmowcom z Hollywood za plan filmowy podczas ekranizacji „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa.

Zobacz także

3. Morawy: słowiańska Toskania

Pagórkowate, zielone, niezwykle malownicze Morawy Południowe to prawdopodobnie jeden z najbardziej zjawiskowych regionów Centralnej Europy. „Słowiańska Toskania”, jak czasem mówi się o Morawach, to kraina pałaców i zamków, urzekająca zieloną scenerią ze wzgórzami pokrytymi lasami oraz winnicami.

Mikolov - Czechy
fot. Shutterstock

Będąc w okolicy, warto odwiedzić nie tylko Brno, ale również kilka mniejszych miejscowości. Na przykład Mikulov – miasto rozciągające się na wysokich wzgórzach, słynące z pięknej starówki i produkcji wina. Ta niewielka, 7-tysięczna miejscowość zachwyca urokliwym historycznym centrum oraz zabytkami kultury żydowskiej. W regionie Moraw popularną atrakcją są też jaskinie Morawskiego Krasu. Łącznie jest ich 1100, z których cztery udostępnione są dla zwiedzających.

4. Litomyšl: miasto z tradycją

To miasto z tysiącletnią historią i pięknym rynkiem otoczonym zabytkowymi kamienicami. Litomyšl ma niejako dwa poziomy: na dolnym rozciąga się gwarny rynek, a górny zajmuje zamek, kościół i kilka muzeów. Łączą je schody prowadzące zabytkowym tunelem.

Jednym z najcenniejszych punktów miasteczka jest renesansowy zamek z XVI wieku wpisany w 1999 roku na listę UNESCO. Zewnętrzne ściany zdobi sgraffitowa dekoracja licząca osiem tysięcy wzorów. Są tam motywy roślinne oraz wizerunki ludzi. Ponoć żaden motyw się nie powtarza, choć na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie.

5. Czeski Krumlow – miniatura Pragi

Český Krumlov to jedno z najbardziej urokliwych czeskich miast i drugie, po stolicy, najchętniej odwiedzane miejsce w kraju. Czeski Krumlow powstał wokół XIII-wiecznego zamku wzniesionego na nadbrzeżnej skale. Zabytkowe centrum miasta, wraz z zamkiem, wpisano w 1992 roku na listę UNESCO.

Czeski Krumlow
fot. Shutterstock

Tutejsze zabudowania zamkowe to drugi pod względem powierzchni (po obiekcie na praskich Hradczanach) taki kompleks w Czechach. Český Krumlov stanowi przykład niewielkiego, średniowiecznego miasteczka, które rozwijało się bez zakłóceń przez pięć tysiącleci, co pozwoliło zachować nienaruszone dziedzictwo architektoniczne. 

6. Spacer w chmurach: podniebna atrakcja Czech

Słynna już „ścieżka w chmurach” powstała na Dolní Moravie na wysokości 1116 metrów n.p.m. Długość drewnianej kładki, po której można spacerować, to aż 710 metrów. Ze szczytu konstrukcji roztaczają się widoki na cały Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Morawy.

Spacer w Chmurach - Czechy
fot. Shutterstock

Ale nie tylko niezwykłe krajobrazy są powodem, aby odwiedzić to miejsce. Dla lubiących adrenalinę przygotowano 100-metrową zjeżdżalnię (z pochyłymi zakrętami), którą w kilka chwil dociera się ze szczytu konstrukcji na dolny poziom. Do podniebnej ścieżki można dotrzeć pieszo (jednym z pięciu szlaków turystycznych o zróżnicowanej długości i trudności) lub kolejką linową Sněžník.

Zobacz także

7. Kutná Hora

Miejscowość położona zaledwie 70 km od Pragi powinna być obowiązkowym punktem odwiedzin. Kutná Hora, obecnie niewielkie miasteczko, w średniowieczu ważnością niemal dorównywała stolicy. O wspaniałej przeszłości tego miejsca świadczą liczne zabytki na starówce oraz przedmieściach. Wśród najcenniejszych budowli trzeba wymienić wpisany na listę UNESCO kościół św. Barbary oraz katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Kutna Hora
fot. Dziurek/Reporter/East News

Pierwsza z budowli – gotycka świątynia – powstała z inicjatywy górników, dlatego została poświęcona ich patronce. Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wzniesiono z kolei kawałek za miastem, w dzielnicy Sedlec. Budowla została zbudowana w latach 1290-1320 i jest kombinacją północno-francuskiej gotyckiej architektury z elementami niemieckimi.

8. Karlowe Wary: na zdrowie

Karlowe Wary, położone w zachodniej części Czech, są ulubionym miejscem wypoczynku turystów z całej Europy. Klimat tego miejsca tworzy ozdobna architektura (głównie z XIX wieku) i malownicze położenie w głębokiej dolinie otoczonej zalesionymi zboczami. Miasto zasłynęło jako światowej sławy uzdrowisko.

Karlowe Wary
fot. Fotolia

W Karlowych Warach znajduje się 79 gorących źródeł, z których bije woda mineralna o właściwościach leczniczych. Wśród ważnych osobistości, które poddawały się tu kuracjom, można wymienić króla Polski – Augusta Mocnego, Goethego, Bismarcka czy Marksa.

Zobacz także

9. Morawski Kras: jaskinie i podziemne groty

To niezwykły labirynt wąwozów, skał, wodospadów i jaskiń, z których największe kryją podziemne rzeki i jeziora. Na terenie około 94 km² znajduje się ponad 1100 jaskiń, z czego cztery dostępne są dla zwiedzających. Jedną z największych jest jaskinia Katařinská z podziemną trasą turystyczną o długości 580 metrów.

Morawski Kras - Czechy
fot. Shutterstock

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się także spływ podziemną rzeką w jaskini Punkevní oraz punkt widokowy nad przepaścią Macocha, czyli gigantyczna dziura o głębokości 138 metrów. Morawski Kras znajduje się w regionie Moraw, we wschodniej części Czech. 

10. Třebíč: zabytek UNESCO

Warto przyjechać do tego miasteczka ze względu na wspaniałą romańską bazylikę św. Prokopa oraz dzielnicę żydowską, w której znajdują się m.in. dwie synagogi, rabinat, szkoła i cmentarz.

W plątaninie brukowanych uliczek Třebíča doskonale zachowała się atmosfera żydowskiego miasta, a z ciasnej zabudowy aż 123 obiekty uzyskały status zabytków. Bazylika wraz z dzielnicą żydowską znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz także

Źródło:  "Czechy. Kraj Krecika, skalnych miast i niebanalnego humoru", Opracowanie zbiorowe, Pascal 2018

___

RadioZET.pl/NC