Zamknij

Czechy zaostrzają restrykcje dla niezaszczepionych. "Ludzie muszą zacząć wierzyć, że Covid zabija"

18.11.2021 09:39
Czechy - restrykcje
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Czechy wprowadzą nowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19. Od poniedziałku (22 listopada) będą oni mieli zakaz wstępu na wydarzenia publiczne i nie będą mogli korzystać z usług publicznych – zapowiedział premier kraju, Andrej Babisz. Negatywne wyniki testów nie będą już uznawane.

Czechy już wcześniej informowały, że jeśli sytuacja epidemiczna w ich kraju ulegnie pogorszeniu, mogą zostać wprowadzone kolejne obostrzenia. Okazuje się, że w środę odnotowano najwyższy dzienny wzrost zakażeń koronawirusem od początku pandemii – 22 479 nowych przypadków. Dotychczas największa dobowa liczba zachorowań w Czechach była 6 stycznia, gdy informowano o 17 778 zakażeniach.

W związku z rekordowym wzrostem nowych zachorowań w kraju zostaną wprowadzone zaostrzone restrykcje dla niezaszczepionych. Nowe przepisy jeszcze dzisiaj mają zostać zatwierdzone przez czeski rząd.  

Czechy. Nowe zakazy dla osób niezaszczepionych

Od 22 listopada nie będzie już można pokazać negatywnego wyniku testu, by skorzystać z niektórych usług (np. gastronomii) czy wziąć udział w imprezach masowych. Wstęp będzie możliwy tylko dla osób zaszczepionych oraz tzw. ozdrowieńców. Negatywne wyniki testów nie będą już uznawane.

– Od poniedziałku tylko szczepienia i wyleczenie z Covid-19 będą uznawane, jeśli chodzi o korzystanie z usług i wydarzeń publicznych – powiedział cytowany przez Reuters Andrej Babisz. – Ludzie muszą w końcu zacząć wierzyć, że Covid zabija – dodał.

Tego typu obostrzenia dla niezaszczepionych wprowadziły wcześniej m.in. Niemcy czy Francja. Osoby, które nie są ozdrowieńcami lub nie przyjęły szczepienia przeciwko Covid-19, nie mają prawa wstępu do wielu miejsc publicznych, np. restauracji, kin, teatrów czy na stadiony sportowe. Austria zdecydowała się na mocniejsze zaostrzenie restrykcji – wprowadziła ogólnokrajowy lockdown dla niezaszczepionych.

Według danych przekazanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Czechy mają trudną sytuację, jeśli chodzi o tempo szczepień. Wskaźnik wyszczepienia społeczeństwa w tym kraju wynosi 57,6 procent, podczas gdy unijna średnia wynosi 64,9 procent.

Ministerstwo Zdrowia Czech podkreśla, że tak duża wzrost zakażeń w ich kraju to efekt masowych, przesiewowych testów przeprowadzanych w czeskich szkołach. 

Źródło: Reuters, TVN24, Rp.pl