Zamknij

Czechy zaostrzyły zasady wjazdu dla Polaków. Test na koronawirusa także dla zaszczepionych

29.12.2021 15:05
Czechy zaostrzyły zasady wjazdu dla Polaków. Test na koronawirusa także dla zaszczepionych
fot. SHUTTERSTOCK

Pod koniec grudnia Polska trafiła na czeską listę regionów ryzyka, a co za tym idzie - zmieniły się zasady wjazdu do kraju. Teraz obowiązek wykonania testu na obecność koronawirusa dotyczy wszystkich turystów, także tych zaszczepionych przeciwko COVID-19. Podróżować bez spełniania dodatkowych wymogów może tylko jedna grupa osób.

Informacja na temat klasyfikacji państw o niskim, średnim, wysokim i bardzo wysokim poziomie ryzyka zakażenia COVID-19 (oznaczonych kolorem zielonym, pomarańczowym, czerwonym i ciemnoczerwonym) jest stale aktualizowana przez Ministerstwo Zdrowia Republiki Czeskiej. Ostatnia miała miejsce 27 grudnia. Zgodnie z najnowszymi danymi, Polska trafiła na listę krajów o bardzo wysokim poziomie ryzyka, a co za tym idzie - zaostrzone zostały zasady wjazdu do Czech.

Czechy zaostrzyły zasady wjazdu dla Polaków. Test na koronawirusa także dla zaszczepionych

Zgodnie z nowymi zasadami, wszyscy turyści podróżujący do Czech z Polski muszą wykonać test PCR na obecność koronawirusa. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które przyjęły trzecią dawkę szczepionki oraz dzieci do ukończenia 12. roku życia.

Jak czytamy na stronie rządowej, młodzież w wieku od 13 do 18 lat, może wjechać do RCZ po zaszczepieniu dwiema dawkami szczepionki (lub jedną dawką w przypadku szczepionki jednodawkowej).

Zobacz także:  Maroko znowu przedłuża zakaz lotów. Powodem wzrost zakażeń wariantem Omikron

Z kolei osoby w ogóle niezaszczepione oraz ci, którzy przyjęli jedną dawkę szczepionki w przypadku preparatów dwudawkowych, oprócz wykonania testu PCR przed przyjazdem do Czech (wynik testu nie może być starszy niż 72 godziny), muszą ponownie poddać się badaniu pomiędzy 5. a 7. dniem pobytu. Do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu turystów nie obowiązuje kwarantanna. Muszą oni jednak nosić maseczki ochronne o standardzie FFP2 lub wyższym.

Nadal wszyscy podróżny - za wyjątkiem dzieci do 12. roku życia - muszą wypełnić formularz lokalizacyjny. 

Warto także w tym miejscu wspomnieć, że z obowiązku testowania na COVID-19 i wypełnienia formularza lokalizacyjnego zwolnione są osoby podróżujące tranzytem przez Czechy do 12 godzin drogą lądową. W przypadku tranzytu drogą lotniczą, stosowane są zasady jak przy wjeździe do Czech (formularz lokalizacyjny + negatywny wynik testu lub zaświadczenie o szczepieniu trzecią dawką).

Zobacz także:  Dania zaostrzyła przepisy dla podróżujących. Certyfikat covidowy już nie wystarczy

RadioZET.pl/gov.pl/naszemiasto.pl