Zamknij

Czechy zniosły wszystkie restrykcje wjazdowe. Duże zmiany dla podróżujących

23.03.2022 13:32
Czechy zniosły wszystkie restrykcje wjazdowe. Duże zmiany dla podróżujących
fot. SHUTTERSTOCK

Władze Czech poinformowały o zniesieniu wszystkich obostrzeń wjazdowych dla osób podróżujących z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski. Oznacza to, że turyści nie muszą już przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu ani wykonywać testu na obecność koronawirusa.

Coraz więcej państw na świecie znosi restrykcje wjazdowe. Na taki krok w ostatnim czasie zdecydowała się m.in. Irlandia. Od 13 marca podróżujący do tego kraju nie muszą już przedstawiać certyfikatu szczepionkowego, zaświadczenia o przebyciu infekcji ani negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Teraz w jej ślady poszedł sąsiad Polski, a konkretnie Czechy.

Czechy zniosły wszystkie restrykcje wjazdowe. Duże zmiany dla turystów

Na początku marca pisaliśmy, że władze Czech poluzowały przepisy dla podróżujących. Wówczas tamtejsze ministerstwo zdrowia zwolniło turystów, którzy przyjeżdżają tam transportem indywidualnym z państw Unii Europejskiej, z wykonywania testu na obecność koronawirusa przed przekroczeniem granicy oraz wypełniania formularza lokalizacyjnego. Teraz rząd poszedł o krok dalej.

Nowe przepisy weszły w życie w piątek 18 marca. Zgodnie z nimi zniesiony został wymóg posiadania dokumentów określających status COVID-19 dla wszystkich podróżujących do Czech z krajów Unii Europejskiej ( w tym z Polski). Oznacza to, że turyści podczas przekraczania granicy nie muszą już okazywać certyfikatu szczepionkowego, zaświadczenia o przebyciu infekcji ani negatywnego wyniku testu.

Zobacz także: Seszele i Kambodża łagodzą zasady wjazdu. Skorzysta jedna grupa turystów

To jednak nie koniec zmian. Władze Czech zlikwidowały również obowiązek wypełniania formularza lokalizacyjnego dla osób podróżujących z państw UE.

Jak podaje portal rp.p, turyści, którzy przyjeżdżają spoza Unii Europejskiej, nadal muszą wykonywać dwa testy na obecność koronawirusa - przed podróżą oraz między 5. a 7. dniem pobytu w Czechach, a także wypełniać formularz lokalizacyjny.

Z tego obowiązku zwolnieni są wyłącznie zaszczepieni (o ile od przyjęcia ostatniej dawki preparatu nie minęło więcej niż 270 dni) oraz ozdrowieńcy, którzy przeszli infekcję nie wcześniej niż 6 miesięcy przed przyjazdem do Czech.

Przypomnijmy, że nadal istnieje konieczność zakładania maseczek (typu co najmniej FFP2) zakrywających usta i nos w komunikacji miejskiej oraz w służbie zdrowia.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/gov.pl/rp.pl