Zamknij

Czechy. Szlakiem najpiękniejszych zabytków i pereł UNESCO

26.05.2021 10:49

Czechy to kraj pełen przepięknych miast i miasteczek, majestatycznych zamków, pełnych przepychu pałaców oraz zabytków, z których aż 14 widnieje na liście UNESCO. W państwie cztery razy mniejszym od Polski znajdziemy prawdziwe bogactwo architektonicznych perełek.

Czeski Krumlov
fot. Materiały partnerskie, Ladislav Renner

Czechy są idealnym kierunkiem dla wielbicieli zwiedzania. Nigdzie indziej na świecie nie znajdziemy tylu cennych obiektów i pereł architektury na tak niewielkiej powierzchni kraju. Wybieramy się w podróż szlakiem najpiękniejszych zabytków w Czechach.

Praga. Królowa europejskich stolic

Stolica Czech od zawsze odgrywała ważną rolę w dziejach kraju i Europy. Nie bez powodu zyskała miano „Matki Miast” czy „królowej europejskich stolic”. Centrum Pragi, wraz z Zamkiem Praskim, Mostem Karola, licznymi kościołami i pałacami, wpisane zostało na listę UNESCO.

Miasto zachwyca swoją urokliwą starówką, która przypomina muzeum pod gołym niebem. Ale to tylko jedno z bardzo wielu niezwykłych miejsc w stolicy. Uwagę zwraca słynna Galeria Tańczący Dom, która rozsławiła Pragę na całym świecie. Symbol nowoczesnej praskiej architektury stał się popularną atrakcją turystyczną oraz otrzymał szereg prestiżowych nagród. Z kopuły można podziwiać panoramę miasta.

Praga
fot. Materiały partnerskie, Libor Sváček

Mniej znanym, ale ciekawym miejscem jest Žižkov, czyli typowa dzielnica robotnicza Pragi, w której toczy się prawdziwe życie. Niektórzy twierdzą, że jest tu najwięcej knajp na metr kwadratowy w całej Europie. Nową atrakcją tej dzielnicy jest trasa edukacyjna z informacjami (również w języku polskim) o historii, najciekawszych budynkach i postaciach związanych z tą częścią miasta.

Praga nazywana bywa także „Miastem o Stu Wieżach”. Znajdziemy tu kilka tysięcy wież i wieżyczek, dzwonnic oraz zabytkowych wież ciśnień. Warto wymienić tutaj choćby letenską wieżę ciśnień (26 metrów) zbudowaną w stylu neorenesansowym, z zegarem na samym szczycie. Jest też wieża widokowa na wzgórzu Petřín (378 m n.p.m.), która wznosi się nad samym centrum Pragi. Z kolei nowomłyńska wieża ciśnień należy do najciekawszych zabytków techniki.

Charakterystycznym punktem w Pradze jest nadajnik telewizyjny stojący w Žižkovie. To nie tylko najwyższa budowla w mieście, lecz także najwyższa platforma widokową w Czechach (mierzy 216 metrów). Widoki roztaczające się z samej góry są naprawdę niezwykłe.

Czechy Środkowe – Kutna Hora i Přibram

Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Czech powinna być Kutna Hora. W średniowieczu, dzięki kopalniom srebra, stała się najważniejszym i najbogatszym miastem w Czechach. O wspaniałej przeszłości tego miejsca świadczą liczne zabytki. To właśnie dzięki nim centrum Kutnej Hory zostało w 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Na uwagę zasługuje też kościół klasztorny w dzielnicy Sedlec ze słynną kaplicą czaszek zaprojektowaną na początku XVIII wieku.

Kutna Hora
fot. Materiały partnerskie, Michal Vitásek

Warto odwiedzić też miasteczko Přibram. Tutejsze sanktuarium na Świętej Górze należy do najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych, a zarazem najcenniejszych zabytków wczesnego baroku w Czechach.

Wielbiciele motoryzacji powinni odwiedzić miasto Mladá Boleslav, którego historia wiąże się z produkcją samochodów marki Škoda. Na miejscu stworzono nawet Škoda Muzeum gromadzące około 500 eksponatów, w tym samochody i motocykle.

Czechy Południowe – Czeski Krumlov i Holaszowice

Południowa część Czech może pochwalić się wieloma zabytkowymi, wręcz bajkowymi zamkami i pałacami. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należą charakterystyczny biały pałac w Hlubokej nad Wełtawą, malowniczy czerwony pałacyk Červená Lhota czy zamek Zvíkov, nazywany „królem czeskich zamków”.

Wielbicieli zwiedzania z pewnością zachwyci Czeski Krumlov. To drugie, po stolicy, najchętniej odwiedzane miejsce w kraju. Zabytkowe centrum tego miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Koniecznie trzeba zobaczyć też Holaszowice (Holašovice). Pochodząca z XIII wieku wioska uważana jest za perłę wiejskiego baroku. Miejsce to, zachwycające pięknymi, barokowymi fasadami budynków, zostało wpisane na listę UNESCO.

Czechy Zachodnie – Pilzno i Karlowe Wary

Kraj pilzneński jest nieodłącznie związany ze stuletnią tradycją produkcji piwa, nazywanego przez Czechów „płynnym chlebem”. Stolica regionu, Pilzno, słynie z niezwykłych zabytków. Warto wymienić tutaj choćby gotycką katedrę św. Bartłomieja z najwyższą wieżą kościelną w Czechach (102 metry) czy słynną Wielką Synagogę – największą tego typu budowlę w Czechach i trzecią co do wielkości na świecie.

Kierując się bardziej na południe od Pilzna, warto odwiedzić też malowniczą wioskę Klenčí oraz urocze miasteczka Domažlice z renesansowymi domami i niezwykłą, krzywą wieżą.

Zachodnie Czechy to także kraj karlowarski słynący z malowniczych miasteczek, wód leczniczych oraz uzdrowisk. Najsłynniejsze z nich tworzą tak zwany trójkąt uzdrowiskowy, do którego należą Mariańskie Łaźnie, Franciszkowe Łaźnie i Karlowe Wary. Ostatnie z wymienionych miejsc przyciąga swoją ozdobną architekturą (głównie z XIX wieku) i malowniczym położeniem w dolinie otoczonej zalesionymi zboczami.

Karlowe Wary
fot. Materiały partnerskie, Ladislav Renner

W regionie zwiedzimy także piękne zamki i pałace. Warto wymienić m.in. Zamek Bečov nad Teplą z relikwiarzem św. Maura (drugim pod względem wartości zabytkiem złotniczym w Czechach) czy średniowieczny Zamek Loket malowniczo położony na występie skalnym i otoczony z trzech stron rzeką Ohrza.

Czechy Północne – Rudawy, Czeska Szwajcaria i Czeski Raj

Ci, którzy lubią aktywnie spędzać czas, powinni odkryć pasmo górskie Rudawy, które oferuje setki kilometrów tras pieszych i rowerowych. W regionie znajdzie się też coś dla wielbicieli historii i zwiedzania. Region górniczy w Rudawach został wpisany w 2020 roku na listę UNESCO jako wspólny czesko-niemiecki projekt. Miejsce to stanowi wyjątkowy przypadek wpływu działalności wydobywczej na górski krajobraz i jego różnorodność. Wydobycie rud metali oraz ich przetwarzanie pozostawiło po sobie ślady m.in. w postaci zabytków górniczych.

Na miłośników architektury czekają malownicze miasta i miasteczka. Koniecznie trzeba odwiedzić Ústí nad Labem z pięknym Pałacykiem Větruše na szczycie wzgórza, Klášterec z charakterystycznym zamkiem o tej samej nazwie oraz miasto królewskie Litoměřice uznawane za jedno z najpiękniejszych w Czechach.

Niezwykłym przyrodniczo regionem jest Park Narodowy Czeska Szwajcaria leżący przy granicy z Niemcami. To przepiękna skalna kraina z wysokimi piaskowcowymi ścianami i wieżami, wąwozami i górami stołowymi. Symbolem parku jest Brama Pravčicka – największy most skalny w Europie.

Czechy północne to także Góry Izerskie, Łużyckie, Grzbiet Jeszczedzki i fantastyczne formacje skalne Czeskiego Raju. Latem warto wybrać się też na wypoczynek nad Jeziorem Machy czy w regionie Kokořínsko. Zobaczymy tam bajkowe zamki Houska i Bezděz.

Nad krainą dominuje Jeszczed ze słynnym hotelem górskim i nadajnikiem telewizyjnym na szczycie. Wjedziemy tu kolejką linową, której dolna stacja znajduje się na obrzeżach Liberca.

Region północnych Czech od stuleci słynie z produkcji dobrej jakości pięknego szkła, szklanych koralików i biżuterii. Znajdziemy tu huty szkła (niektóre powstałe już w XVI wieku), jak również szkoły szklarskie, wytwórnie biżuterii czy muzea szklarskie. Te poszczególne miejsca łączy projekt Kryształowa Dolina.

Na miłośników architektury czekają także bogato wyposażone zamki i pałace, między innymi Sychrov, Frydlant i Kost z ekspozycją poświęconą rodowi Kinskich, właścicieli obiektu. W tej części Czech każdy znajdzie coś dla siebie.

Czechy Wschodnie – Litomyšl i stadnina Kladruby

Podążając szlakiem najpiękniejszych zabytków i miast w Czechach, koniecznie trzeba zobaczyć Litomyšl. To miasto z tysiącletnią historią i pięknym rynkiem otoczonym zabytkowymi kamienicami. Największe wrażenie robi XVI-wieczny pałac w stylu włoskiego renesansu – należy do najznamienitszych czeskich zabytków i od 1999 roku figuruje na liście UNESCO.

Ciekawym punktem, również wpisanym na listę UNESCO, jest Stadnina Kladruby nad Łabą (jedna z najstarszych na świecie). Miejsce to słynie z hodowli unikatowej czeskiej rasy koni, tak zwanych koni starokladrubskich, przeznaczonych specjalnie dla celów reprezentacyjnych.

Kuks
fot. Materiały partnerskie, Ladislav Renner

Miłośnicy architektury powinni odwiedzić także Hradec Králové (jedno z najstarszych miast czeskich położone u zbiegu rzek Łaby i Orlicy), Kuks z barokowym kompleksem budynków w dolinie Łaby, klasztor w Broumovie czy Pałac Karlova Koruna (Korona Karola) uznawany za jeden z najwspanialszych przykładów baroku ekspresyjnego w Czechach. W Josefovie można zobaczyć z kolei imponującą barokową twierdzę (zbudowaną w latach 1780–1787), która swoją nazwę otrzymała po cesarzu Józefie II.

Wyżyna Czesko-Morawska – Telč, Zelená Hora i Třebíč

Wyżyna Czesko-Morawska jest jednym z najczystszych ekologicznie regionów w Czechach. W tej części kraju znajdziemy wiele cennych zabytków, z których aż trzy znajdują się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Koniecznie trzeba odwiedzić Telč – tutejsza starówka nie bez powodu uznawana jest za najpiękniejszą w całych Czechach. Od 1992 roku zabytkowe centrum miasta figuruje na liście UNESCO.

Warto wymienić również sanktuarium pielgrzymkowe św. Jana Nepomucena (Zelená Hora), położone w okolicy miasta Žďár nad Sázavą. Kościół jest dziełem genialnego architekta Jana Błażeja Santiniego, który przy projektowaniu użył symboliki pięcioramiennej gwiazdy. To również jedna z czeskich pereł UNESCO.

Žďár nad Sázavou
fot. Materiały partnerskie, Libor Sváček

Nie można pominąć też miasta Třebíč. Słynie ze wspaniałej romańskiej bazyliki św. Prokopa oraz najlepiej w Czechach zachowanej dzielnicy żydowskiej. W 2003 roku oba te miejsca zostały wyróżnione przez UNESCO i trafiły na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego.

Morawy Południowe – Brno, Lednice-Valtice i Mikulov

Morawy Południowe uznawane są za jeden z najpiękniejszych regionów Centralnej Europy. „Słowiańska Toskania”, jak czasem mówi się o Morawach, to kraina zielonych wzgórz, malowniczych miasteczek, zamków, pałaców i zabytków UNESCO.

Obowiązkowym punktem zwiedzania powinno być Brno. To tutaj znajduje się Willa Tugendhatów – jedyny zabytek architektury modernizmu w Czechach wpisany na listę UNESCO.

Warto zobaczyć również zespół parkowo-pałacowy Lednice-Valtice, który powstawał od XVII do XX wieku i jest kolejnym zabytkiem z listy UNESCO. Oś całego kompleksu przebiega od barokowego pałacu w Valticach do pałacu w stylu nowego gotyku w Lednicy. Atrakcją Valtic jest także unikatowy labirynt podziemnych korytarzy z XIII wieku łączący piwnice winne.

Mikulov
fot. Materiały partnerskie, Ladislav Renner

W regionie Moraw Południowych znajduje się również miasteczko Mikulov z pięknym, barokowym zamkiem i urokliwą starówką. Warto odwiedzić też Znojmo z malowniczym centrum otoczonym średniowiecznymi murami obronnymi. Dużą atrakcją turystyczną tego miasta są podziemia należące do najdłuższych w Czechach.

Morawy Wschodnie – Kroměříž i Velehrad

Ten region słynie z malowniczej architektury ludowej, barwnego folkloru, pięknych pałaców oraz zamków. Wielbiciele zwiedzania powinni pojechać do Kroměříža. Miasto to przez wieki było letnią siedzibą biskupów i arcybiskupów ołomunieckich. Tutejszy pałac i jego unikatowe ogrody są wpisane na listę UNESCO i należą do najcenniejszych przykładów europejskiej architektury i ogrodnictwa.

Kromeriz, Ogród Kwiatowy
fot. Materiały partnerskie, Libor Sváček

W Luhačovicach, perle uzdrowisk morawskich, można z kolei podziwiać imponujące secesyjne budynki – dzieło architekta Dušana Jurkoviča.

W regionie Moraw Wschodnich znajduje się też jedno z najważniejszych sanktuariów – Bazylika w Velehradzie – związana z misjonarską działalnością w IX wieku świętych Cyryla i Metodego. To ważne miejsce pielgrzymkowe w Czechach i jedno z czterech katolickich sanktuariów na świecie, którym papież Jan Paweł II ofiarował Złotą Różę.

Morawy Środkowe i Północne – Ołomuniec i Ostrawa

Stolicą Moraw Środkowych jest Ołomuniec – miasteczko z jednym z najpiękniejszych rynków na świecie. Na miejscu zachwycają zabytkowe kamienice, liczne fontanny oraz kolumna Najświętszej Trójcy wpisana na listę UNESCO. W pobliżu miasta znajduje się barokowy kompleks pielgrzymkowy na Świętej Górce.

Ołomuniec
fot. Materiały partnerskie, Upvision

W regionie znajdziemy też wiele pałaców i zamków. Warto odwiedzić bajkowy zamek Bouzov – jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów i szczególnie popularnych wśród filmowców. Pięknie prezentuje się też klasycystyczny pałac w miasteczku Čechy pod Kosířem.

Na Morawach Północnych koniecznie trzeba odwiedzić Ostrawę. Choć przez długi czas miasto to kojarzone było niemal wyłącznie jako typowy ośrodek przemysłowy, z czasem zaczęło przyciągać bogatym życiem kulturalnym i imprezowym. Na miejscu byłych kopalni powstały muzea górnicze, a tutejsze dziedzictwo przemysłowe to wyjątkowy klejnot architektoniczny.

Miłośnicy zabytków techniki powinni wybrać się na wycieczkę Technotrasą, czyli szlakiem łączącym ponad 30 zabytkowych obiektów górniczych, hutniczych, kolejowych, motoryzacyjnych, wojskowych i rolniczych i innych.

Materiał powstał przy współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism. Więcej informacji: #VisitCzechRepublic