Zamknij

Małopolska: 6 miejsc, które warto zwiedzić podczas samochodowej wycieczki

Redakcja
07.03.2018 13:16
Małopolska - atrakcje
fot. Fotolia

Małopolska jest doskonałym regionem na krótsze i dłuższe wyprawy samochodowe. Na naszej trasie nie może zabraknąć oczywiście Krakowa, ale trzeba pamiętać też o innych, równie imponujących miejscach. Oto 6 atrakcji, które warto uwzględnić na turystycznej mapie Małopolski. Ruszamy w drogę!

1. Kraków

Zaczynamy od Krakowa – dawnej stolicy Polski, miasta romantycznego, pięknego. Znajdziemy tu nie tylko urokliwą starówkę, ale także setki zabytkowych obiektów, m.in. gotycki Kościół Mariacki oraz dumnie wznoszący się nad całym miastem Zamek Królewski na Wawelu.

Kraków
fot. Fotolia

W dzielnicy Kazimierz warto odkryć ślady wielokulturowej przeszłości, a w Nowej Hucie zobaczyć monumentalną architekturę nawiązującą do wzorców renesansowych, barokowych i klasycystycznych. Kraków przyciąga również tętniącą życiem atmosferą pośród labiryntu urokliwych uliczek wypełnionych restauracjami, barami i klubami.

Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu powinni wybrać się na Kopiec Kościuszki, z którego rozciąga się wspaniały widok na stolicę Małopolski.

2. Wieliczka

Ciekawym punktem na turystycznej mapie Małopolski jest Kopalnia  Soli „Wieliczka”. To zaledwie pół godziny jazdy samochodem z Krakowa. Wizyta w tym miejscu to wędrówka po zjawiskowo pięknych, solnych podziemiach ciągnących się na głębokości niemal 135 metrów. We wnętrzach kopalni czekają wykute w soli kaplice, podziemne jeziora, rzeźby solne i imponujące komory, wśród których najpiękniejszą jest Kaplica św. Kingi. 

Kopalnia Soli „Wieliczka” to blisko 3 kilometry krętych korytarzy oraz 800 schodów do pokonania. Chętni mogą również skorzystać z przejazdu podziemną kolejką szynową.

• Kraków→Wieliczka – ok. 16 km

3. Tarnów

Tarnów, do którego można łatwo dotrzeć autostradą A4, „ciepło” wita wszystkich przybywających. Miasto nazywane jest często „polskim biegunem ciepła” (właśnie tutaj notuje się najwyższą średnią temperaturę w kraju). 

Tarnów
fot. Fotolia

Tarnów słynie z barokowych i gotyckich świątyń, renesansowych kamieniczek, szlaku architektury drewnianej oraz niezwykłej atmosfery Starego Miasta. Wielbiciele historii i kultury powinni wybrać się na spacer szlakiem tarnowskich Żydów. Duże wrażenie robią górujące nad miejscowością ruiny wspaniałego niegdyś zamku rodu Tarnowskich.

• Kraków→Tarnów - ok. 83 km (przez autostradę A4)

4. Oświęcim

Z Krakowa warto wybrać się do Oświęcimia (najlepiej przez A4), bo to nieco ponad godzinę drogi samochodem.

Miasto Oświęcim znajduje się w centrum Kotliny Oświęcimskiej. Pamiątką po dawnej, książęcej przeszłości miasta jest zamek zbudowany na stromym wzgórzu. Poniżej zabytkowej budowli stoi odnowiona synagoga Chewra Lomdei Misznajot z 1914 roku.

Najpopularniejszym celem turystycznym Oświęcimia jest jednak były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau, widniejący na liście UNESCO. Jest to swoiste miejsce oddawania hołdu zamordowanym w czasie II wojny światowej. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau to zarówno poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze, jak również dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice. Muzeum położone jest na obrzeżach Oświęcimia, przy drodze krajowej nr 933.

• Kraków→Oświęcim – ok. 72 km (przez autostradę A4)

5. Zakopane

Zakopane jest idealnym kierunkiem na każdą porę roku. Stolica Tatr oferuje szeroką ofertę atrakcji dla każdego. Na aktywnych czekają górskie wyprawy, m.in. malownicza Dolina Pięciu Stawów Polskich oraz górujący nad okolicą Giewont (1894 m n.p.m.). Nieco mniej zaprawieni wędrowcy  mogą wybrać się na Gubałówkę (1126 m n.p.m.). Na wielbicieli długich spacerów czekają Krupówki, czyli najsłynniejszy deptak zimowej stolicy Polski.

Zakopane - Morskie Oko
fot. Fotolia

Miłośnicy historii i kultury mogą odwiedzić Muzeum Tatrzańskie (jedno z najstarszych w Polsce) oraz wstąpić do Teatru Witkacego. Nie można pominąć też Wielkiej Krokwi, na której rozgrywane są zawody pucharu świata.

• Kraków→Zakopane – ok. 110 km

6. Krynica Zdrój

Wybierając się do Krynicy Zdroju, np. z Krakowa, czeka nas ponad 2-godzinna jazda samochodem. Ale zdecydowanie warto poświęcić ten czas na dotarcie do celu. Jakie atrakcje czekają na miejscu? Zabytkowe wille w stylu szwajcarskim, szlaki piesze i rowerowe, trasy do narciarstwa biegowego, bulwary i bogata oferta gastronomiczna. Podróżując z dziećmi, powinniśmy wstąpić do słynnego Muzeum Zabawek „Bajka”.

Jaworzyna Krynicka
fot. Fotolia

W czasie pobytu w Krynicy Zdroju warto skorzystać z kolejki gondolowej i wjechać na szczyt Jaworzyny (1114 m n.p.m.). Z samej góry roztacza się imponujący widok na panoramę Beskidu Sądeckiego.

• Kraków→Krynica Zdrój – ok. 126 km

___

RadioZET.pl/NC