Zamknij

Podlasie — odkrywamy najpiękniejsze miejsca w zielonym zakątku Polski

Redakcja
07.03.2018 13:16

Ta wycieczka poprowadzi nas przez wyjątkową, zieloną krainę w północno-wschodniej części Polski. Wspaniałe krajobrazy, pełne lasów, rzek i jezior. Imponująca architektura z drewnianymi domkami oraz barwnymi cerkwiami. Do tego wyjątkowa atmosfera sprzyjająca wypoczynkowi. To wszystko czeka na Podlasiu, regionie nazywanym „Zielonymi Płucami Polski”.

Podlasie
fot. Fotolia

Jako punkt początkowy naszej samochodowej wycieczki wybierzemy Białystok — stolicę Podlasia. Ruszamy w drogę!

Puszcza Białowieska — z wizytą u żubra

Niezapomnianym celem rodzinnego wyjazdu będzie Puszcza Białowieska — niesamowity, dziewiczy kompleks leśny ciągnący się aż do Białorusi. To właśnie tutaj zachowały się jedne z ostatnich i największych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. Teren puszczy od 2010 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest bez wątpienia miejscem wyjątkowym. Ogromne wrażenie robi najstarszy w Polsce Białowieski Park Narodowy.

Puszcza Białowieska
fot. Fotolia

Odwiedzając zieloną okolicę Puszczy, warto wstąpić do rezerwatu pokazowego żubrów położonego przy drodze z Białowieży do Hajnówki. To miejsce cieszące się dużą popularnością wśród turystów. W samej Białowieży godny uwagi jest XIX-wieczny Park Pałacowy oraz Muzeum Przyrodniczo-Leśne.

• Białystok→Puszcza Białowieska — ok. 82 km

Suwalszczyzna — kraina baśniowych krajobrazów

„Polska Szwajcaria” — tak mówi się o Suwalszczyźnie. I chociaż nie znajdziemy tutaj wysokich szczytów, mamy zagwarantowane baśniowe krajobrazy, tajemnicze jeziora, zatoczki, rzeki i… święty spokój. Ten wyjątkowy region słynie jako idealne miejsce na wypoczynek w ciszy i w otoczeniu wyjątkowej przyrody.

Rzeka Hańcza
fot. Fotolia

Na Suwalszczyźnie znajdzie się też coś dla aktywnych. Spływy najbardziej znanym w Polsce szlakiem kajakowym — z Wigier przez Czarną Hańczę i Kanał Augustowski — są ulubioną atrakcją turystów i miejscowych. Wyjątkowym miejscem jest też jeziora Hańcza — prawdziwy raj dla płetwonurków.

Ciekawą atrakcją, szczególnie dla rodzin, będzie wigierska kolejka ciągnąca kolorowe wagoniki. Zabytkową wąskotorówką można wybrać się na przejażdżkę po Puszczy Augustowskiej oraz Wigierskim Parku Narodowym. Suwalszczyzna to prawdziwy raj dla miłośników przyrody.

• Białystok→Suwalszczyzna — ok. 120-135 km

Wieś Kruszyniany — wyprawa tatarskim szlakiem

Z Białegostoku warto wybrać się na kraniec Polski, do miejscowości Kruszyniany (to ok. godzina drogi samochodem). Podróż do tego miejsca to odkrywanie urokliwych wiosek zagubionych pośród łąk, lasów i wzniesień.

Największą atrakcją tej okolicy są słynne Szlaki Tatarskie. Jeden z nich — zielony — przebiega przez miejscowości Sokółka, Bohoniki, Stara Kamionka, Wierzchlesie, Talkowszczyzna, Nowa Świdziałówka, Nietupa i kończy się na wsi Kruszyniany.

W ostatnim punkcie szlaku, Kruszynianach, można zobaczyć mizar (cmentarz tatarski) oraz XVIII-wieczny drewniany meczet — najstarsze w Polsce sanktuarium muzułmańskie. Warto odwiedzić też Jurtę Tatarską, czyli gospodarstwo agroturystyczne, w którym mamy szansę nie tylko poznać lokalne zwyczaje, ale też spróbować prawdziwej tatarskiej kuchni.

• Białystok→Kruszyniany — ok. 50 km

Tykocin — w poszukiwaniu bocianów

Ciekawym punktem podróży będzie Tykocin, oddalony od Białegostoku zaledwie pół godziny jazdy samochodem. To urokliwa, historyczna miejscowość licząca około 600 lat, z królewską przeszłością (w dawnych czasach przebywali tu królowie i książęta polscy). Miasto nazywane jest czasem „perłą baroku”. Nie bez powodu, bo jego wizytówką są zabytkowe obiekty reprezentujące właśnie ten styl.

Tykoci - barokowy kościół
fot. Fotolia

Tykocin leży na trasie podlaskiego szlaku bocianiego biegnącego od Białowieskiego Parku Narodowego przez Biebrzański Park Narodowy aż do Narwiańskiego Parku Narodowego. Miastu został nawet nadany tytuł „Europejskiej Wioski Bocianiej”. 

W Tykocinie warto zobaczyć Zamek Królewski wzniesiony jeszcze w XVI wieku przez Zygmunta Augusta, barokowy kościół pw. Świętej Trójcy oraz dwie synagogi. Przez miasto biegną szlaki turystyczne i rowerowe — to coś dla aktywnych.

• Białystok→Tykocin — ok. 30 km

Supraśl — podróż do miasta-uzdrowiska

Ciekawym punktem na turystycznej mapie Podlasia jest Supraśl. To niewielkie miasteczko z niezwykle bogatą kulturą i urozmaiconą przyrodą. Za sprawą walorów ekologicznych, czystości powietrza oraz bogatych złóż borowin (skał osadowych o właściwościach leczniczych) Supraśl uzyskał status uzdrowiska.

Na miejscu warto zwrócić uwagę na prawosławny monaster — jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Na jego terenie znajduje się słynne Muzeum Ikon z bogatym zbiorem dzieł związanych m.in. z Chrystusem i Matką Boską. Najstarsze z prezentowanych ikon pochodzą z XVIII wieku.

Supraśl - biały monaster
fot. Fotolia

Jadąc z Supraśla na wschód, warto zatrzymać się przy Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej i przyjrzeć się z bliska niesamowitej rzeźbie tamtejszego terenu ukształtowanego w czasie zlodowacenia.

• Białystok→Supraśl — ok. 25 km

___

RadioZET.pl/NC