Zamknij

Czy stoki narciarskie w Polsce będą czynne? Padła ważna deklaracja

15.11.2021 09:11
Czy stoki narciarskie w Polsce będą czynne? Padła ważna deklaracja
fot. SHUTTERSTOCK

Sezon zimowy coraz bliżej. W związku z tym wiele osób zaczyna zastanawiać się, czy stoki narciarskie w Polsce będą otwarte, czy zamknięte. Właśnie padła ważna deklaracja w tej sprawie.

W ubiegłym tygodniu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz reprezentanci branży narciarskiej. To właśnie podczas tego wydarzenia padła deklaracja dotycząca tego, czy w nadchodzącym sezonie zimowym funkcjonować będą wyciągi narciarskie.

Czy stoki narciarskie w Polsce będą czynne? Jest deklaracja

Jak przekazała PAP rzeczniczka Stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne Sylwia Groszek, podczas spotkania pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw, wiceminister rozwoju Olga Semeniuk zapewniła, że nie będzie rekomendacji zamknięcia branży narciarskiej.

Zobacz także:  Ryanair uruchomi dwie nowe trasy z Polski. To idealny kierunek na city break w Europie

Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharczyk również wskazała, że rekomendacja dla branży narciarskiej to "pozostawienie ośrodków narciarskich otwartych przy zachowaniu reżimów sanitarnych, które będą aktualizowane w najbliższych tygodniach".

Jak dalej informuje Groszek, podczas spotkania przedstawione zostały badania Stowarzyszenia Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych oraz badania szwajcarskie i skandynawskie, z których wynika, że nie ma korelacji z uprawianiem sportu narciarskiego z zakażeniem COVID-19. Oznacza to, że wszelkie limity narciarzy na wyciągu czy stoku "nie mają sensu".

Zadeklarowaliśmy, że do 18 listopada przedstawimy stronie rządowej aktualizację regulacji dotyczących reżimów sanitarnych na stokach. Dla nas czas jest naglący, ponieważ z końcem listopada pierwsze stacje narciarskie chcą uruchomić sztuczne naśnieżanie tras. To jest jeden z największych kosztów, jeżeli chodzi o rozruch stacji narciarskich, więc chcemy mieć pewność, że będziemy mogli działać w sezonie bez ograniczeń i limitów osobowych – powiedziała PAP Groszek.

Podczas spotkania w ministerstwie branża narciarska dodała również, że ferie zimowe powinny odbyć się w zwyczajowym trybie, zgodnie ze schematem ogłoszonym w maju br. przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne zrzesza 90 proc. największy ośrodków narciarskich w kraju, tym w Tatrach, Beskidach, Sudetach, Bieszczadach.

Zobacz także:  Narty w Europie. Jakie obostrzenia na stokach i gdzie będzie wymagany paszport covidowy? 

RadioZET.pl/PAP(Szymon Bafia)