Zamknij

Dania zmaga się z największą falą zakażeń od początku pandemii. Rząd mimo to znosi obostrzenia

17.01.2022 12:11
Kopenhaga, pandemia
fot. Shutterstock

W Danii w miniony weekend zniesiono szereg restrykcji covidowych pomimo największej fali zakażeń w kraju wywołanej przez wariant koronawirusa Omikron. Zgodnie z zapowiedzianym wcześniej łagodzeniem obostrzeń, ponownie mogą być otwarte muzea, galerie sztuki, kina, teatry i parki rozrywki.

Europa zmaga się z kolejną falą pandemii. Władze wielu krajów w obawie przed rozprzestrzeniającym się nowym wariantem Omikron zaostrzają restrykcje lub wprowadzają nowe ograniczenia dla mieszkańców i przyjezdnych.

Zupełnie odwrotnie działa rząd Danii. Pomimo wzrostu nowych zakażeń duński rząd rozpoczął stopniowe łagodzenie obostrzeń.

Dania łagodzi restrykcje mimo wzrostu zakażeń

Złagodzone restrykcje obowiązują w Danii od niedzieli, 16 stycznia. Ponownie mogą być otwarte muzea, galerie sztuki, kina, teatry oraz  parki rozrywki. Przy ograniczonej liczbie uczestników, dozwolony będzie również udział w wydarzeniach sportowych, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu — podała agencja AP.

W większości miejsc obowiązkowe będzie noszenie masek i każdy uczestnik będzie zobowiązany okazać certyfikat zaświadczający o szczepieniu na COVID-19, niedawno przebytej chorobie, bądź negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.

Duński rząd zapowiada dalsze luzowanie restrykcji sanitarnych na koniec stycznia. Do tego czasu zamknięte pozostaną kasyna i kluby nocne, a restauracje mogą podawać alkohol tylko do godz. 22.

Jak wynika z danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, Dania obecnie zmaga się z najgorszą od początku pandemii falą zakażeń koronawirusem. W tym liczącym około 5,8 mln mieszkańców kraju, w sobotę (15 stycznia) zarejestrowano ponad 25 tys. nowych zakażeń oraz 16 zgonów związanych z COVID-19.

Do czwartku w Danii pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi przyjęło niemal 84 proc. ludności, w pełni zaszczepione było trochę ponad 80 proc., a dawkę przypominającą podano ponad 56 proc. populacji kraju.

Źródło: PAP, gov.pl