Zamknij

Najbardziej przeklęte miejsce w Polsce! Doszło tu do wielu tragedii

28.11.2020 12:00

To jedno niepozorne miejsce ma tak naprawdę tragiczną historię. Dlaczego Diablak nazywany jest najbardziej przeklętym miejscem w Polsce?

Babia Góra
fot. ALEKSANDER RABIJ/REPORTER

Babia Góra to jedno z najbardziej tajemniczych i jednocześnie zdradliwych miejsc w Polsce. Dlaczego? Otóż to właśnie tutaj doszło do wielu tragicznych wypadków, których okoliczności trudno wytłumaczyć. Co takiego stało się na zboczach najwyższego szczytu Beskidów Zachodnich?

Diablak albo Matka Niepogód, bo tak też się mówi o Babiej Górze, to szczyt o wysokości 1725 m n.p.m. Jest to najwyższe wzniesienie położone poza Tatrami. Nic więc dziwnego, że przyciąga zainteresowanie miłośników mocnych wrażeń. Niestety nierzadko wspinający się tutaj ludzie mają kłopoty. Ale nie tylko oni.

Najbardziej przeklęte miejsce w Polsce

Babia Góra przyciąga zainteresowanie wielu badaczy, ale też turystów - to właśnie stąd rozciąga się niezwykły widok na nawet setki innych szczytów! Niestety Diablak jest też owiany złą sławą. To właśnie tutaj w latach 60. XX wieku przy idealnej pogodzie rozbił się helikopter. Zarówno pilot, jak i pasażer zginęli. To nie koniec wypadków w tym miejscu.

W 1969 roku o zbocze Babiej Góry zahaczył samolot pasażerski. W wyniku wypadku zginęły aż 53 osoby! Także w 2016 roku rozbił się tutaj mały samolot - w katastrofie zginęły 3 osoby.

Diablak nie jest też zbyt łaskawy dla turystów. GOPR-owcy interweniują tutaj bardzo często - muszą m.in. ściągać z góry zagubionych turystów. Mówi się, że to miejsce jest przeklęte - kiedyś podobno spotykały się tutaj czarownice.

Warto dodać, że choć Diablak ma "jedynie" 1725 m n.p.m., nazywany jest "polskim Kilimandżaro". Góra ta ma bowiem wiele cech wspólnych ze wspaniałym "Dachem Afryki". Przede wszystkim, pnąc się po jej zboczu, mijamy po drodze różne piętra klimatyczno-roślinne - tak, jak na Kilimandżaro. W dodatku obie leżą na terenie parków narodowych, a do tego wspinanie się po nich wymaga wielu umiejętności.

Myślicie, że rzeczywiście Diablak to przeklęte miejsce w Polsce?

loader