Zamknij

Dlaczego na pokład samolotu wsiadamy z lewej strony? Chodzi o bezpieczeństwo i... statki

Nina Czochara
21.12.2017 13:26

To, że wejście na pokład znajduje się po lewej stronie, wydaje się tak oczywiste, że pewnie nigdy się nad tym nie zastanawialiście. A może jednak warto? Powodów jest kilka.

Dlaczego na pokład samolotu wsiadamy z lewej strony? Chodzi o bezpieczeństwo i... statki
fot. Piotr Kamionka/East News

Bez względu na producenta samolotu czy obowiązujący w danym kraju ruch lewo czy prawostronny, pasażerowie zawsze wchodzą na pokład z lewej strony. Drzwi z prawej nie są dostępne dla podróżujących. Wyjątek stanowią jedynie dwuosobowe maszyny, aby łatwiej było do nich wejść. Z czego wynika taka zasada?

Po pierwsze bezpieczeństwo

Jak wyjaśniał były pilot Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych oraz starszy konsultant lotniczy, Adrian Young, ma to związek z pierwszymi lotniskami. Do lat 60. XX wieku samoloty zatrzymywały się blisko terminala, równolegle do wejścia, aby wypuścić pasażerów. Z lewej strony łatwiej było ocenić pilotowi, w jak dużej odległości od budynku terminalu znajduje się skrzydło samolotu. W przeszłości maszyny miały wyjścia pasażerskie po prawej stronie, ale taki układ ograniczał pole widzenia sterującym pilotom. Ocena sytuacji i odległości z lewej strony była zatem łatwiejsza. W tym przypadku bezpieczeństwo i logika wzięły górę.

Po drugie praktyczność

W większości samolotów drzwi znajdują się po obu stronach. Po prawej pracuje jednak ekipa lotniskowa, która m.in. tankuje samolot czy ładuje bagaże. Dodatkowo w prawej części ustawiane są chociażby wózki cateringowe. Korzystanie z tych drzwi byłoby zatem niepraktyczne i utrudniałoby wejście na pokład. Aby więc nie opóźniać odlotu, pasażerów wpuszcza się na pokład z drugiej strony. Podzielenie wejść na lewą stronę - pasażerską oraz prawą – przeznaczoną dla ekipy lotniskowej, wydaje się być po prostu praktycznym i logicznym rozwiązaniem.

A może chodzi o statki?

Bardzo popularne jest wyjaśnienie dotyczące statków. Jak wiadomo, każdy statek ma dwie burty - prawą i lewą. Sternik operujący wiosłem zawsze stał plecami do lewej burty, a jego wiosło schodziło do wody z burty prawej. Lewa strona stała się zatem tą, którą wsiadało się na statek i wysiadało z niego, ponieważ nie było na niej wiosła sterowego. Dzięki temu łatwiej było zachować porządek przemieszczania się pasażerów w zazwyczaj niewielkim porcie.
W opinii współczesnych pilotów, właśnie tą zasadą sugerowali się pierwsi projektanci podniebnych maszyn.

Zobacz także

___

Źródło: Podróże.gazeta.pl

RadioZET.pl/NC