Zamknij

Dlaczego podczas startu i lądowania okna w samolocie muszą być odsłonięte? Odpowiadamy

Nina Czochara
21.02.2018 14:10

Na czas startu i lądowania pasażerowie są zobowiązania do przestrzegania wielu procedur. Jedną z nich jest odsłonięcie okien. Załoga musi sprawdzić cały samolot, aby upewnić się, że wszystkie osoby na pokładzie wykonują zalecenia zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Zastanawialiście się, dlaczego to jest takie ważne? Znamy odpowiedź.

Dlaczego okna w samolocie muszą być odsłonięte
fot. Fotolia

Niektórzy uważają, że odsłonięcie okien jest swoistym przygotowaniem do lądowania – tak, aby nie czuć się zaskoczonym nagłym zderzeniem z ziemią. Inna twierdzą, że chodzi po prostu o ocenę sytuacji na zewnątrz. Powód konieczności odsłonięcia okien w czasie startu i lądowania maszyny jest ważniejszy niż mogłoby nam się wydawać. Jest nawet kilka powodów.

Pasażerowie mogą szybciej zgłosić niebezpieczną sytuację

Pasażerowie samolotu zwykle są bardzo ciekawscy i interesują się tym, co dzieje się za oknem. W tym przypadku ciekawość to dobra cecha, bo dodatkowe pary oczu (czasem nawet kilkaset par oczu) to dla załogi ogromne wsparcie. Dlaczego? Bo jeśli np. podczas startu z silników zacznie się wydobywać dym, prawdopodobnie jako pierwsi zauważą to właśnie pasażerowie i od razu powiadomią personel.

To bardzo ważne, bo jak wiadomo, im szybciej zostaną podjęte odpowiednie kroki, tym większa szansa, że samolot zostanie bezpiecznie sprowadzony na ziemię.

Załoga lepiej widzi to, co dzieje się na zewnątrz

Odsłonięte okna pomagają na bieżąco śledzić załodze to, co dzieje się poza samolotem. W razie zaobserwowania niepokojącej sytuacji, mogą dobrze zaplanować ewakuację i zadecydować, których drzwi użyć, aby wszyscy bezpiecznie wydostali się z maszyny.

Dlaczego okna w samolocie muszą być odsłonięte
fot. Fotolia

Szybka reakcja i podjęcie konkretnych decyzji są niezwykle ważne. W razie jakiejś awarii lub nieprzewidzianej sytuacji załoga ma zaledwie 90 sekund na przeprowadzenie ewakuacji.

Zobacz także

Lepsza ocena sytuacji przez personel naziemny

Okna muszą być odsłonięte również dlatego, aby obsługa naziemna mogła z zewnątrz łatwo ocenić, co się dzieje w środku kabiny, a co za tym idzie, odpowiednio zareagować. W razie niebezpieczeństwa każda sekunda jest na wagę złota.

Przyzwyczajenie do światła zewnętrznego

Jeśli podróż samolotem odbywa się w ciągu dnia, to nagłe odsłonięcie wszystkich okien na pokładzie mogłoby na kilka chwil oślepić zarówno pasażerów, jak i załogę. To z kolei opóźniłoby ewakuację, podczas której liczy się każda sekunda (załoga ma zaledwie 1,5 minuty na przeprowadzenie ewakuacji). Polecenie związane z odsłonięciem okien służy po prostu przyzwyczajeniu naszych oczu do światła zewnętrznego oraz, w razie potrzeby, szybszego reagowania na instrukcje personelu samolotu.

Zobacz także

Źródło: gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC