Zamknij

Dlaczego w samolocie jest tak zimno? Znamy odpowiedź

Nina Czochara
02.03.2018 12:33
Dlaczego w samolocie jest zimno?
fot. Fotolia

Z pewnością wielu z nas, podczas podróży samolotem, doświadczyło uczucia przenikliwego zimna. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na pokładzie jest zwykle bardzo niska temperatura? W tym przypadku chodzi tylko o nasze zdrowie.

Doświadczeni podróżnicy wiedzą, że wsiadając do samolotu, warto mieć pod ręką cieplejszą bluzę czy sweter. Niektóre linie lotnicze, na lotach długodystansowych, zaopatrują pasażerów w specjalne koce. Ale czy na pokładzie musi być tak zimno? Powinno. Wynika to po prostu z troski o nasze zdrowie.

Na „wysokości” pasażerowie częściej tracą przytomność

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez American Society for Testing and Materials, istnieje spora zależność między złym samopoczuciem i omdleniami a warunkami panującymi na pokładzie samolotu.

Okazuje się, że pasażerowie znacznie częściej tracą przytomność na „wysokości” niż na ziemi. Przyczyną tego stanu rzeczy jest anoksemia, czyli niedotlenienie organizmu. Zjawisko to jest spotęgowane przez wysokie ciśnienie oraz podwyższoną temperaturę w kabinie samolotu. Jeśli na pokładzie jest za ciepło, zwiększa się to prawdopodobieństwo utraty przytomności. Właśnie dlatego, z troską o dobro podróżujących, wiele linii lotniczych stara się utrzymywać w kabinie nieco chłodniejszą temperaturę.

Dlaczego w samolocie jest zimno?
fot. Fotolia

Pamiętajmy o wodzie!

Warto pamiętać, że kiedy samolot znajduje się na dużej wysokości, nie tylko zmienia się ciśnienie, ale spada też wilgotność powietrza, przez co pasażerowie bardzo szybko mogą się odwodnić. Bardzo istotne jest, aby na czas podróży zaopatrzyć się w napoje.

Sami eksperci są zgodni co do tego, że podczas lotu trzeba pić więcej wody niż zwykle. Dotyczy to w szczególności najmłodszych pasażerów, którzy odwadniają się szybciej niż dorośli.

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC